Społeczeństwo

Jak walczyć z uzależnieniem od mediów cyfrowych?

Konferencja

Konferencja "Futured. Relacje w świecie cyfrowym" // fot. Justyna Bronk

Skutecznym sposobem na walkę z nałogowym korzystaniem z telefonów komórkowych czy komputerów jest budowanie relacji wśród najbliższych. Ogólnopolska konferencja "Futured 2019. Relacje w świecie cyfrowym." zgromadziła nauczycieli oraz rodziców zainteresowanych problemem uzależnienia od nowych technologii. Dowiedzieli się oni, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych. Wydarzenie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zorganizowało Miasto Gdynia oraz Fundacja Dbam o Mój Z@sięg.

Organizatorzy konferencji zwracali uwagę na szczególne znaczenie budowania relacji w rodzinie, a także potrzebę stworzenia konkretnych rozwiązań na poziomie prawnym, czyli rządu i samorządu, w walce z nałogowym korzystaniem z nowych technologii. Z jednej strony powinny one umiejętnie wdrażać nowe technologie w szkole, a z drugiej scalać nas w domu. Jak wynika z przeprowadzonych przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg badań, najważniejszym czynnikiem, który broni nas przed wejściem w problem uzależnienia, jest dobrze zbudowana relacja z osobą najbliższą.

- Prowadzimy zajęcia w szkołach rodzenia, współpracujemy z gabinetami logopedycznymi, opiekującymi się dziećmi w wieku przedszkolnym, to jest odpowiedni czas, żeby mówić o tym, jak ważna jest bliskość i więź. Zdecydowanie chcemy się skupić na relacjach. Będą to jedne z najważniejszych kompetencji przyszłości - podkreślał podczas otwracia konferecnji dr Maciej Dębski, prezes fundacji Dbam o Mój Z@sięg. - Nigdy nie myślałem, że po czterech latach funkcjonowania fundacji, w dużej mierze w szkołach, przedszkolach, na konferencjach, debatach, będziemy zwracać uwagę na to jak ważne są relacje osobiste w świecie cyfrowym. Społeczeństwo coraz bardziej się digitalizuje i to co będzie zapewniało dobre korzystanie z nowych technologii, to w dużej mierze więź z osobami najbliższymi. Ta konferencja jest próbą poszukiwania balansu. Nie zakazujemy używania nowych technologii, ale też wiemy, że odpowiedzialny cyfrowo to ten, który potrafi z tych nowych technologii zrezygnować i świadomie ich nie używać – dodawał dr Maciej Dębski.

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez telefonów komórkowych, komputerów i internetu. Jeśli są one wykorzystywane w sposób świadomy i odpowiedzialny, pomagają w pracy i edukacji, dostarczają informacji czy służą do komunikacji. Używane w niewłaściwy sposób, mogą stać się zagrożeniem, zwłaszcza dla dzieci.

- Wychowywałem się w świecie, który nie wyobrażał sobie, że coś takiego jak internet może istnieć. Byłem harcerzem, grałem w piłkę, budowaliśmy z rówieśnikami przyjaźnie. Z drugiej strony mamy szansę być obserwatorami i uczestnikami zmian, jakie zachodzą w świecie. Zmieniła się nasza świadomość, aktywność i możliwości. Internet staje się wyzwaniem, musimy jednak pamiętać, że poza tym światem są relacje, przyjaźnie. Budowa relacji między rodzicem a dzieckiem, między nauczycielem a uczniem, nauczycielem a rodzicem to wyzwanie, jak ten świat wykorzystać, ale też jak się temu światu nie dać zwariować – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Pamiętam takie czasy, kiedy kontakt z osobą przebywającą zagranicą był niezwykle utrudniony. Dzisiaj takiego problemu nie ma. Jesteśmy świadkami pracy nad komunikacją maszyn a nie ludzi. To może być duża rewolucja. Jednak musimy pamiętać, że relacje międzyludzkie są bardzo ważne. – dodawał wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

BADANIE "MŁODZI CYFROWI"

Fundacja Dbam o Mój Z@sięg przeprowadziła badanie, którym objetych zostało 61 164 uczniów we wszystkich 16 województwach. Badanie ukończyło 50 135 uczniów. Z jego wyników dowiadujemy się między innymi, że przeciętny wiek inicjacji związanej z używaniem własnego smartfona obniża się i kształtuje się na poziomie 10,2 lat. Prawie połowa uczniów w wieku 12-19 lat ma nieograniczony dostęp do zasobów sieci. Jedna trzecia uczniów sięga po telefon kilkadziesiąt razy dziennie. Czas spędzony w sieci młodzi poświęcają głównie na korzystanie z portali społecznościowych i na komunikację z innymi. Co dziesiąty badany deklaruje, że korzysta z telefonu praktycznie cały czas. Prawie połowa uczniów, jeśli obudzi się w nocy, sięga po swój smartfon. Co piaty uczeń biorący udział w badaniu przyznał, że z telefonu komórkowego korzysta siedem godzin dziennie.

NEGATYWNE SKUTKI UZALEŻNIENIA OD NOWYCH TECHNOLOGII

Co czwarty nastolatek czuje się przeładowany informacjami. Ta sama liczba uczniów deklaruje rezygnację ze snu na rzecz korzystania ze smartfona. Badane symptomy nadużywania smartfonów dotyczą nie tylko przeżywania negatywnych emocji, ale również objawów somatycznych. Co dziesiąty nastolatek biorący udział w badaniu stwierdził, że odkąd używa telefonu komórkowego, boli go głowa, ma zawroty głowy lub mdłości. Co dziesiąty uczeń przyznaje, że zdarza mu się zapomnieć o posiłku z powodu nadużywania smartfona.

Opisane wyniki przeprowadzonego badania zostały opublikowane w raporcie "Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. Relacje. Dobrostan". Jest on dostępny również w wersji elektronicznej na stronie Fundacji Dbam o Mój Z@sięg: www.dbamomojzasieg.com

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.12.2019 16:45
  • ikona

    Autor: Justyna Bronk (j.bronk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.12.2019 11:16
  • ikonaZmodyfikował: Justyna Bronk
ikona