Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Społeczeństwo

Święto organizacji pozarządowych w najbliższą niedzielę

Kobieta trzymająca czerwone jabłko z napisem Gdynia

fot. Michał Puszczewicz

17.06.2022 r.

Działają w nich tysiące wolontariuszy, a ich praca dotyka wielu z nas każdego dnia. Jak są ważne dla każdego miasta bardzo dobitnie pokazały ostatnie lata. W Gdyni mają swoją bogatą historię sięgającą lat 90tych. W najbliższą niedzielę na gdyńskim bulwarze organizują szereg aktywności, dzięki którym mieszkańcy będą mogli je jeszcze lepiej poznać. Mowa o organizacjach pozarządowych, których w naszym mieście jest kilkaset.  


Tradycja strefy pozarządowej organizowanej w przestrzeni miejskiej ma wiele lat. W czasie pandemii niemożliwe było zorganizowanie jednego kulminacyjnego wydarzenia, jednak teraz możemy wrócić do organizacji potrzebnego i oczekiwanego wydarzenia.

Już w najbliższą niedzielę (19 czerwca) od godziny 10.00 na Bulwarze Nadmorskim swoje aktywności zaprezentuje niemal 30 organizacji, które każdego dnia działają na rzecz Gdyni i mieszkańców. Wydarzenie będzie trwało do godziny 16.00.
 
- Organizacje pozarządowe są niezwykle ważne, a ich działanie wzbogaca tkankę społeczną miasta. Realizują setki projektów, wspierają, integrują, inspirują. Ostatnie lata to czas profesjonalizacji, który przekłada się na realizację działań o takim znaczeniu jak budowa Domu Marzeń czy Dziennego Ośrodka Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej przy ul. Redłowskiej – mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji, zaangażowany w rozwój sektora pozarządowego od niemal 30 lat.

 
Cztery kobiety stojące z piłkami do koszykówki oraz kobieta na wózku inwalidzkim z dyplomami w ręce.  Obok nich banner organizacji pozarządowej.
fot. Michał Puszczewicz

Organizacje swoje stoiska będą miały rozstawione wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego zaczynając od strony Al. Piłsudskiego. Prezentacje będą się odbywały w namiotach, jak również strefach aktywności. Nie zabraknie drobnych upominków dla najmłodszych – jak smakowite „krówki” czy uwielbiane balony napełnione helem.
 
- Ostatnie dwa lata były bardzo wymagającym testem dla organizacji pozarządowych – jestem przekonany, że zdały go celująco zarówno w czasie pandemii COVID, jak obecnie w trwającym kryzysie w Ukrainie. Najczęściej jest tak, że organizacje najpierw pomagają i działają, dopiero później myślą o sobie. Stąd postanowiliśmy wrócić do tradycji, aby pokazać aktywności i przedstawić 30 organizacji, choć w Gdyni aktywnych NGOsów są setki – dodaje Marek Radyko, wiceprezes stowarzyszenia In gremio prowadzące Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych
 
Nie pozostaje nic innego, jak w najbliższą niedzielę wybrać się na gdyński bulwar, a pogoda zapowiada się wyśmienicie.