Społeczeństwo

Nowe oblicze Kamiennej Góry

Wizualizacja parku na Kamiennej Górze po jego rewitalizacji

Wizualizacja parku na Kamiennej Górze po jego rewitalizacji

Program odnowy parku na Kamiennej Górze powoli wchodzi w następną fazę. Na ukończeniu są prace nad projektem wykonawczym. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na maj 2018 r.
 
Pierwszy etap prac w parku na Kamiennej Górze zakłada szeroko zakrojone prace remontowe instalacji, kamiennych murków, balustrad i schodów. Zbudowana zostanie winda łącząca taras: widokowy i środkowy oraz scena koncertowa z zadaszeniem. Bezpieczeństwo na terenie parku mają zwiększyć odpowiednio rozmieszczone elementy oświetlenia i monitoring. Infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb wszystkich mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnością, starszych, rodzin z dziećmi. Ponadto odświeżone zostanie otoczenie krzyża – nowa nawierzchnia, droga prowadząca do windy sprawią, że plac będzie miejscem przyjaznym i chętnie odwiedzanym.
 
- Wymienione prace muszą być poprzedzone działaniami przygotowującymi teren do prac budowlanych. Obejmują one planowaną na luty 2018 r. wycinkę drzew i krzewów na skarpie wokół krzyża oraz rosnących w miejscu posadowienia windy, uporządkowanie grupy drzew i krzewów iglastych przy scenie oraz przesadzenie istniejących okazów cennych krzewów – mówi Hanna Niedźwiecka-Pasternak, kierownik Biura Ogrodnika Miasta Gdyni.
 
Nowe nasadzenia roślin pojawią się po zakończeniu prac budowlanych – pierwsze planowane są na wiosnę 2019 r. Skarpa wokół krzyża zostanie obsadzona krzewami róż. Scena wraz z widownią zostanie otoczona kolekcjami róż, traw, bylin i roślin cebulowych. Rośliny zostały tak dobrane i skomponowane, aby w każdym momencie okresu wegetacyjnego można się było cieszyć widokiem barwnych kwiatów i ich pięknym zapachem. Pojawią się też pierwsze drzewa soliterowe oraz kolekcja drzew owocowych.
 
Wczoraj w Kaszubskim Forum Kultury odbyło się spotkanie, na którym pracownicy Biura Ogrodnika Miasta prezentowali planowane zmiany w parku. Mieszkańcy pytali o dobór drzew i krzewów, ich lokalizacje oraz terminy kwitnięcia. Analizowano planowane wycinki. Wnioskowano również o pozostawienie trawników, czyli miejsc piknikowania dla mieszkańców.
 
- Tak właśnie będzie. Wsłuchaliśmy się dokładnie w zdanie mieszkańców z poprzednich spotkań. W parku na Kamiennej Górze będzie dużo drzew, krzewów i kwiatów, ale pozostanie też sporo lubianych przez mieszkańców trawników – mówi Hanna Niedźwiecka-Pasternak.
 
Spotkanie odbyło się na wniosek Rady Dzielnicy Kamienna Góra. - Chcieliśmy, aby jeszcze więcej mieszkańców mogło dowiedzieć się o szczegółach planów zmian jakie zajdą w parku na Kamiennej Górze, a także zadać pytania – mówi Tadeusz Kurecki, przewodniczący zarządu dzielnicy. – Rada Dzielnicy Kamienna Góra popiera prezentowane plany gdyńskiej ogrodnik. Jesteśmy zadowoleni, że wzięto pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Cieszy nas również to, że zadaszenie nad sceną będzie zamontowane na stałe. To duże ułatwienie przy organizacji w tym miejscu różnych wydarzeń kulturalnych – dodaje.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.02.2018 14:05
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.02.2018 15:00
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona