Społeczeństwo

Gdynia Miastem Uczącym się w domu: dzielimy się doświadczeniem

Certyfikat dla Gdyni od kapituły Międzynarodowej Nagrody Guangzhou

Certyfikat dla Gdyni od kapituły Międzynarodowej Nagrody Guangzhou

„Gdynia - miasto uczące się w domu”, czyli oferta zajęć online przygotowanych przez gdyńskie jednostki i instytucje na czas lockdownu, znalazła się wśród dobrych praktyk rekomendowanych przez kapitułę Międzynarodowej Nagrody Guangzhou za innowacyjne rozwiązania w miastach. Do konkursu zgłoszono ponad 270 przedsięwzięć z całego świata.


Bez wychodzenia z domu można odwiedzać gdyńskie muzea, praktykować jogę, przeprowadzić prosty naukowy eksperyment czy wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Gdyńskie miejskie instytucje realizujące w praktyce ideę miasta uczącego się – zapewniającego swoim mieszkańcom dostęp do edukacji niezależnie od warunków – od 11 miesięcy zapraszają gdynianki i gdynian do spotkań, namawiają do aktywności online, dzielą się pomysłami na ciekawe spędzenie czasu w domu, by w ten sposób zrekompensować ograniczony dostęp do oferty stacjonarnej.

- Co ważne, zdecydowana większość materiałów udostępnianych w sieci przez Centrum Nauki EXPERYMENT, Bibliotekę Gdynia, Centrum Aktywności Seniora, Laboratorium Innowacji Społecznych czy placówki kultury jest całkowicie bezpłatna. Dzięki temu z propozycji korzystają także osoby, które wcześniej tego nie robiły – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Pandemia i związane z nią ograniczenia w organizacji wydarzeń to zupełnie nowe doświadczenie, przed którym stanął świat, a na które nikt w takiej skali nie był przygotowany. Ważne, by dzielić się dobrymi praktykami, korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Nasze działania pod hasłem „Gdynia – miasto uczące się w domu” już w kwietniu prezentowaliśmy na forum Światowej Sieci Miast Uczących się UNESCO, której Gdynia jest członkiem. W drugiej połowie roku zostaliśmy zaproszeni do konkursu o międzynarodową nagrodę Guangzhou, przyznawaną za miejskie innowacje. Właśnie dotarła do nas wiadomość, że nasze zgłoszenie znalazło się wśród 45 przedsięwzięć – spośród  273 nadesłanych z całego świata - uznanych za najciekawsze, które będą promowane w publikacjach międzynarodowych dotyczących innowacji w miastach.

Współfinansowana przez United Cities and Local Governments (UCLG), Światowe Stowarzyszenie Głównych Metropolii (Metropolis) oraz miasto Guangzhou (Kanton) nagroda jest przyznawana co dwa lata za rozwiązania zapewniające szeroko pojętą równowagę miast i regionów, podnoszące jakość życia.

W roku 2020, podczas piątej edycji konkursu, dostrzeżono wyzwania związane z kryzysem COVID-19. Za najważniejsze tematy uznano działania władz lokalnych ograniczające skutki pandemii.

- Stale promujemy rozwiązania z zakresu edukacji nieformalnej oraz aktywnego kontaktu z mieszkańcami. Chcemy, by wiedziało o nich i włączało się w nie jak najwięcej gdynianek i gdynian, ale też by inne samorządy mogły skorzystać z naszych doświadczeń - mówi Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. - Działania prowadzone online przez Gdynię Rodzinną, Gdynię Kulturalną, sieć Przystani, Bibliotekę Gdynia, Centrum Aktywności Seniora, instytucje kultury, Centrum Nauki EXPERYMENT czy Gdyńskie Centrum Sportu mają już stałych odbiorców i wciąż zdobywają nowych, więc będą kontynuowane.


Propozycje gdyńskich jednostek dostępne są tutaj:
Gdynia Rodzinna
Centrum Nauki EXPERYMENT
Wirtualne Centrum Aktywności Seniora
Przystań
Gdyńskie Centrum Sportu
Gdynia Kulturalna
Biblioteka Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2021 13:06
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2021 17:36
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona