Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Społeczeństwo

Tradycyjna kwesta dla hospicjum

Kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum to już tradycja. Tak wyglądała w ubiegłym roku // fot. Michał Puszczewicz

Kwesta listopadowa na rzecz gdyńskiego hospicjum to już tradycja. Tak wyglądała w ubiegłym roku // fot. Michał Puszczewicz

30.10.2019 r.

To będzie akcja w szczytnym celu. Od 31 października do 3 listopada na największych gdyńskich nekropoliach oraz na cmentarzach w Kosakowie i Rumi odbędzie się tradycyjna kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Każdego roku w zbiórkę funduszy angażują się setki wolontariuszy. Wśród kwestujących będzie można spotkać również znanych i lubianych gdynian z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele.
 
Wolontariusze prowadzący kwestę pojawią się na trzech gdyńskich cmentarzach komunalnych: witomińskim, przy ul. Spokojnej, w Kosakowie oraz na cmentarzu komunalnym w Rumi, a także 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.
 
Według założeń w zbiórce weźmie udział około 1000 wolontariuszy. Tradycyjnie podczas kwesty wspierać ich będą m.in. lokalni samorządowcy, politycy czy ludzie kultury.
 
–  1 listopada około południa na cmentarzu witomińskim kwestować będzie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i radni miasta. Pojawią się też parlamentarzyści, sportowcy, projektanci mody czy dyrektorzy szkół. Wszystkich łączy jedna wspólna cecha – mają otwarte serca i chętnie niosą pomoc – mówi Kinga Mielnicka z Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby podopiecznych hospicjum dla dorosłych oraz dla Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.

Mamy ogrom potrzeb, które musimy zaspokoić. Pieniądze, które zbieramy podczas kwest, nie tylko tej listopadowej, są przeznaczane m.in. na zakup sprzętu medycznego, leków czy artykułów spożywczych dla naszych podopiecznych – podkreśla Mielnicka.

W ubiegłym roku w ramach listopadowej zbiórki udało się zebrać ponad 200 tysięcy złotych.