Społeczeństwo

Okiem uczestnika Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości

Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019

Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019

07.06.2019 r.

Sposobów na poszukiwanie zatrudnienia jest niemal tyle samo, ile osób potrzebujących stałego etatu, czy sezonowej pracy. To samo tyczy się pracodawców szukających nowej kadry. Ale w kalendarzu gdyńskich wydarzeń jest jeden dzień, gdy te wszystkie osoby mogą spotkać się w jednym miejscu, oko w oko, gdy oferta może się dopasować do CV, a pytanie znaleźć odpowiedź. To gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, które 6 czerwca w Gdynia Arena zorganizował Powiatowy Urząd Pracy z partnerami.
 
Idę na targi pracy! Nie po to, aby porzucić obecne zajęcie, ale by sprawdzić, jak okiem uczestnika wygląda współczesne rekrutowanie nowej kadry, jak pracodawcy zachęcają do swojej oferty. A że targi pracy w Gdyni mają też element edukacyjny, idę również po wiedzę i nowe doświadczenie. Na miejsce jadę autobusem linii 109, który ma przystanek przy ul. Kazimierza Górskiego, tuż przy hali Gdynia Arena. To tradycyjna baza tego wydarzenia, a autobus jest pełen pasażerów. O dziwo, wszyscy wysiadamy na tym samym przystanku.

Agnieszka Ruskowiak (z lewej) i Jolanta Klauze z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni
Przed wejściem spotykam Agnieszkę Ruskowiak (na zdjęciu z lewej) z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. - Nie ma chyba lepszej reklamy naszych targów pracy od osobistego uczestnictwa w tym wydarzeniu – zachęca przedstawicielka głównego organizatora. - Mamy naprawdę szeroką ofertę od blisko 120 pracodawców, punkty poradnictwa zawodowego, wykłady i warsztaty dla uczniów oraz dorosłych. Otwieramy Strefę Cudzoziemca, a dla chętnych ustawiliśmy fotobudkę, w której można bezpłatnie wykonać zdjęcie do CV.

Punktualnie o godzinie 10 wchodzę do hali. Faktycznie, jest targowo. W ośmiu rzędach stoją punkty informacyjne zajmowane przez prawie 120 pracodawców, pośredników pracy, szkoły policealne i firmy szkoleniowe. Ale skoro jest fotobudka, tam kieruję pierwsze kroki. Szybko robię zdjęcie, jest darmowe, opuszczając to miejsce, mijam długi ogonek chętnych do zrobienia fotografii.
Pamiątkowe zdjęcie do CV z fotobudki

Ze zdjęciem w ręku wracam do Agnieszki Ruskowiak. Chcę dowiedzieć się, od czego zacząć poszukiwanie pracy na targach. – Dobrym krokiem na początek, jest spotkanie z doradcą zawodowym – wyjaśnia mi Pani Agnieszka.

Długi rząd stanowisk z dyżurującymi doradcami znajduję na holu pomiędzy głównymi wejściami do hali. Już po krótkiej rozmowie przypominam sobie moje najmocniejsze strony i atuty, które przyszły pracodawca z pewnością weźmie pod uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szybko też szkicujemy plan CV, do którego dokleję zrobione już zdjęcie.

Tak przygotowany, na chwilę zatrzymuję się jeszcze przy stanowiskach kosmetyczek. Gdybym potrzebował, tu dowiem się jak zadbać o wizerunek, przydatny w czasie pierwszego spotkania z pracodawcą.

Kim chciałbym zostać? Nie wiem, więc zaczynam poszukiwanie pracodawcy w ciemno.

Strefa z ofertą hotelarsko–gastronomiczną. Próbuję pytać o pracę. – W naszym hotelu na jednej zmianie pracuje od 8 do nawet 15 kucharzy, ale ta praca wymaga dobrych kwalifikacji, które oceni szef kuchni – słyszę w odpowiedzi. Bez doświadczenia mogę natychmiast zostać pomocnikiem kuchennym, kelnerem, albo trafić do grupy opiekującej się pokojami dla gości. Co ciekawe, przyjęty do pracy w tych profesjach mogę zostać niemal z ulicy. Bardzo dużo ciekawostek o pracy w tej branży dowiedziałem się przy stoisku Gdyńskiej Rady Turystycznej, która wspiera przedsiębiorców w rekrutacji do hoteli, restauracji i w usługach turystycznych.

