Społeczeństwo

Przystań dla południowych dzielnic

Przystań Lipowa 15 na mapie Fikakowa, źródło: mat. prasowe

Przystań Lipowa 15 na mapie Fikakowa, źródło: mat. prasowe

Na mapie gdyńskich centrów sąsiedzkich pojawia się właśnie nowy, piąty już punkt. To Przystań Lipowa 15 z Klubem Seniora „Senior+” na osiedlu Fikakowo w Wielkim Kacku. Centrum będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców południowej części miasta: dorosłych, rodziców z dziećmi, uczniów, a także seniorów. Przystań zaprasza wszystkich, którzy chcą poznać sąsiadów, spędzić ciekawie czas oraz rozwijać swoje pasje. Pierwsze zajęcia już wiosną.
 

Sąsiedzi w sieci

Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera realnych kształtów. Wtedy to zaczęła się bowiem organizacja pierwszej placówki z sieci, Przystani Chylońska 237 w Cisowej, a zaraz po niej  kolejnych - Przystań Śmidowicza 49 w Oksywiu, Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni. Teraz do sieci dołącza Przystań Lipowa 15 na Fikakowie. Przed nami też otwarcie Przystani na Witominie-Radiostacji.
 
- Gdyńskie Przystanie to przestrzenie tworzone z myślą o trwałej sąsiedzkiej integracji międzypokoleniowej oraz pobudzaniu mieszkańców do aktywności w swojej najbliższej okolicy, otwarciu nowych i ogólnodostępnych dróg rozwoju czy relaksu – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Dzięki temu, że nad formułą działalności sieci centrów sąsiedzkich pracuje silny zespół przedstawicieli instytucji miejskich i organizacji pozarządowych, a wkrótce dołączą do nich mieszkańcy, będą to placówki nie tylko nowoczesne, ale także dokładnie przemyślane, by mogły się stać ulubionymi miejscami spotkań gdynian.


Miejsce potrzebne na południu Gdyni

Przystań Lipowa 15 na osiedlu Fikakowo mieścić się będzie w piętrowym budynku przy ul. Lipowej 15, zajmie powierzchnię około 500 metrów kwadratowych. Działalność centrum sąsiedzkiego koncentrować się będzie na piętrze oraz na parterze. Druga część parteru przeznaczona zostanie na działalność Klubu Seniora „Senior+”. Jego działalność koordynować będzie Centrum Aktywnego Seniora; środki na działanie placówki przyznało miastu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
O tym, jakie zajęcia będą się odbywały w Przystaniach zdecydują sami mieszkańcy. Odbywać się będą mogły m.in. zajęcia ruchowe, warsztaty hobbystyczne, wykłady prowadzone przez ekspertów i pasjonatów, wystawy, spotkania z grami planszowymi. Miejsce będzie dostosowane także do działalności klubu rodzica.
 
Potrzebę stworzenia takiego miejsca w tej części miasta niejednokrotnie zgłaszali sami gdynianie. Przykład dzielnic północnych, gdzie to właśnie mieszkańcy zainicjowali - dziś prężnie działający – Miejski Klub Seniora „Północ” jest najlepszym dowodem na to, że gdynianie chcą się spotykać i integrować z sąsiadami. Rozpoczęły się więc poszukiwania odpowiedniego lokalu na południu Gdyni. Nie było to proste, gdyż w tym rejonie gminnych nieruchomości jest po prostu mało. Przedstawiciele władz miasta zaczęli rozmawiać o możliwej współpracy z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Karwiny. W efekcie władze spółdzielni i przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych podpisali właśnie umowę najmu budynku przy ul. Lipowej 15.
 
- Co do tego, że klub seniora jest w tej okolicy potrzebny, zgodziliśmy się z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i wiceprezydentem Michałem Guciem już jakiś czas temu. Zgodziliśmy się też, że aby spełniał swoje zadanie, musi mieścić się w budynku odpowiednio przystosowanym do potrzeb przyszłych użytkowników. Gdy zwolniły się pomieszczenia przy ul. Lipowej, zaprosiłem prezydenta do ich obejrzenia i przystąpiliśmy do działania – mówi Zbigniew Szymański, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Karwiny”.
 

Prace trwają

Prace adaptacyjne w budynku przy ul. Lipowej 15 już się rozpoczęły. - Przestrzeń na piętrze wymaga lekkiego odświeżenia i dostosowania do potrzeb przyszłych funkcji domu sąsiedzkiego. Tam dla mieszkańców dostępne będą dwie duże sale z lustrami na dwóch ścianach, a także aneks kuchenny, dwie szatnie i łazienki z prysznicami – wylicza Marcin Lidzbarski, główny specjalista Działu Inwestycji w Laboratorium Innowacji Społecznych. - Na parterze, gdzie zakres robót jest większy, będziemy natomiast m.in. powiększać okna, by wpuścić do pomieszczeń więcej naturalnego oświetlenia.
 
Pomieszczenia na parterze budynku zostaną przearanżowane, a elewacja zyska nowy wygląd. Z myślą o najstarszych uczestnikach zajęć zniknie znaczna część progów, a dla rodziców i opiekunów najmłodszych mieszkańców wydzielone zostanie miejsce, gdzie będą mogli bezpiecznie zostawić wózki.
 

Kolejne Przystanie jeszcze w tym roku

Na kolejne Przystanie po Fikakowie mieszkańcy nie będą długo czekać. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie trzech centrów sąsiedzkich: Przystań Chylońska 237 w Cisowej, Przystań Śmidowicza 49 w Oksywiu, Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni. Otwarcie kolejnej, Przystani na Witominie-Radiostacji, planowane jest na 2019 rok.
 
Szacowany koszt utworzenia tych placówek to około 22 mln zł.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.03.2018 16:30
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.05.2018 13:30
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona