Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Społeczeństwo

Gdynia upamiętni rocznicę zakończenia II wojny światowej

Uroczystości odbędą się przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Redłowie // fot. Paweł Kukla

Uroczystości odbędą się przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Redłowie // fot. Paweł Kukla

06.05.2022 r.

8 maja 1945 roku w życie wszedł akt bezwarunkowej kapitulacji hitlerowskich Niemiec, podpisany przez przedstawicieli państw alianckich i III Rzeszy. Dzień ten uznaje się za datę zakończenia wojny w Europie. W 77. rocznicę tamtych wydarzeń w Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające poległych podczas II wojny światowej.


Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej odbędą się w niedzielę, 8 maja przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża przy ul. Legionów. Wezmą w nich udział przedstawiciele samorządu i garnizonu wojskowego, kombatanci wojenni, związani z Gdynią parlamentarzyści oraz mieszkańcy. Całość uświetni obecność wojskowej asysty honorowej.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00. Podczas nich odegrany zostanie hymn państwowy i odczytany Apel Pamięci. Oddana zostanie także salwa honorowa, a u stóp pomnika złożone zostaną wiązanki kwiatów. Nie zabraknie również przemówień okolicznościowych.