Społeczeństwo

Kręgi na wodzie: weź udział w konferencji on-line

Konferencja „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” odbędzie się w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom.

Konferencja „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” odbędzie się w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom.

Tegoroczna edycja konferencji „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” odbędzie się 10 września: w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom. To trzecia już taka okazja do rozmowy w szerokim gronie specjalistów o tym, jak zwiększyć świadomość zagrożenia samobójstwem, jak wspierać osoby  dotknięte stratą i jak przepracować trudne doświadczenia. Wydarzenie będzie transmitowane on-line.

 „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” to wspólne przedsięwzięcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni i Centrum Aktywności Rodziny w Gdyni. Jego cel to wsparcie gdynian, którzy stracili bliską osobę w wyniku samobójstwa czy których bliscy taką próbę podjęli. Konferencja przeznaczona jest także dla nauczycieli, przedstawicieli służb, terapeutów – bo osoby z tych grup także mogą odczuwać skutki śmierci lub próby samobójczej.

- Projekt „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” powstał z doświadczenia osób zaangażowanych w pomoc osobom mającym za sobą traumatyczne doświadczenia i z połączenia sił pracowników gdyńskich instytucji. Dostrzegli z jednej strony potrzebę prowadzenia szerszej niż dotąd profilaktyki, z drugiej: zaproponowania pomocy specjalistów oraz podczas spotkań grup wsparcia. Uwrażliwiamy na sygnały, jakie mogą świadczyć o kryzysie w czyimś życiu, by móc w porę zareagować. Dajemy możliwość rozmowy o trudnych przeżyciach w bezpiecznych warunkach, pod czujnym okiem specjalistów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Doświadczenie śmierci samobójczej czy próby jej podjęcia jest jednym z trudniejszych przeżyć, z jakimi można mieć w życiu do czynienia. Jego przepracowanie wymaga czasu, siły, pomocnej dłoni. Zapraszając do udziału w projekcie „Kręgi na wodzie” chcemy pomóc w przejściu przez trudne chwile.

Śmierć samobójcza jest nagła i tragiczna. Nie dotyczy tylko osoby popełniającej samobójstwo bądź też podejmującej próbę, ale dotyczy dużego grona innych osób. To zarówno rodzina, jak i znajomi, koledzy w pracy, lekarze, terapeuci – zauważa Barbara Szymoniak-Wawrzyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, koordynatorka projektu „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”. – Samobójstwo czy próba samobójcza wywołuje kryzys psychiczny, co zaburza codzienne funkcjonowanie. Naszym celem jest wsparcie osób głównie po stracie, ale też pokierowanie rodzinami które dotknęły próby samobójcze niedokonane. Pomagamy im znaleźć odpowiedź na pytanie: jak dalej żyć?

Do osób, które potrzebują takiego wsparcia, a także profesjonalistów mających styczność z podobnymi sytuacjami skierowana jest konferencja organizowana 10 września, w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom. Będą rozmawiać o samobójstwie w ujęciu traumatycznego zdarzenia, które pozostawia po sobie niezrozumienie, żałobę i smutek – podobnie jak rzucony w wodę kamień pozostawia po sobie rozchodzące się kręgi. Początek wydarzenia on line o godz. 9.30, transmisję można oglądać na stronach: https://www.youtube.com/mopsgdyniayt lub https://www.facebook.com/mopsgdynia/

W trakcie konferencji odbędzie się moderowana dyskusja Edyty Sinackiej-Kubik (MOPS Gdynia, Uniwersytet Gdański) z Bartoszem Karcz (Uniwersytet SWPS, Centrum Terapii Depresji) pod tytułem „Rozmowy wokół samobójstwa - działania, myśli i uczucia bliskich i otoczenia". Moderatorem spotkania będzie Piotr Harhaj (Centrum Samopomocy), natomiast głosem publiczności - Agata Cichoń-Chojnacka (specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD). Będzie możliwość zadawania pytań specjalistom w formule on-line.

Konferencja będzie też okazją do bliższego poznania projektu skierowanego do gdynian, którzy stanęli w obliczu tragedii jaką jest śmierć samobójcza lub próba samobójcza w rodzinie. A ten zakłada pomoc w formie grupy wsparcia dla rodzin, które dotknęła śmierć samobójcza w otoczeniu oraz dla osób, które dotknęły próby śmierci samobójczej. Każda z grup raz w miesiącu spotyka się w Centrum Aktywności Rodziny w Gdyni, przy ul. Świętojańskiej; spotkania mają charakter otwarty.

Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, Centrum Aktywności Rodziny: - Dotykamy tematu wrażliwego i trudnego, który dla wielu wciąż stanowi tabu, ale który trzeba poruszać. Może dotyczyć każdego z nas, poprzez doświadczenie naszych bliskich czy dalszych krewnych, znajomych. Z naszym projektem staramy się dotrzeć do jak największej liczby osób, by uwrażliwiać na sygnały, jakie mogą wysyłać osoby w naszym otoczeniu. Konferencja, którą 10 września będziemy transmitować on line i której przebieg może śledzić każdy, może pomóc w zrozumieniu problemu.

Projekt „Kręgi na wodzie” zakłada też przeszkolenie wybranych asystentów rodziny tak, by mogli towarzyszyć rodzinom stojącym w obliczu tragedii samobójstwa. Będą służyć wsparciem merytorycznym, ale też obserwować, czy w wyniku tragedii i cierpienia jakie ich dotknęło coś im nie umyka. Może się zdarzyć, że np. dzieciom poświęca się mniej uwagi – i tu ważna rola asystenta, który ma zabezpieczyć całą rodzinę. Może też pokierować, gdy trzeba załatwić określone formalności, zapewnić pomoc psychologa czy psychoterapię. Z myślą o osobach i rodzinach po stracie stworzony  został zespół specjalistów, do których dostęp jest prostszy.

Niezbędną wiedzę otrzymują też specjaliści. Pierwsza konferencja była po części szkoleniem dla 120 osób z całej Gdyni – przedstawicieli policji, prokuratury, straży pożarnej, MOPS i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta oraz ratowników medycznych. Specjalne zajęcia edukacyjne odbywają się też szkołach. Nauczyciele dowiadują się, jak rozpoznawać pierwsze symptomy, jak sobie z nimi radzić, jakie działania podejmować. Są też, oczywiście, zajęcia dla rodziców.

  • ikonaOpublikowano: 04.09.2020 08:55
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.09.2020 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona