Społeczeństwo

Ostatnie dni na zgłoszenia Pomysłów na Miasto!

Pomysły na Miasto można zgłaszać do 19 października // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Pomysły na Miasto można zgłaszać do 19 października // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Informator dla nowych mieszkańców Gdyni lub cykl warsztatów dla początkujących społecznych ogrodników – to tylko dwie z puli inicjatyw, które będą wdrażane po pierwszej edycji projektu Pomysł na Miasto. Jeśli masz własny pomysł na małe zmiany, które mogą przynieść wiele dobrego, zgłoś się! Jeszcze do poniedziałku włącznie (19.10, godz. 23.59) można nadsyłać zgłoszenia do drugiej edycji PnM UrbanLab Gdynia. Pomysły z największym potencjałem zostaną przetestowane i udostępnione do rozpowszechniania.

Mogą to być m.in. nowe sposoby działania, procesy, mikroinwestycje lub narzędzia. Najważniejsze, żeby pozwalały na nowo podejść do znanych wyzwań i dawały szansę na skuteczniejsze wychodzenie im naprzeciw. Tematem przewodnim drugiej edycji Pomysłu na Miasto jest adaptacja do zmian klimatu w mieście i to właśnie na te potrzeby powinny odpowiadać zgłoszenia.
- Zmiana klimatu jest faktem i musimy działać razem, żeby łagodzić jej skutki. Potrzebne są nam w tym różne punkty widzenia, wiedza i doświadczenie. Zebranie ich i wypracowanie realnych rozwiązań to wyzwanie roku 2020 w UrbanLab Gdynia. Do współpracy zaprosiliśmy nie tylko stronę samorządową i ekspertów z całego kraju, ale szczególne miejsce mają tu mieszkańcy. Gdynianie i gdynianki bardzo dobrze wiedzą, co potrzebne jest ich miastu. Zapraszamy wszystkich do rozmowy o pomysłach na zielone mikroinnowacje – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.   

Instrukcja oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej www.urbanlab.gdynia.pl. Przygotowując projekt, warto pamiętać, że szacunkowy koszt przygotowania i testowej realizacji nie powinien przekroczyć 30 tysięcy złotych.
- Ważne jest także to, że zgłaszane projekty inicjatywy uwzględniać zaangażowanie mieszkańców w działanie. Gdynianie i gdynianki mają możliwość współdecydowania o mieście, a to właśnie jedno z takich narzędzi – mówi Magdalena Żółkiewicz, koordynatorka projektu Pomysłu na Miasto w UrbanLab Gdynia.

Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów to 90 tys. zł. Do testowania zostaną skierowane co najmniej trzy pomysły o najwyższym potencjale. Pomysły o wysokim potencjale, które nie będą testowane w ramach działań UrbanLabu, po opracowaniu zostaną udostępnione w otwartym katalogu dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnym wdrożeniem. Z pomysłów będzie można skorzystać nieodpłatnie pod warunkiem przygotowania raportu z testowania i ewaluacji procesu.

Pomysł na Miasto jest częścią zadania „Adaptacja Koncepcji Urban Lab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

  • ikonaOpublikowano: 16.10.2020 13:18
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.10.2020 18:13
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona