Społeczeństwo

Gdyńska Platforma Dialogu uruchomiona

Gdyńska Platforma Dialogu jest dostępna na stronie www.konsultujemy.gdynia.pl // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Gdyńska Platforma Dialogu jest dostępna na stronie www.konsultujemy.gdynia.pl // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Gdyńska Platforma Dialogu, narzędzie uzupełniające katalog rozwiązań lokalnej partycypacji obywatelskiej, została uruchomiona. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy mogą brać udział w konsultacjach i dialogu także online, za pośrednictwem strony internetowej konsultujemy.gdynia.pl. Pierwsze badania i ankiety już trwają. Można wziąć w nich udział do 4 października.


Rosnące potrzeby oraz aktywna postawa mieszkańców i mieszkanek dotycząca współzarządzania miastem, a także coraz bardziej powszechny dostęp do internetu – to tworzy duży potencjał do rozwoju dialogu społecznego. Ten potencjał powinny wykorzystać samorządy. I tak właśnie robi Gdynia. 

– Dialog pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć oczekiwania mieszkańców oraz okoliczności, które je dyktują. Chcemy docierać do możliwie najszerszej grupy gdynian i gdynianek, by głos w dyskusji oddawał rzeczywiste potrzeby. Technologie obywatelskie oferują narzędzia, które na to pozwalają, a my po nie sięgamy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Chęcią i potrzebą rozwoju gdyńskiej partycypacji było podyktowane m.in. wdrożenie UrbanLabu w Gdyni. To program realizowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych, a jego celem jest wzbudzanie i wzmacnianie współpracy samorządu nie tylko z mieszkańcami, ale także ekspertami ze świata nauki, biznesu i trzeciego sektora – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Wzbudzać, nie zastępować


U podstaw idei UrbanLabu, programu realizowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych, było wdrożenie narzędzia e-partycypacji. Spośród proponowanych rozwiązań wybrano DECIDIM, czyli otwartą platformę internetową na zasadach open source (czyli licencji możliwej do wykorzystywania przez każdego, według zasad określonych przez międzynarodową społeczność, która koncentruje się na wybranym oprogramowaniu) wspierająca procesy partycypacyjne miast i organizacji.

Rozwiązanie to powstało w Barcelonie i jest używane na całym świecie, m.in. w Finlandii i Francji, ale wymaga dostosowania do lokalnych potrzeb. Nad zaadaptowaniem tego oprogramowania w Gdyni pracowała specjalnie powołana grupa robocza, w której skład wchodzili m.in. przedstawiciele UrbanLabu, LIS oraz zewnętrzni eksperci i ekspertki reprezentujący zarówno sektor społeczny, naukowy, jak i biznesowy.

– Wdrożenie opiera się na kilkuletnich analizach potrzeb mieszkańców i mieszkanek, wynikających z prowadzonych konsultacji i spotkań. Poza tymi doświadczeniami do prac zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów, którzy przyglądali się platformie, uwzględniając zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie praktyki. W tym projekcie kluczowa była współpraca z firmą informatyczną, która wraz z nami uczyła się DECIDIM-a, dopasowując go do gdyńskich potrzeb. Staramy się jednak podkreślać na każdym kroku, że technologia stanowi dodatek do działań partycypacyjnych i nigdy nie powinna być celem samym w sobie – mówi Joanna Krukowska, kierowniczka UrbanLab Gdynia.     
 

Pole dialogu


Gdyńska Platforma Dialogu została uruchomiona 13 września. Działa na stronie www.konsultujemy.gdynia.pl. Użytkownicy mają do dyspozycji trzy główne moduły: „Procesy”, „Zespoły” oraz „Niezbędnik”.



Podstrona Procesy to wszystkie działania partycypacyjne, które odbywają się w mieście. W tym miejscu znajdują się informacje dotyczące przebiegu, form uczestnictwa, sposobu zaangażowania się w daną inicjatywę, terminów spotkań czy miejsca, gdzie mieszkańcy mogą składać uwagi lub propozycje. W zależności od specyfiki procesu platforma umożliwia korzystanie z różnych funkcji, takich jak ankiety, debaty,  spotkania, poparcie, obserwowanie czy komentowanie.

Podstrona Zespoły zawiera informacje o wszelkiego rodzaju radach i zespołach, które działają w mieście. Po kliknięciu w moduł wybranej grupy znajdziemy informacje dotyczące jej statutu, składu, terminów posiedzeń czy protokołów ze spotkań.

Niezbędnik dialogu to zbiór najważniejszych informacji o tym, jak się zaangażować w działania na rzecz miasta lub jak realizować swoje pomysły na zmiany w mieście. Znajdują się tutaj wszystkie informacje o platformie.

Korzystanie z podstawowych funkcji platformy takich jak przeglądanie zawartości jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych oraz anonimowe. Mieszkańcy i mieszkanki Gdyni, którzy chcą komentować treści lub dostawać powiadomienia o nowych informacjach w procesach.

– Ważną funkcjonalnością jest też możliwość nawiązywania kontaktów między użytkownikami za pośrednictwem Gdyńskiej Platformy Dialogu. Mogą oni obserwować swoje działania na stronie, a także wysyłać wiadomości. Wierzymy, że to dodatkowo pobudzi dyskusje i podejmowanie własnych inicjatyw społecznych, jak również zbuduje społeczność skupioną wokół procesów dialogu – mówi Urszula Majewska, główna specjalistka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych.

Już wkrótce będzie okazja, by porozmawiać o działaniu Gdyńskiej Platformy Dialogu. W czwartek, 23 września w UrbanLabie (al. Zwycięstwa 96/98) odbędą się dwa półtoragodzinne spotkania dla mieszkańców – o godz. 11.00 oraz 17.30. To szansa, by dowiedzieć się więcej o funkcjonalnościach platformy. Będzie również możliwość, aby wyrazić swoją opinię o nowym narzędziu. Gdyńska Platforma Dialogu ma być doskonalona i rozwijana, a do tego niezbędne są uwagi i oczekiwania mieszkańców. Chęć udziału w spotkaniu można zgłaszać do 21 września, wysyłając e-mail na adres: konsultacje@lis.gdynia.pl.

Badanie relacji sąsiedzkich trwa

Jednak to, jak działa Gdyńska Platforma Dialogu, mieszkańcy i mieszkanki mogą sprawdzić od razu. Z okazji inauguracji serwisu rozpoczęło się ogólnomiejskie badanie relacji sąsiedzkich. Jego cel to poznanie potrzeb gdynian, które są związane z życiem w dzielnicach, rozwojem relacji sąsiedzkich i kierunkiem, w jakim powinna się rozwijać sieć centrów sąsiedzkich. Na platformie jest dostępna  ankieta online. Formularz będzie można też wypełnić w formie papierowej w różnych punktach w mieście. Konsultacje obejmą także pogłębione wywiady z animatorami domów sąsiedzkich, a chęć udziału w rozmowie można zgłaszać jeszcze do 29 września.

Więcej informacji o konsultacjach społecznych „O sąsiedzkości w Gdyni i życiu w dzielnicach”  można znaleźć tutaj.

Implementację platformy do polskich warunków zrealizowano w ramach zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLabu w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności na podstawie umowy o dofinansowanie zadania nr: DPT/BDG-II/POPT/19/19.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.09.2021 11:05
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2021 21:13
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona