Społeczeństwo

Gdynia uczci pamięć o Polskim Państwie Podziemnym

Zdjęcie archiwalne z obchodów 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego // fot. Przemysław Kozłowski

Zdjęcie archiwalne z obchodów 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego // fot. Przemysław Kozłowski

26.09.2022 r.

Polskie Państwo Podziemne walczyło z okupantami, miało rozbudowany wywiad, a także prowadziło działalność informacyjną i propagandową. We wtorek, 27 września miną 83 lata od utworzenia tych tajnych struktur naszego państwa. Z tej okazji w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.


Polskie Państwo Podziemne działało podczas II wojny światowej na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Wszystko zaczęło się pod koniec września 1939 roku, kiedy w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września. SZP przekształcono później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Celem organizacji była walka o odzyskanie niepodległości. Ponadto Polskiemu Państwu Podziemnemu zależało też na przygotowaniu i przeprowadzeniu zwycięskiego powstania powszechnego.

We wtorek, 27 września przypada 83. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Gdynia upamiętni to ważne wydarzenie. O godz. 9.00 przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki odbędą się oficjalne rocznicowe uroczystości. Wezmą w nich udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.

Obchody rozpoczną się od odegrania hymnu państwowego. Następnie zaplanowano okolicznościowe przemówienia i wspólną modlitwę. Podczas uroczystości zostanie także odczytany apel pamięci, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Na koniec uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Uroczystości uświetni wojskowa asysta honorowa.