Społeczeństwo

PGZ Stocznia Wojenna ma 100 lat

Paweł Lulewicz, prezes zarządu Stoczni Wojennej oraz wyróżnieni pracownicy stoczni podczas uroczystości z okazji stulecia PGZ Stoczni Wojennej // fot. Magdalena Czernek

Paweł Lulewicz, prezes zarządu Stoczni Wojennej oraz wyróżnieni pracownicy stoczni podczas uroczystości z okazji stulecia PGZ Stoczni Wojennej // fot. Magdalena Czernek

Do jej głównych zadań należy utrzymanie, serwisowanie i budowa nowych jednostek dla Marynarki Wojennej RP. To firma, która rosła wraz z miastem i wpisuje się w jego historię. PGZ Stocznia Wojenna działa od stu lat. Z tej okazji odbyły się oficjalne uroczystości, w których brał udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


PGZ Stocznia Wojenna to jedna z najstarszych polskich stoczni. Działa od 1922 roku. A zatem w tym roku świętuje setne urodziny. Z tej okazji w kinoteatrze „Grom” na Oksywiu odbyły się oficjalne  uroczystości. Uczestniczyli w nich m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele Marynarki Wojennej czy pracownicy stoczni. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wygłosił przemówienie oraz wręczył prezesowi firmy obraz z gdyńskim pejzażem.
 
– Historia Stoczni Wojennej – wielu znanej jako Stocznia Marynarki Wojennej – to nie tylko historia ważnej instytucji gospodarczej miasta, ale także losy pokoleń pracowników oraz programy realizujące ważne z punktu widzenia Marynarki Wojennej przedsięwzięcia, ale też współczesność i przyszłość. Wszyscy mamy świadomość, że przyszłość Marynarki Wojennej jest związana z jej modernizacją. To nowoczesny sprzęt, flota, która musi odpowiadać wyzwaniom. Ostatnie miesiące pokazały, że nasza wspólna troska o to, żeby Marynarka Wojenna RP była wyposażona w taki sprzęt, a przez to PGZ Stocznia Wojenna mogła realizować swoje projekty, jest niezwykle istotna – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Zebranych gości powitał Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej. Podczas uroczystości wyróżnił też zasłużonych pracowników.
 
– To zaszczyt, że akurat na naszej zmianie przypada okrągła rocznica stulecia powstania najpierw Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej, potem Stoczni Marynarki Wojennej, a obecnie PGZ Stoczni Wojennej. Z jednej strony jest to duma, a z drugiej ogromne zobowiązanie, które podejmujemy, realizując kolejne projekty, w tym największy w historii zamówień dla polskiej Marynarki Wojennej program budowy trzech okrętów w ramach programu „Miecznik”. Marynarka Wojenna to dwa płuca – z jednej strony to są ludzie, czyli marynarze, absolwenci Akademii Marynarki Wojennej. Drugim płucem są narzędzia, sprzęt, czyli okręty, które powstają w Stoczni Wojennej. To ważny dzień, ważne wydarzenie – mówi Paweł Lulewicz, prezes zarządu Stoczni Wojennej.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas uroczystości z okazji stulecia PGZ Stoczni Wojennej // fot. Magdalena Czernek

PGZ Stocznia Wojenna
kontynuuje tradycję Stoczni Marynarki Wojennej oraz utworzonych jeszcze przed II wojną światową Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej.

Stocznia oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, remontów, modernizacji i budów okrętów wojennych oraz jednostek dla innych służb mundurowych i państwowych.

  • ikonaOpublikowano: 24.06.2022 16:09
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2022 16:21
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona