Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Społeczeństwo

Międzynarodowy Dzień Seniora obchodzony w Gdyni

fot. Piotr Hibner

fot. Piotr Hibner

30.09.2022 r.

Światowy Dzień Osób Starszych to święto, które obchodzimy co roku 1 października. Zostało ustanowione nie tylko po to, aby podkreślić szczególne znaczenie tej grupy społecznej, ale także po to, by zwrócić uwagę na szczególne potrzeby osób w podeszłym wieku. Gdynia uczciła ten dzień m.in. uroczystym przemarszem ulicą Świętojańską.

W Gdyni nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ważni są seniorzy. Ich wiedza i życiowe doświadczenie są niezwykle cenne.
– Dziś seniorzy znacznie odbiegają od stereotypowego postrzegania tej części społeczności. To osoby ciekawe świata, uczestniczące w życiu miejskim i nierzadko aktywne zawodowo. Aby wyjść naprzeciw nowym oczekiwaniom, nasz samorząd oferuje wiele rozwiązań i ścieżek rozwoju dostosowanych do potrzeb i zainteresowań osób w wieku 65 plus – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Światowy Dzień Seniora to kolejna świetna okazja do tego, aby złożyć najlepsze życzenia seniorkom i seniorom z Gdyni.

Gdynia ma seniorom wiele do zaoferowania. Inicjatywy i akcje mają nie tylko wspierać indywidualne zainteresowania, ale też budować sieć relacji, kontaktów i przyjaźni.
– Centrum Aktywności Seniora w Gdyni zawsze jest otwarte na mieszkanki i mieszkańców. Prowadzimy tu działania zrzeszające seniorów, wspierające ich i ich rozwój, czy zainteresowania. Seniorki i seniorzy mogą skorzystać z oferty sześciu miejskich Klubów Seniora oraz dziewiętnastu klubów seniora prowadzonych przez organizacje pozarządowe. CAS koordynuje także działalność Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi Bożena Zglińska, dyrektor CAS.

Warto podkreślić, że GUTW rozpocznie kolejny semestr już 10 października.
– Lista wykładów i ćwiczeń jest w tym roku imponująca. Staraliśmy się zawrzeć tutaj takie tematy, które rzeczywiście interesują naszych studentów oraz seniorów, odwiedzających Centrum Aktywności Seniora w Gdyni – dodaje dyrektor CAS.

– W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych składam najlepsze życzenia naszym sympatykom. Chciałabym, aby nasi seniorzy wiedzieli, jak ważni są dla nas i dla całego miasta – dodaje Bożena Zglińska. – W sobotę 1 października razem z Fundacją Adaptacja przeszliśmy przez centrum miasta. Towarzyszli nam seniorzy, mieszkańcy i sympatycy. To było przemiłe, kolorowe i wesołe spotkanie.
fot. Piotr Hibner
fot. Piotr Hibner
fot. Piotr Hibner

W mieście o interesy seniorów dba m.in. Gdyńska Rada ds. Seniorów.
– To organ doradczy, pierwszy tego typu w Polsce, który działa u nas już 17 lat. Rada nie tylko zbiera głosy mieszkańców i mieszkanek, ale również doradza włodarzom w podejmowaniu najkorzystniejszych decyzji w sprawach związanych z seniorami – mówi Michał Guć.

Członkowie rady to osoby wybrane przez środowisko seniorów, a także kluby seniora, samorząd GUTW i organizacje pozarządowe. Wspólnie z nimi o sprawach najstarszych mieszkańców Gdyni dyskutują przedstawiciele miejskich jednostek: Centrum Aktywności Seniora, MOPS-u, Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Rada zajmuje się polityką senioralną, uwzględniając zdanie tych osób, których ona bezpośrednio dotyczy.

Warto również dodać, że dzięki rosnącemu zainteresowaniu bogatą ofertą, jaką Gdynia przygotowała dla seniorów, zadecydowano o stworzeniu nowej siedziby, dostosowanej do potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Mowa o Centrum Aktywnego Seniora, które ma powstać w samym centrum miasta, w zabytkowym budynku przy ulicy 10 Lutego 26.

Pięć lat temu Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała od WHO tytuł Miasta Przyjaznego Starzeniu Się. To dowód uznania dla wszystkich działań, jakie w mieście są podejmowane właśnie z myślą o seniorach.