Społeczeństwo

Ośrodek Stażowo Terapeutyczny w nowym lokalu

Ośrodek Stażowo Terapeutyczny już działa i pomaga // fot. Przemysław Lebiedziński

Ośrodek Stażowo Terapeutyczny już działa i pomaga // fot. Przemysław Lebiedziński

Gdyński Ośrodek Stażowo Terapeutyczny, który pomaga najmłodszym mieszkańcom radzić sobie w kryzysie psychicznym i emocjonalnym, od lutego działa już w nowym lokalu. W ciągu zaledwie trzech miesięcy od otrzymania od miasta kluczy do pomieszczeń przy ul. Biskupa Dominika 16-22 – dzięki pomocy wolontariuszy i gdyńskich firm – udało się je wyremontować i udostępnić potrzebującym. Oficjalne otwarcie lokalu nastąpi 8 marca, po zakończeniu ostatnich prac remontowych i w pierwszą rocznicę uruchomienia w Gdyni specjalnej linii dla młodzieży o nazwie co u cb.

 
W lutym odbyły się już pierwsze zajęcia Ośrodka Stażowo Terapeutycznego w specjalnie do tego celu zaadaptowanym lokalu przy ul. Biskupa Dominika 16-22. Ostatnie prace wykończeniowe dobiegają końca, a oficjalne otwarcie placówki nastąpi 8 marca – w pierwszą rocznicę uruchomienia specjalnej linii dla młodych gdynian co u cb (co u ciebie), która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i czat.

Od momentu odebrania kluczy do lokalu do pierwszych zajęć minęły zaledwie trzy miesiące. Nie udałoby się tak szybko uporać z remontem bez wsparcie ze strony gdyńskich firm m.in. Grupy Vector oraz Gadusa, ale także pracy wielu wolontariuszy.

– To szczególnie chwile dla gdyńskiej społeczności, kiedy to potrzeby osób mieszkających w Gdyni spotykają się z potrzebami gdyńskich firm. Z jednej strony, jako realizatorzy nieodpłatnej pomocy w obszarze kryzysów psychicznych i działań psychoterapeutycznych, otrzymaliśmy wsparcie rzeczowe i realny udział wolontariuszy w remoncie lokalu. Z drugiej, możemy prowadzić zajęcia psychoedukacyjne dla pracowników współpracujących z nami instytucji, gdyż ich szefowie i właściciele, dostrzegają społeczne potrzeby wynikające z pogłębiającego się stanu psychiatrii w Polsce. Nie sposób w tym miejscu nie podziękować zarówno Grupie Vector i firmie Gadus jak i pracownikom Zespołu Placówek Specjalistycznych – w tym Gdyńskiego Ośrodka Stażowo Terapeutycznego – i ich rodzinom. To oni w czasie wolnym od obowiązków wynikających z pełnionych funkcji, nieodpłatnie remontowali przekazany nam przez miasto lokal. W szczególności dziękuję Państwu Adriannie i Bartoszowi Janowiczom oraz Panu Andrzejowi Bradtke z Super Brand Electro Service – mówi Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych.

Gdyński Ośrodek Stażowo Terapeutyczny – będący częścią Zespołu Placówek Specjalistycznych – powstał w 2020 roku w odpowiedzi na konieczność rozszerzenia oferty nieodpłatnego wsparcia psychoterapeutycznego oraz potrzeby realizacji staży przez studentów kierunków: psychologicznych, pedagogicznych, podyplomowych szkół psychoterapeutycznych oraz specjalizacji klinicznej.

Ośrodek Stażowo Terapeutyczny już działa i pomaga. Widok na wyremontowaną salę // fot. Przemysław Lebiedziński

W zeszłym roku z psychoterapeutycznych form pomocy placówki skorzystało 71 osób, a około 1200 ze wsparcia linii „CouCb”. Wszystko odbyło się z udziałem ponad 150 stażystów. Twórcy ośrodka liczą, że ci specjaliści w przyszłości będą tworzyć trzon profesjonalistów budujących w Gdyni system wsparcia dla osób w kryzysach psychicznych.

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2022 10:46
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2022 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także