Społeczeństwo

„Kobieta jest siłą”. Uniwersytet Sukcesu w Trójmieście

Uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu // fot. Kamil Rojek

Uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu // fot. Kamil Rojek

21.07.2021 r.

Trwa trzecia edycja Uniwersytetu Sukcesu. To profesjonalny i bezpłatny cykl szkoleń dla przyszłych programistek, digital marketerek, specjalistek od mediów społecznościowych oraz influencerek. Program jest skierowany do młodych kobiet, które dopiero wchodzą na rynek pracy i poszukują swojej drogi zawodowej. Uczestniczki projektu nie tylko korzystają z fachowych porad i warsztatów, ale mają też okazję poznać się nawzajem i zwiedzić ciekawe miejsca. W Gdyni trafiły m.in. do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


Uniwersytet Sukcesu jest organizowany przez fundację Digital University już po raz trzeci. Program jest skierowany do kobiet z całej Polski, w wieku 18-25 lat, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub osobistej i nie mają szans skorzystać z szerokiego wachlarza ofert na rynku pracy. Projekt ma przede wszystkim pomóc osobom opuszczającym domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Dla młodych kobiet to doskonała okazja do zdobycia kluczowych kompetencji cyfrowych i umiejętności komunikacyjnych, a tym samym szansa na lepszy start w dorosłe życie. Ale także możliwość poznanie nowych ludzi i ciekawych miejsc.

Trójmiejska edycja projektu trwa od 19 do 23 lipca. Bierze w niej udział 19 kobiet. Cztery uczestniczki są z województwa pomorskiego – reszta dotarła nad morze z innych rejonów Polski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Wojciecha Szczurka.

Co skłoniło młode kobiety do wzięcia udziału w projekcie i dlaczego wybrały akurat Trójmiasto? – Głównie ciekawość i chęć poznania nowych ludzi, nowych możliwości  – odpowiada Marcelina, uczestniczka trójmiejskiej edycji Uniwersytetu Sukcesu.

– Myślę, że ten projekt otworzy przede mną drzwi, które do tej pory były zamknięte i pozwoli mi się rozwinąć. Dzięki niemu zawarłam też nowe znajomości, które, jak podejrzewam, będą trwałe  – dodaje Alicja, która przyjechała na warsztaty z Lublina.

Uczestniczki starają się czerpać z zajęć jak najwięcej i są pozytywnie zaskoczone wszystkim, co je tutaj spotyka. Poza zajęciami praktycznymi mają też czas na wspólne wyjścia, rozmowy i poznanie Trójmiasta.

 – Wartością dodaną projektu jest to, że nie korzystamy z niego tylko na polu edukacyjnym. Nawiązujemy też relacje z innymi ludźmi. My z Alicją jesteśmy z Lublina, więc między warsztatami chcemy również jak najwięcej zwiedzić i zobaczyć. Udział w Uniwersytecie Sukcesu to naprawdę same plusy – mówi Klaudia.

Uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu z wizytą w PPNT, fot. Kamil Rojek Uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu z wizytą w PPNT, fot. Kamil Rojek


„Twoja cyfrowa przyszłość”


W programie trzeciej edycji Uniwersytetu Sukcesu pojawiły się: kursy z nowych technologii, cykl szkoleń miękkich, warsztaty z podstaw prawa, doradztwo zawodowe, spotkania networkingowe i praca z mentorami z największych firm w Polsce. Po zakończeniu projektu najbardziej zaangażowane uczestniczki mają szansę na płatne staże zawodowe, a nawet pracę.

– Zdecydowanie wszystkim kobietom polecam udział w tym projekcie – kończy Alicja.

Projekt jest realizowany w oparciu o badanie społeczne i raporty. Przebadano w nim blisko tysiąc wychowanków domów dziecka, którzy podjęli próbę usamodzielnienia. Z raportu wynika, że prawie ¼ z nich korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, a 31% zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie 14% przerwało proces usamodzielnienia. 
 

Fundacja Digital University


Fundacja Digital University działa od 2014 roku. Uczy zawodów przyszłości, zgodnie z najnowszymi trendami, dając wsparcie podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych i środowisk wykluczonych. Dodatkowo prowadzi projekty edukacyjne z obszaru wykluczenia technologicznego.

Więcej informacji na temat fundacji oraz projektu można znaleźć na stronie intenetowej.


Uczestniczki Uniwersytetu Sukcesu z wizytą w PPNT, fot. Kamil Rojek
Fot. Kamil Rojek