W drugiej kolejności trafiam na oferty pracy biurowej. Urząd Miasta Gdyni, ZUS oraz inne urzędy kusiły ofertami pracy dla urzędników. Co jest atutem takiej pracy?Na pewno ważna dla wielu osób będzie stabilizacja zawodowa, pewna płaca i stałe godziny pracy – dowiaduję się na stanowisku UM w Gdyni. Dostaję szczegółową instrukcję, jakie dokumenty powinienem przygotować wraz z aplikacją na wybrane stanowisko, całość w kopercie mogę złożyć w kancelarii ogólnej urzędu. Dodatkowa informacja kieruje mnie na stronę www.gdynia.pl, gdzie na bieżąco mogę śledzić aktualne ogłoszenia.

Teraz czas na służby mundurowe: WKU Gdynia, 7. Pomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna. Po wizycie u strażaków wiem, że każdy z nich poznaje grafik służb z góry na cały rok, a dla ciekawości przymierzam najnowszy mundur w kolorze musztardowym. Dowiedziałem się, jak na ochotnika zgłosić się do wojska, co kryje się pod określeniem służba w prewencji Policji, a na stanowisku gdyńskiej Straży Miejskiej mogę osobiście porozmawiać z komendantem. – Nasza obecność na targach z pewnością przybliża warsztat pracy strażnika miejskiego. Chętni, którzy chcą założyć mundur tej formacji, po sześciotygodniowym tygodniowym kursie są gotowi do pracy.

Przemysł – bardzo licznie reprezentowany przez kilkudziesięciu pracodawców. Praca jest zarówno dla mechaników, logistyków, stoczniowców, jak i kierowców czy kolejarzy. Zaciekawiła mnie oferta jednej z firm oferujących pracę za granicą w branży budowlanej. Spotkanie z tym pracodawcą miało miejsce w tzw. „rekrutobusie”, czyli vanie zaparkowanym tuż przy hali Gdynia Arena.

Stoiska szkół policealnych i firm szkoleniowych to doskonała miejsca do wybrania ciekawego dla siebie kierunku. W ofertach dominowały zajęcia dla przyszłych ratowników, pielęgniarek, opiekunów osób starszych. Były też oferty kursów dla grafików komputerowych, a nawet bardziej specjalistyczne.

Kilkaset różnych ofert pracy na targi przywiozły urzędy pracy z sąsiadujących z Gdynią powiatów. W rozmowie z przedstawicielami dowiedziałem się między innymi o programach dla różnych grup wiekowych, które ułatwiają bezpłatne zdobycie kwalifikacji, wynagradzane staże i pomoc w stałym zatrudnieniu u wymarzonego pracodawcy. Takie programy są dofinansowywane przez unijne fundusze i cieszą się dużym zainteresowaniem osób bezrobotnych.

Innowacje – czyli stoisko Laboratorium Innowacji Społecznych przyciągnęło nie tylko moją uwagę. – Wspieramy osoby bezrobotne, w powrocie na rynek pracy. Osoby które nie wiedzą jak samodzielnie szukać pracy – wyjaśniała Beata Prusak, z LIS, koordynator projektu System Aktywizacji Społeczno – Zawodowej. Wspólnie z Fundacją Gospodarczą, Centrum Integracji Społecznej oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, opiekujemy się mieszkańcami Gdyni w drodze do uzyskania nowych kwalifikacji, stażu zawodowego oraz zatrudnienia. Szczegóły znajdę na www.aktywizacjawgdyni.pl

Podczas wizyty na targach pracy znalazłem też czas na udział w warsztatach „Jak otworzyć własny biznes” oraz „Dobry biznesplan – gwarancją Twojego sukcesu”. Początkujący przedsiębiorcy dostawali tam pakiet bardzo praktycznych i przydatnych informacji związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości w 2019 roku zostały zorganizowane przez: Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, Fundację Gospodarczą w Gdyni oraz Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019
 • Gdyńskie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości 2019