Społeczeństwo

Holownik „Gniewko” w służbie Marynarki Wojennej

Uroczystość podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 „Gniewko” // fot.  st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

Uroczystość podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 „Gniewko” // fot. st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

Ma 29 metrów długości, ponad 10 metrów szerokości i od dziś służy w polskiej Marynarce Wojennej. Holownik H-1 „Gniewko” to nowa jednostka, która weszła w skład 3. Flotylli Okrętów. W środę, 15 kwietnia w gdyńskim Porcie Wojennym odbyło się uroczyste podniesienie bandery na jego pokładzie.

Wręczam Panu chorążemu banderę jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej dla holownika H-1. Niech jednostka nosi ją z honorem, a załoga służy jej wiernie – tymi słowami kadm. Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3. Flotylli Okrętów zwrócił się do dowodzącego holownikiem.

H-1 „Gniewko” wszedł w poczet sił 3. Flotylli Okrętów na podstawie rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Będzie on pełnił zadania w Dywizjonie Okrętów Wsparcia.

W środę, 15 kwietnia, na pokładzie nowej jednostki podniesiono banderę jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej. W uroczystości wzięło udział dowództwo 3. Flotylli Okrętów, dowódcy dywizjonów okrętowych, matka chrzestna – Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni im. wiceadmirała Józefa Unruga oraz załoga holownika. Dowódcą jednostki jest chor. mar. Patrycjusz Goryl.

Do głównych zadań holownika będą należeć: zabezpieczenie bojowe oraz wsparcie logistyczne na morzu i w portach, wykonywanie działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcie akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacja zanieczyszczeń czy podejmowanie z wody materiałów niebezpiecznych.

O holowniku H-1 „Gniewko”


„Gniewko” to drugi holownik typu B 860, który powstał na mocy umowy podpisanej w czerwcu 2017 roku. Ta została zawarta w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik". Jego budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 marca 2018 roku. Stępkę położono dokładnie dwa miesiące później - 16 maja. Uroczystość chrztu holownika odbyła się 5 marca 2019 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A w Gdańsku.

Załoga holownika liczy 10 osób. Jego uciąg to 35 t, wysokość na śródokręciu to 4,95 metra, a wyporność – do 490 t.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.04.2020 15:27
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2020 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona