Społeczeństwo

Miejsce w 100% dla młodzieży

Pięć różnych warsztatów jest w tegorocznej ofercie zajęć dla grup szkolnych w Wymiennikowni // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Pięć różnych warsztatów jest w tegorocznej ofercie zajęć dla grup szkolnych w Wymiennikowni // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Jedni tańczą, inni rapują, a kolejni poznają kulturę Japonii. Rysują, ćwiczą teatralne improwizacje czy nawet… haftują z hipsterami. Bo tutaj młodzież może rozwijać się jak chce i kiedy chce. Ale można tu przyjść także ciekawie spędzić czas i poznać nowych ludzi, grając np. w planszówki lub oglądając filmy. To wszystko w gdyńskiej Wymiennikowni - Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu, która właśnie zainaugurowała nowy sezon zajęć dla grup szkolnych oraz spotkań popołudniowych, dla wszystkich chętnych. Dołączyć można w każdej chwili!  

Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia zlokalizowane jest w Chyloni przy ul. Kartuskiej 20B (wejście znajduje się na tyłach biblioteki). To placówka działająca w ramach Laboratorium Innowacji Społecznych, a wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne. W trakcie roku szkolnego przedpołudniami odbywają się tu specjalnie przygotowane zajęcia dla grup szkolnych, a z kolei popołudniami miejsce to oddawane jest we władanie młodzieży.

- Sposób funkcjonowania Wymiennikowni wypracowaliśmy z młodzieżą, ale także razem zaprojektowaliśmy tę przestrzeń od zera. Od początku staramy się tak pracować, by młodzież nie tylko miała miejsce, do którego może przyjść na zajęcia, ale także by program tego miejsca współtworzyła. I to się sprawdza. Dzieląc się z młodzieżą odpowiedzialnością za to miejsce, tak naprawdę pozwalamy im uwalniać potencjał oraz odkrywać w sobie nowe pokłady zainteresowań. Nabywają także nowe kompetencje i widzimy, że dbają o tę przestrzeń, gdyż się z nią po prostu identyfikują – mówi Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych.

Przed południem: inspirujące zajęcia dla uczniów z całego miasta

Wszystkie warsztaty dla grup szkolnych odbywają się w uzgodnionych godzinach między 9.00 a 15.00 od poniedziałku do piątku w dni zajęć lekcyjnych. Klasę do udziału w zajęciach może zgłosić przedstawiciel szkoły, dyrektor lub nauczyciel. Wystarczy zadzwonić do animatorek Wymiennikowni (tel. 58 663 12 55) lub napisać e-mail wymiennikownia@lis.gdynia.pl. Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie Wymiennikowni.

Zajęcia dla uczniów w aktualnym programie:

„Od pomysłu do realizacji”, podczas których uczestnicy nauczą się planować własne akcje, warsztaty, koncerty i w efekcie zaangażować się np. w dzielenie się swoimi zainteresowaniami z szerszym gronem.

„Podróże kształcą!” to zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać sprawdzonych ofert wymian międzyszkolnych, praktyk, staży czy wolontariatu.

„Własną ścieżką do celu” to warsztaty, podczas których uczestnicy porozmawiają o tym, co robią w wolnym czasie, czym jest pasja i dlaczego warto ją rozwijać. Określą także swoje mocne strony oraz zastanowią się, jak świadomość o nich może pomóc w wyborze  ścieżki zawodowej

„Istota piękna kontra mass media”  to warsztaty poświęcone tematyce piękna i brzydoty, prowadzone w oparciu o przykłady z zakresu historii sztuki, kultury oraz m.in. mediów społecznościowych. W dzisiejszym świecie, szczególnie wśród młodych ludzi, kształtują się odrealnione, wyidealizowane standardy piękna. Jak uniknąć presji ze strony mass mediów i spojrzeć na siebie przychylniejszym okiem? O tym będzie można przekonać się na warsztatach.

„Zin – światopogląd w formacie A4” to warsztaty, podczas których młodzież dowie się, jak samodzielnie wydać zin, czyli autorską publikację. Co więcej, każdy też takie wydanie stworzy i dowie się, w jaki sposób może się skutecznie podzielić nim z innymi. Zajęcia trwają dwie godziny, odbywają się we wtorki i środy.

We wszystkich zajęciach, z wyjątkiem „Podróże kształcą!”, mogą wziąć udział uczniowie od 13 roku życia. Spotkania poświęcone wyjazdom za granicę adresowane są bowiem do młodzieży od 16 roku życia. Co ważne, w pojedynczych warsztatach może wziąć udział jedna klasa wraz z nauczycielem. I chociaż zajęcia odbywać się będą do końca czerwca, to warto uzgodnić termin zajęć wcześniej by mieć pewność, że wybrana data jest dostępna.

Parter obiektu jest przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

- Warto tu przychodzić i korzystać z wielu możliwości, jakie stwarzają koordynatorzy Wymiennikowni. Bo to miejsce, które uzupełnia edukację szkolną o wymianę międzyrówieśniczą, tu młodzież naprawdę uczy się wielu wartościowych rzeczy od siebie nawzajem. To uzupełnienie oferty zajęć szkolnych. To element, dzięki któremu możemy patrzeć na edukację całościowo. Nie tylko poprzez pryzmat wykresów i zajęć w szkole, ale także poprzez ofertę rozwoju poza szkołą – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Po południu: miejsce tworzone przez młodzież i młodych dorosłych

W drugiej części dnia Wymiennikownia oddawana jest w ręce młodzieży. Zajęcia popołudniowe odbywają poniedziałku do piątku w godz. 16.00-21.00, w soboty w godz. 14.00-19.00. Chętnych w najbliższym czasie czekają m.in. warsztaty improwizacji, tworzenia rapu, rysunek, lekcje i zawody tańca dancehall, rekrutacja do formacji K-POP, turnieje gier planszowych, czy nocki filmowe. Dołączyć można w każdej chwili, wystarczy mieć chęci i być w przedziale wiekowym 13-35 lat. Nie obowiązują żadne zapisy czy listy obecności. Co więcej, każdy chętny może tu zorganizować własne, otwarte zajęcia cykliczne lub wydarzenie.

- Jesteśmy tu po to, żeby pomóc młodzieży rozwinąć skrzydła. Oferujemy wsparcie merytoryczne i finansowe, jeśli jest taka potrzeba. Wymiennikownia jest miejscem w którym się nie oceniamy i nie obrażamy, tylko twórczo i konstruktywnie działamy. Tu nie ma „złych” pomysłów – mówi Magda Dębna, animatorka Wymiennikowni.

- Tak szczerze to my, animatorki, często jesteśmy w wieku uczestników zajęć Wymiennikowni. To pomaga nam w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów, bo po prostu współpracujemy ze sobą na równi. Chętni przychodzą i mówią o swoim pomyśle, o tym co chcą zrobić, a my ich naprowadzamy na rozwiązania i fajne rzeczy praktycznie dzieją się same. Ale też jeśli ktoś nie bardzo wie jak się zabrać za działanie, ma wątpliwości czy pytania, to obmyślamy tematy razem i pomagamy w osiągnięciu celów – mówi Martyna Winnicka, animatorka Wymiennikowni.  

Pełny kalendarz wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.wymiennikownia.org oraz na facebookowym profilu Wymiennikowni.

  • ikonaOpublikowano: 12.10.2018 14:14
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.10.2018 14:55
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także