Społeczeństwo

Jak spędzić weekend #wGdyni

zapowiedź weekendu 14 -16 stycznia

W ten weekend nie będziecie się nudzić!//collage z mat. pras.

13.01.2022 r.

Nowy rok to świetny czas na kulturalne postanowienia. I świetnie, bo w Gdyni znajdziecie dla siebie mnóstwo propozycji kulturalnych, od filmowych premier, po spektakle i koncerty. Wierzymy, że w tym postanowieniu będzie Wam stosunkowo łatwo wytrwać. Zobaczcie, co mamy dla Was w ten weekend.Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 14, 15 i 16 stycznia na „Arszenik i stare koronki” Josepha Kesselringa w reż. Krzysztofa Babickiego.
Moc czarnego humoru, galopujące szaleństwo i dobre uczynki. Lata 40., stary dom na Brooklynie, czarujące i gościnne siostry Brewster, ich nietuzinkowi bratankowie, wiekowy pastor, jego elegancka córka oraz skrzynia pod oknem i pojemna piwniczka...

Strona: www.teatrgombrowicza.art.pl.

Konsulat Kultury zaprasza
Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:
– 14 i 15 stycznia o godz. 19.00 oraz 16 stycznia o godz. 17.00 na „Pomoc domową” w reż. Tomasza Podsiadłego.
Spektakl został przygotowany przez grupę warsztatową Bałtycki Teatr Różnorodności. Mieszkanie, dwie sypialnie, mąż, żona… kochanek i kochanka. To tylko zapowiedź prawdziwej farsy, jednej z najzabawniejszych, jakie można zobaczyć na scenie teatru.
Bilety: 30 zł
– 15 stycznia o godz. 10.00 na Artystyczny Klub Rodzica „Przedszkolaki Legolaki”.
Cykl sobotnich spotkań dla rodziców z dziećmi w wieku 2-5 lat. Zajęcia trwają ok. 60 minut. Dzieci budować będą modele z klocków, ucząc się przy okazji kolejnych liter, liczenia oraz rozróżniania kolorów i kształtów.
Bilety: 20 zł (opłata za dziecko uczestniczące w zajęciach, opiekun – wstęp wolny)
– 16 stycznia o godz. 11.00 na muzyczny poranek w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii „Wesoły karnawał i muzyczne abecadło” (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9).
Na dobry początek roku uczestnicy przeniosą się w magiczny świat dźwięków i w karnawałowych nastrojach i rytmach poznają muzyczne abecadło oraz wyjątkowe instrumenty – obój, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę.
Bilety: 20 zł.
Więcej informacji na konsulatkultury.pl.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
Pokazy przedpremierowe filmów z nagrodzonymi Oscarem gwiazdami w rolach głównych oraz premiera „Titane”, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes – w nowy tydzień stycznia Gdyńskie Centrum Filmowe wchodzi z bardzo mocnym repertuarem.
 
W ramach weekendowych pokazów przedpremierowych 14, 15 i 16 stycznia warto wybrać się z kolei na „C’mon C’mon” z Joaquinem Phoenixem. Aktor zagrał tu swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie zmieniając wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film buduje mosty pomiędzy pokoleniami i dodaje widzom otuchy.
Premierą tego tygodnia jest „Titane”, czyli najbardziej szokujący film roku, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i będący francuskim kandydatem do Oscara. To opowieść o seryjnej morderczyni, w stylu kultowych filmów Quentina Tarantino i Davida Cronenberga. Alexia (Agathe Rousselle) – seksowna tancerka, posiadaczka ognistego samochodu, po dokonaniu kilku morderstw musi uciekać przed policją. Szybko nadarza się okazja, by zmienić tożsamość i podać się za zaginioną osobę.
W repertuarze Kina Studyjnego GCF są również m.in. filmy: „Lamb”, „(Nie)długo i szczęśliwie”, „O czym dzisiaj marzą zwierzęta”, „Hiszpański romans”, „Dom Gucci”.
Na widowni obowiązuje limit 30 procent miejsc, który nie dotyczy jednak osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. Do kina należy zabrać z sobą certyficat covidowy.
Więcej na gcf.org.pl.

Dzieje się w Bibliotece Gdynia
Biblioteka Gdynia zaprasza na bezpłatne wydarzenia organizowane w filiach oraz online na stronie Facebook Biblioteki Gdynia.
Do 29 stycznia w Bibliotece Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15) dostępna będzie oficjalna puszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bibliotekarze zachęcają do przekazywania datków.
Do 31 stycznia w Wypożyczalni Centralnej (ul. Abrahama 60) dostępna będzie wystawa malarstwa gdyńskiego twórcy Marka Koguta pt. „Okręty Marynarki Wojennej”. Dzieła przedstawiają polską flotę wojenną w ujęciu historycznym.
Biblioteka Wzgórze zaprasza 15 stycznia na zimowy spacer ornitologiczny „Ptaki w mieście”. Poprowadzi go Janusz Błaż, pasjonat ptaków i członek OTOPatrolu Rezerwatu Beka. Start o godz. 10.00 pod Urzędem Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54). Obowiązują zapisy: filianr10@bibliotekagdynia.pl
Biblioteka Obłuże (ul. Boisko 6) zaprasza na soboty z grami planszowymi i PS4. W każdą sobotę w godz. 10.00-15.00 dzieci i dorośli mogą skorzystać z szerokiej oferty planszówek oraz gier konsolowych. Obowiązują zapisy mailowe: filianr1@bibliotekagdynia.pl lub tel. 58 625 08 16.

Więcej na www.bibliotekagdynia.pl.

Koncert noworoczny
15 stycznia o godz. 17.00 w sali koncertowej ART 39 (ul. Orłowska 39) wystąpi Żeński Chór Kameralny „Cantate Corde” pod batutą Małgorzaty Bednarek.
Na fortepianie zagra Franciszek Lewandowski.
W programie: kolędy i pastorałki z różnych stron świata.
Historia chóru Cantate Corde sięga ubiegłego stulecia. Repertuar jest niezwykle bogaty. Historycznie, obejmuje muzykę tworzoną na przestrzeni ponad tysiąca lat, od wczesnośredniowiecznego chorału gregoriańskiego, poprzez renesansowe psalmy, barokowe motety, aż po muzykę pisaną w kilku ostatnich latach, w tym utwór napisany specjalnie dla tego chóru.
Tradycją Cantate Corde jest śpiewanie muzyki sakralnej całego roku liturgicznego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym.