Społeczeństwo

Groźne niewybuchy zneutralizowane

Podczas akcji zneutralizowano pięć niewybuchów // fot. Marynarka Wojenna RP

Podczas akcji zneutralizowano pięć niewybuchów // fot. Marynarka Wojenna RP

To była bardzo wymagająca akcja. Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w ciągu kilku dni zneutralizowali trzy bomby lotnicze i dwie miny morskie o łącznej masie 3,5 t. Niewybuchy od czasów II wojny światowej spoczywały na dnie basenu portowego w Gdyni, a także na pobliskiej redzie. Były niemal całkowicie zagrzebane w mule. Takie powojenne pozostałości znajdowane są w Bałtyku regularnie.

 
Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej, które zalegają pod wodą. Tym razem do akcji w Gdyni zaangażowano Grupę Nurków Minerów oraz załogę niszczyciela min ORP „Kormoran” z 13 Dywizjonu Trałowców. Operacja, zaplanowana pierwotnie w terminie 4-10 października, uległa wydłużeniu o kolejne dni ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
 
– Niestety nawet wiele lat po wojnie wciąż znajdujemy jej niebezpieczne pozostałości. Cieszę się, że marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża tak sprawnie i skutecznie przeprowadzili całą operację. To dowód ich doskonałego wyszkolenia i profesjonalizmu – podsumował akcję komandor Włodzimierz Kułagin, dowódca 8FOW.

Sprawna akcja

Nurkowie minerzy z 13 Dywizjonu Trałowców podczas neutralizacji niewybuchów w Gdyni // fot. Marynarka Wojenna RP
Nurkowie minerzy podczas neutralizacji niewybuchów w Gdyni // fot. Marynarka Wojenna RP

Każdego dnia akcja przebiegała według identycznego schematu. Bomby lotnicze i miny mocowano do stropów i za pomocą pontonu wypornościowego – podnoszono nad dno. Następnie były one holowane w toni wodnej w głąb Zatoki Gdańskiej, do miejsca niszczenia wyznaczonego przy współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Codziennie transportowano i neutralizowano jeden niebezpieczny przedmiot. W pierwszej kolejności usunięto bomby lotnicze znalezione wewnątrz portu, natomiast w kolejnym tygodniu zneutralizowano większe obiekty, miny morskie typu GC, zalegające przed wejściem do portu. Cała operacja zakończyła się w czwartek, 13 października.

– Poprzez tę trudną i skomplikowaną operację, ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem nurkowie minerzy w znacznym stopniu przyczynili się po raz kolejny do poprawy bezpieczeństwa żeglugi w rejonie jednego z najważniejszych portów w Polsce – dodał komandor Kułagin.
Unieszkodliwione obiekty to trzy 500 kg bomby lotnicze (znalezione wewnątrz portu) oraz dwie 1 000 kg niemieckie miny morskie typu GC (zlokalizowane na redzie portu). Zawierały w sobie łącznie materiał wybuchowy odpowiadający około 2 500 kg w przeliczeniu na TNT.
 
Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania, konieczne było wprowadzenie stref bezpieczeństwa na lądzie, na wodach Zatoki Gdańskiej, a także ograniczeń w żegludze.

Ograniczenia dotyczyły również korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony został bezwzględny zakaz wchodzenia do wody na plażach w Gdyni, Sopocie oraz Gdańsku. Za każdym razem przed planowaną neutralizacją mieszkańcy Trójmiasta otrzymywali alerty RCB informujące i przypominające o zagrożeniach.
 
Działania Marynarki Wojennej RP realizowane były w ścisłej współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz miastem Gdynia.

Zabezpieczenie rejonu na wodzie zapewniały jednostki pływające Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej. Natomiast nad bezpieczeństwem mieszkańców na plażach czuwali funkcjonariusze Policji oraz pozostałych służb mundurowych z całego Trójmiasta.

Nurkowie minerzy na pontonie podczas neutralizacji niewybuchów w Gdyni // fot. Marynarka Wojenna RP
Nurkowie minerzy podczas akcji // fot. Marynarka Wojenna RP

Warto wiedzieć

 
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań.

Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.


Źródło: Wojsko Polskie/8. Flotylla Obrony Wybrzeża
 
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona