Społeczeństwo

Odpady zielone, czyli czego nie wolno wyrzucać w lesie

Wyrzucanie odpadów zielonych w lesie to wykroczenie // fot. Straż Miejska Gdynia

Wyrzucanie odpadów zielonych w lesie to wykroczenie // fot. Straż Miejska Gdynia

20.10.2022 r.

Czym zawinił las, że niektórzy wyrzucają tam śmieci albo inne zbędne przedmioty? Rzeczy, które nigdy nie powinny tam trafić. Podczas patrolu w lesie strażnicy miejscy przyłapali na gorącym uczynku mieszkańca, który wyrzucał fragmenty iglaka przyciętego w ogródku. Mężczyzna był zaskoczony interwencją, bo nie wiedział, że robi coś złego. Dlaczego tego typu odpadów nie wolno wywozić do lasu? Na jakie niebezpieczeństwo możemy nieświadomie narazić florę leśną?

 
Patrolując tereny leśne na Chwarznie-Wiczlinie, strażnicy miejscy natknęli się na mężczyznę, który wyrzucał z przyczepy fragmenty iglaka. Nie zraził go widok funkcjonariuszy, ponieważ nie wiedział, że robi coś niewłaściwego. Tłumaczył się, że skoro w lesie i tak są gałęzie, a on dorzuci kilka swoich, to nie ma w tym nic złego.
 
Wielu osobom wydaje się, że wyrzucenie w lesie ściętej trawy z ogródka czy obciętych gałęzi to nic złego, a na pewno nie wykroczenie. Okazuje się jednak, że nie wolno tak robić i to z kilku ważnych powodów.
 
Nie każdy wie, że wyrzucając do lasu fragmenty roślin z własnego ogródka, często wprowadzamy tam rożnego rodzaju patogeny (np. grzyby czy pasożyty). Rodzime gatunki nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Poza tym w ten sposób do flory leśnej dostają się nasiona obcych gatunków roślin, które będą konkurować z tymi żyjącymi tam od dawna.
 
Należy też pamiętać o innym ważnym aspekcie. Często w ogrodzie stosujemy różne środki ochrony roślin, które są niebezpieczne m.in. dla grzybów i zwierząt występujących w naturalnych, leśnych warunkach.
 
Wyrzucanie odpadów zielonych np. w lesie, to wykroczenie // fot. Straż Miejska Gdynia
Wyrzucanie odpadów zielonych w lesie to wykroczenie // fot. Straż Miejska Gdynia

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdyni wszystkie odpady zielone można kompostować na własnej posesji lub segregować do brązowych worków czy pojemników. Takie śmieci z terenów zamieszkałych – z wyjątkiem gałęzi i zdrewniałych elementów roślin – są odbierane przez odpowiednie służby co dwa tygodnie. Natomiast na terenach niezamieszkałych – na bieżąco, o ile właściciele wyrażą taką chęć.
 
Straż Miejska przypomina, że wyrzucanie odpadów zielonych w niedozwolonych miejscach to wykroczenie zgodnie z art. 162 kodeksu wykroczeń. Można za to dostać mandat karny w wysokości do 500 zł.