Społeczeństwo

Spotkanie francuskiej marynarki z gdyńskim samorządem

Spotkanie francuskiej marynarki z gdyńskim samorządem // fot. Paweł Kukla

Spotkanie francuskiej marynarki z gdyńskim samorządem // fot. Paweł Kukla

W środę, 18 września, francuski okręt CMT Croix du Sud przybył do Gdyni. Francuską delegację, która przybyła dziś, w czwartek 19 września, do gdyńskiego magistratu z kurtuazyjną wizytą dyplomatyczną, przyjął wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Bień.

Goście, wśród których znaleźli się kapitan okrętu Benoit Romanet wraz członkiem załogi, Konsul Konorowy Francji Alain Mompert oraz Attaché Obrony Ambasady Francji w Polsce, pułkownik Philippe Abraham, rozmawiali z przedstawicielem samorządu na temat statku i jego wizyty w gdyńskim porcie. Kapitan francuskiej jednostki podziękował także wiceprzewodniczącemu Rady Miasta za powitanie i gościnność.

CMT Croix du Sud to niszczyciel min typu Tripartite obsługiwany przez 45 marynarzy, w tym 6 nurków minerów. Główne zadania okrętu to wykrywanie, lokalizacja, klasyfikacja, identyfikacja, a następnie niszczenie lub neutralizacja min, także ochrona konwojów przed groźbą napotkania min i penetracją spod powierzchni morza oraz poszukiwanie wraków. Jednostka służy we Francuskiej Marynarce Wojennej od 14 listopada 1986 roku, jej macierzystym portem jest Brest.

Okręt uczestniczył m.in. w międzynarodowej operacji przeciwminowej „Open Spirit 2018” razem z polskim niszczycielem min ORP Flaming oraz jednostkami z Belgii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Celem operacji była likwidacja min morskich, torped i innych zagrożeń znajdujących się na dnie Zatoki Ryskiej.

Francuski niszczyciel nie jest dostępny do zwiedzania i opuszcza gdyński port 20 września.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.09.2019 15:27
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2019 12:40
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona