Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Społeczeństwo

Siłownia Pamięci 2 – zestaw ćwiczeń dla seniorów na cały rok

Seminarium Siłownia Pamięci

Seminarium Siłownia Pamięci

16.09.2019 r.

Gdyńscy seniorzy od kilku lat mogą trenować umysł dzięki aplikacji MEMO oraz zestawom ćwiczeń, które powstały w ramach projektu „Siłownia Pamięci”. Każdy może je pobrać i samodzielnie używać lub skorzystać z urządzeń dostępnych w placówkach wsparcia i klubach seniora. W dniach 16-17 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbywa się seminarium „Siłownia Pamięci”, którego uczestnicy – osoby pracujące z seniorami w całej Polsce – wymieniają się doświadczeniami i dobrymi praktykami.
 
Projekt „Siłownia Pamięci” stanowi kontynuację działań podjętych w 2016 roku przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz pracowników gdyńskich jednostek pomocy społecznej, w efekcie których powstał zbiór ogólnodostępnych, nieodpłatnych ćwiczeń, kart pracy i scenariuszy zajęć dla seniorów. Spotkał się on z niezwykle pozytywnych przyjęciem ze strony praktyków, dlatego w ramach „Siłowni pamięci 2” organizatorzy chcą wzbogacić repozytorium o kompleksowy, stworzony przez specjalistów sylabus zajęć na cały rok, który będzie stanowił istotne wsparcie dla prowadzących zajęcia.
 
Okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji między reprezentantami różnych instytucji kierujących swoją ofertę do osób starszych jest dwudniowe seminarium „Siłownia Pamięci”. Do Gdyni przyjechali terapeuci i psychologowie pracujący z osobami starszymi, pracownicy klubów seniora, centrów aktywności, a także opiekunowie nieformalni. Seminarium w dużej mierze jest prowadzone metodami warsztatowymi, już na wstępie słuchacze zostali podzieleni na sześć grup, w których mogli się bliżej poznać i zacząć pracę.
 
- Podzielimy państwa na małe grupy, abyście po pierwsze mieli możliwość poznać się i opowiedzieć sobie nawzajem o swojej pracy. Drugi powód to nasza strona www.silowniapamieci.pl, na której znajdują się różne ćwiczenia, z których każdy może korzystać. Zależy nam na tym, aby tę bazę rozbudowywać. Chętnie uzupełnimy ją o Państwa pomysły, które dzisiaj omówimy i które będziemy dopracowywać drugiego dnia seminarium. – wprowadziła uczestników Agata Bluj z Fundacji „Stocznia”.
 
Pierwszy dzień seminarium to również wystąpienia – pt. „Dlaczego zmieniła się edukacja o demencji w Stanach, Australii i Wielkiej Brytanii i co to dla nas oznacza?” Marleny Meyer z Fundacji Dementia Action Alliance Polska oraz „Sztuka Reminiscencji w pracy z ludźmi żyjącymi z demencją i ich opiekunami – model społeczny” Agnieszki Daldorph (Age Exchange). Drugiego dnia uczestnicy przenoszą się do UrbanLabu, by podsumować prace grupowe z poprzedniego dnia oraz wziąć udział w warsztatach wokół treningów pamięci i sylabusa zajęć „Siłownia Pamięci”.  Na koniec każdy będzie mógł popracować przy użyciu aplikacji MEMO.
 
- Seminarium jest kontynuacją działań z lat poprzednich, kiedy razem z Fundacją „Stocznia”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni zaangażował się w przygotowanie materiałów do treningów pamięci dla osób starszych. Teraz mamy kontynuację tego działania pod hasłem „Siłownia Pamięci 2”. Współpracowaliśmy ze „Stocznią” również przy tworzeniu aplikacji MEMO. Testowaliśmy aplikację z seniorami uczęszczającymi do placówek wsparcia dziennego oraz z mieszkańcami placówek całodobowych na terenie Gdyni. – wspomina Katarzyna Stec, z-ca dyrektora MOPS w Gdyni ds. osób starszych i niepełnosprawnych. – Niniejsze seminarium ma służyć z jednej strony rozwinięciu wiedzy pracowników w zakresie tego, w jaki sposób można doskonalić metody pracy osobami starszymi, z drugiej strony to czas wspólnego tworzenia nowych materiałów edukacyjnych. Wszystko po to, żeby jakość oferty, którą dostarczamy na co dzień naszym seniorom była jak najwyższa. Chcemy jeszcze lepiej aktywizować osoby starsze i przyczyniać się do tego, żeby potrafiły sobie radzić z codziennymi problemami, które często dotyczą trudności w funkcjonowaniu właśnie z powodu ograniczeń pamięci.
  • Seminarium „Siłownia Pamięci”, 16.09.2019 r., fot. Aleksander Trafas (LIS)
  • Seminarium „Siłownia Pamięci”, 16.09.2019 r., fot. Aleksander Trafas (LIS)
  • Seminarium „Siłownia Pamięci”, 16.09.2019 r., fot. Aleksander Trafas (LIS)
  • Seminarium „Siłownia Pamięci”, 16.09.2019 r., fot. Aleksander Trafas (LIS)
  • Seminarium „Siłownia Pamięci”, 16.09.2019 r., fot. Aleksander Trafas (LIS)
  • Seminarium „Siłownia Pamięci”, 16.09.2019 r., fot. Aleksander Trafas (LIS)