Społeczeństwo

Polanka Redłowska laureatem Supermiast

na zdjęciu Polanka Redłowska i Kępa Redłowska widziana z lotu ptaka

Polanka Redłowska zachęca zielenią i bliskością natury // fot. Jacek Plichta, zdjęcie pochodzi z facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

25.06.2022 r.

Jakie jest ulubione zielone miejsce w Gdyni, Gdańsku, Sopocie i w Polsce? Tego dowiedzieliśmy się na podsumowaniu plebiscytu 3. akcji „Supermiasta i Superregiony". Gdyńska Polanka Redłowska znalazła się wśród laureatów.


„Supermiasta, Superregiony" to tytuł akcji prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą" od marca 2020 roku. W jej ramach odbywają się plebiscyty, w których czytelnicy wraz lokalnymi redakcjami dziennika szukali np. 7 wyzwań dla każdego miasta i 7 dla każdego regionu na kolejnych 20 lat. Tegoroczny dotyczył ulubionej zielonej przestrzeni w miastach i regionach. Ważną częścią akcji są też publikacje ukazujące się pod tym samym hasłem na tradycyjnych i cyfrowych łamach „Wyborczej". Zespół dziennika przygotowuje również kwartalnik „Magazyn Supermiasta i Superregiony", a także organizuje spotkania online z prezydentami miast i marszałkami województw w ramach Studia Supermiasta.

- W pierwszej edycji plebiscytu zachęciliśmy dziesiątki tysięcy naszych czytelników do spojrzenia w przeszłość na największe osiągnięcia 30 lat funkcjonowania samorządów. W drugiej edycji wybiegliśmy w przyszłość, pytając mieszkańców o siedem najważniejszych wyzwań, które powinny być zrealizowane do 2040 r. Trzecia edycja naszej akcji wynika wprost z drugiej, ponieważ najczęściej wskazywanymi przez naszych czytelników wyzwaniami były te związane z ekologią i zielenią. Bez zieleni miasta i regiony są niekompletne, niezdrowe czy niekomfortowe, dlatego właśnie zielone przestrzenie były bohaterami trzeciej edycji plebiscytu „Supermiasta i Superregiony” - mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” i szef redakcji lokalnych dziennika.
Nasze miasto od początku brało udział w tych akcjach. Gdyńscy czytelnicy chętnie oddawali swoje głosy.

23 czerwca 2022 r. w swojej warszawskiej siedzibie redakcja „Gazety Wyborczej" podsumowała plebiscyt na ulubione zielone przestrzenie w miastach i regionach. Zaproszeni do rozmowy samorządowcy - prezydenci miast, marszałkowie województw oraz naukowcy i aktywiści mówili o ekologii i zieleni oraz trosce o środowisko naturalne jako najważniejszych wyzwaniach dla samorządów na najbliższe lata. Znany architekt Robert Konieczny pokazał jak dziś projektuje się i zmienia miasta.

O zwycięzcach plebiscytu „Wyborczej" i Wyborcza.pl „Moja ulubiona zielona przestrzeń" - 43 pięknych miejscach w miastach i regionach, wskazanych przez czytelników i czytelniczki opowiadała specjalistka od przyrodniczych gawęd Krystyna Czubówna. W tym gronie znalazła się gdyńska Polanka Redłowska. Unikatowa w skali kraju wielka nadmorska polana otoczona lasami. Chętnie wybierana przez mieszkańców na spacery i pikniki. Jedno z kultowych miejsc, które zna każdy gdynianin i każda gdynianka.

- Lasy i tereny zielone stanowią ponad połowę powierzchni miasta Gdyni. Choć skala ta może wydawać się duża, miasto wciąż rozwija swoją strategię, by zapewnić wszystkim mieszkańcom jak najlepszy dostęp do terenów rekreacyjnych. Przyjazne tereny publiczne w gdyńskich dzielnicach i ekologiczne projekty zwiększające jakość życia to jeden z priorytetów samorządu. Park Centralny z ogrodem sensorycznym, ogród deszczowy czy tworzenie parków kieszonkowych w każdej dzielnicy Gdyni, to świetne przykłady tego typu inwestycji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Wybrana przez czytelników Gazety Wyborczej Polanka Redłowska to miejsce, w którym turyści i mieszkańcy chętnie spędzają czas.

Przypomnijmy, że akcja „Supermiasta i Superregiony 2022" rozpoczęła się od redakcyjnej prośby do odbiorców o zgłaszanie kandydatów do tytułu ulubionej zielonej przestrzeni w poszczególnych miastach i regionach. Po wielu dyskusjach zespoły „Wyborczej" wytypowały 471 miejsc
podzielonych na 43 listy do głosowania - miejskie i regionalne, a teraz poznaliśmy werdykt czytelników i czytelniczek.