Społeczeństwo

Jak pomagać osobom z doświadczeniem kryzysu psychicznego

III Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego trwa // fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

III Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego trwa // fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

III Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego trwa. Przez trzy dni specjaliści z ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych oraz asystenci zdrowienia będą wymieniać się doświadczeniami, inspirować i nawiązywać współprace w zakresie rozwoju działań samopomocowych w swoich miastach. W programie Forum m.in. spotkania prelekcje, warsztaty i dyskusje.  

III Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego odbywa się w dniach 16-18 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98). Celem wydarzenia jest stworzenie warunków do nawiązania współpracy pomiędzy osobami, grupami oraz przedstawicielami organizacji i instytucji, którzy wywierają istotny wpływ na rozwój działań samopomocowych osób doświadczających kryzysów psychicznych.

W tym roku mocny nacisk postawiono na rolę i działania asystentów zdrowienia, czyli osób, które w przeszłości przeżyły kryzys psychiczny lub chorowały psychicznie, a obecnie – po ukończeniu specjalistycznego kursu – wspierają inne osoby, które stawiają czoła podobnym problemom.  

- Chcieliśmy, żeby tegoroczne forum przejęli asystenci zdrowienia. Ich wiedza i doświadczenia kryzysu są bezcenne, powinniśmy korzystać z nich w codziennej pracy. Poza tym lekarstwem na człowieka jest drugi człowiek, a wspólne doświadczenie powoduje, że rozumiemy się bardziej – mówił Piotr Harhaj, kierownik zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych w gdyńskim MOPS, jeden z organizatorów Forum.

- To, co Państwo robicie, jest kluczowe. Działania systemowe prowadzone przez instytucje państwowe skupiają się na wsparciu instytucjonalnym. W Gdyni od lat stawiamy na wsparcie środowiskowe. Właśnie działania samopomocowe są najbardziej przyjazne i efektywne. Cieszę się, że w tym licznym gronie dyskutujemy i wymieniamy doświadczenia. To już trzecie Forum i wiem, że te spotkania przekładają się na nowe pomysły i realne rozwiązania. Jestem przekonany, że to, co zostanie wypracowane w ciągu najbliższych trzech dni przyczyni do wzrostu efektywności pomocy osobom z doświadczeniem kryzysu psychicznego - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. 

- Zależy nam na podnoszeniu jakości życia wszystkich gdynian, także tych zmagających się z problemami. Działania na rzecz osób doświadczających kryzysów psychicznych, to ważny element polityki społecznej miasta - dodawał Lechosław Dzierżak, przewodniczący komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Gdyni. - Na życzliwość i wsparcie miasta w tym zakresie możecie Państwo liczyć.  

Pierwszy dzień Forum poświęcony został tym samym dobrym praktykom w realizacji działań samopomocowych i usług społecznych na rzecz osób chorujących psychicznie i społeczności lokalnych. Można było bliżej poznać m.in. działalność Grupy Wsparcia TROP, dowiedzieć się więcej o działalnościach klubów samopomocy oraz o wpływie uczestnictwa w ruchach samopomocowych na proces zdrowienia. Uczestnicy także poznali ideę i zasady działania punktu informacyjno-konsultacyjnego Samopomoc EX-IN, który działa w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 14/2.

- Naszym pragnieniem było, żeby idea niesienia pomocy osobom, które doświadczyły lub doświadczają kryzysów psychicznych oraz im bliskim stała się nową jakością dotyczącą zrozumienia choroby. Chcieliśmy też dać świadectwo, że wyzdrowienie jest realne. Sami jesteśmy tego żywym przykładem. Działamy w tandemie z doradcą osób niepełnosprawnych gdyńskiego MOPSU, a zasady otwartego dialogu są dla nas fundamentalne. Słucham każdego zdania z maksymalną uwagą i wszystko, co mówi do nas osoba przychodząca do punktu, jest ważne i ma sens – mówiła asystentka zdrowienia Joanna Lisewska, a Donata Wróbel, doradca osób niepełnosprawnych MOPS dodawała: - Działamy dwa razy w miesiącu, a żeby umówić się na konsultację, nie trzeba opowiadać przez telefon o sednie sprawy, to zostawiamy na spotkanie.

Najbliższe dwa dni Forum, 17-18.10, poświęcone będą warsztatom dotyczących m.in. z trialogu, udzielania wsparcia osobom chorującym psychicznie i ich bliskim, antystygmatyzacji depresji. Odbędzie się także a także spektakl Teatru Gdynia Główna „Escape World” połączony z dyskusją, a także sesja plenarna dotycząca umacniania się w samopomocy.

Forum organizowane jest przez Pomorska Koalicję na Rzecz Zdrowia Psychicznego, Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni oraz realizatorzy projektu Ekspert przez Doświadczenie, we współpracy z Miastem Gdynia, Grupą Wsparcia TROP oraz PPNT Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.10.2019 07:30
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.10.2019 07:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona