Społeczeństwo

„Perły Samorządu” – wywiad z Prezydentem

Wojciech Szczurek trzyma dyplom z tytułem najlepszego włodarza miast pow. 100 tys. mieszkańców. W tle widocznie białe studio Dziennika Gazety Prawnej do rozmów na żywo.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z dyplomem "Perły Samorządu 2020" w kategorii najlepszy włodarz miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Fot. Karol Stańczak

17.10.2020 r.

Podczas odbywającego się w 30-lecie polskiej samorządności kongresu „Perły Samorządu” ogłoszono wyniki rankingu „Perły Samorządu 2020” przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i Deloitte. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek został wybrany najlepszym włodarzem w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Miasto Gdynia skwalifikowano na 4. miejscu.
 
W 2015 roku w rankingu „Perły Samorządu” prezydent Wojciech Szczurek w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców zdobył tytuł  włodarza 25-lecia. W 2018 roku uplasował się na 3. pozycji. Rok później, ze względu na wybory samorządowe, rankingu nie prowadzono.
W tym roku ponownie zajął miejsce 1.
 
Prezydent w naszej rozmowie ocenił ranking Gazety Prawnej "Perły Samorządu" jako bardzo kompetentnie przygotowywany i merytorycznie weryfikowany przy współpracy z grupą Deloitte, który pomaga zobaczyć, jak praktyki samorządowe są oceniane z perspektywy innych miast i całego kraju.
 
Swój nieustanny sukces w rankingu prezydent widzi jako dokonaną z zewnątrz ocenę działań podejmowanych w mieście, we współpracy z mieszkańcami, tak by wyczuwać i spełniać ich aspiracje, a także z zespołem, który przez 30 lat służby w samorządzie udało mu się wokół siebie zbudować. Bo samorząd to nie przestrzeń działania dla indywidualistów, a umiejętność budowania zespołu to podstawowa cecha dobrego lidera. Za trwającym od 6 kadencji poparciem gdynian dla prezydenta stoi przede wszystkim wiarygodność.
 
Podsumowując 30-lecie restytucji samorządów w Polsce, prezydent zauważył olbrzymią cywilizacyjną przemianę, jaka dokonała się w kraju dzięki samorządności, a zapytany o kamienie milowe gdyńskich przemian, wskazał na złożoność funkcjonowania samorządu, ponieważ dotyczy ono bardzo wielu obszarów. Jedną z pierwszych, bardzo ważnych decyzji podjętych już w 1990 roku przez samorząd było przejęcie odpowiedzialności za edukację. Zaś kolejne działania podejmowane na przestrzeni 30 lat sprawiły, że dziś w Gdyni żyje się na europejskim poziomie.
 
Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, laureatem 1. miejsca w rankingu „Perły Samorządu 2020”.