Społeczeństwo

Kuracyjny szyk i surferski luz – nadmorskie inspiracje 2019

Nagrodzone wnętrza/kolaż z materiałów prasowych

Nagrodzone wnętrza/kolaż z materiałów prasowych

11.09.2019 r.

Znamy wyniki konkursu na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni, który co roku towarzyszy festiwalowi Gdynia Design Days. W bieżącej edycji zostały wyróżnione dwa projekty. Doceniono stylową aranżację Willi Vincent według projektu Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego oraz bezpretensjonalny wystrój restauracji Honolulu Wise Food, której wnętrze zaprojektowali jej właściciele – Agnieszka Jeżyk-Bierla i Filip Bierla.
 
Centrum Designu już po raz kolejny ogłosiło konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni, który rozstrzygany jest w dwóch głosowaniach: plebiscycie internautów oraz podczas obrad jury.
Gdynia z roku na rok wzbogaca się o kolejne lokale charakteryzujące się atrakcyjną aranżacją wnętrz, niebanalną identyfikacją wizualną oraz wysokim poziomem usług. Celem konkursu jest nagrodzenie tych wyjątkowych przestrzeni. Nominowane lokale tworzą nową jakość i korzystnie wpływają na kondycję gdyńskiego Śródmieścia. Wnętrza biorące udział w konkursie wybierane są co roku przez zespół Centrum Designu Gdynia. W tym roku na liście znalazło się sześć nominacji: pięć lokali gastronomicznych (Feed My Soul Bistro, Honolulu Wise Ford, Restauracja Moje Miasto, Szmaragdowa Cafe, Umi Ramen) i jeden hotel (Willa Wincent).

Projekty oceniało jury w składzie: Paulina Kisiel (PPNT Gdynia, Centrum Designu Gdynia), Monika Potorska (Potorska Studio), Jacek Piątek (Plastyk Miejski) i Michał Malinowski (właściciel sklepu koncepcyjnego Dryft, zwycięzca edycji 2018).
 
Nagroda przypadła hotelowi Willa Wincent, projektu Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego.
Jury jednogłośnie przyznało nagrodę Willi Wincent, doceniając projekt za jednoczesny szacunek dla tradycji i wpisanie wnętrz we współczesną estetykę. Obiekt to zabytkowa, 90-letnia willa, która niegdyś spełniała funkcję ośrodka wypoczynkowego. Odtwarzając jego funkcję i przywołując ówczesny styl, projektanci subtelnie nawiązali do tradycji, jednocześnie wpisując się we współczesne estetyczne kierunki projektowe.
Jury doceniło wiele aspektów miejsca, w tym świadomość inwestorów w tworzeniu oferty i konsekwencję w podejściu do procesu projektowego i współpracy z projektantami. Klimat wnętrz odpowiada funkcji przestrzeni, kolorystyka i formy są zbalansowane, co sprzyja aurze spokoju i odpoczynku. Zwrócono uwagę na wysoką jakość materiałów, dbałość o detale i rozwiązania nawiązujące do stylistyki modernizmu. Miejsce uznano za miastotwórcze, mogące stanowić wizytówkę miasta. Wykorzystanie potencjału budynku zlokalizowanego w dzielnicy nieturystycznej,  pozytywnie wpływa na zrównoważone tworzenie przestrzeni dostępnych Gdyni. Co więcej, konsekwencja w działaniu inwestorów widoczna jest także w komunikacji aparthotelu. Willa Wincent opowiada nie tylko o sobie, ale i całym mieście, i jego niezwykłych miejscach. – wskazano w uzasadnieniu jury.

Z kolei internauci, w plebiscycie prowadzonym na profilu Facebook Gdynia Design Days, na zwycięzcę wybrali Honolulu Wise Food, restaurację z kuchnią hawajską, której wnętrze zaprojektowali jej właściciele – Agnieszka Jeżyk-Bierla i Filip Bierla. Oboje są pasjonatami surfingu i to właśnie surferski luz i nawiązania do klimatu lat 80. nadają charakter temu wnętrzu, które zaprasza do środka przytulnością i wyróżnia się kolorem i odwagą na tle innych lokali.
 
Co roku na mapie Gdyni pojawiają się nowe miejsca, wzbudzające wśród mieszkańców i turystów zainteresowanie. Są to lokale gastronomiczne, sklepy czy inne punkty usługowe, które nie tylko cieszą się sympatią i uznaniem klientów ze względu na jakość usług, ale również zachwycają koncepcją oraz jakością wykonania wnętrza, a także są otwarte i sprzyjające nawiązywaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. Celem konkursu organizowanego przez Centrum Design Gdynia jest propagowanie dobrego projektowania skoncentrowanego nie tylko na walorach estetycznych, ale także na potrzebach odbiorców, funkcjonalności i trwałości.

Laureaci plebiscytu internetowego otrzymają specjalne naklejki na witryny. Nagroda dla zwycięzców wytypowanych przez jury to naklejka informująca, że jest to „Najlepiej zaprojektowane wnętrze w Gdyni 2019”.

Żródło: Centrum Designu Gdynia