Społeczeństwo

Urodziny „Solanusa” w Gdyni

S/y Solanus w drodze do Narviku. Źródło: www.facebook.com/solanusbydgoszcz

S/y Solanus w drodze do Narviku. Źródło: www.facebook.com/solanusbydgoszcz

13.05.2022 r.

Gratka dla amatorów jachtingu – wielce zasłużony dla polskiego żeglarstwa jacht „Solanus” rodem z Bydgoszczy, znany z ambitnych polarnych wypraw, będzie w weekend obchodził w gdyńskiej marinie 30. urodziny. Na gości czeka wiele atrakcji.

Warto zawinąć w ten weekend do Mariny Yacht Park, gdyż zacumuje tu bydgoski jacht „Solanus”, aby świętować jubileusz 30-lecia. To atrakcja dla amatorów żeglarstwa, ale i dla wszystkich okazja, by poznać nieco historię polskiego jachtingu. „Solanus” jest bowiem dobrze znany i ceniony w wodniackim środowisku. Zasłużył się w wielu ambitnych polarnych wyprawach m.in. do Narwiku, Grenlandii, dookoła archipelagu Svalbard, wokół Islandii oraz Przejściem Północno-Zachodnim, czyli drogą morską wiodącą na północ od kontynentalnej Ameryki Północnej i łączącą Atlantyk z Pacyfikiem przez Ocean Arktyczny. Te lodowe przejście po raz pierwszy pokonał w całości późniejszy zdobywca bieguna południowego Roald Amudsen w latach 1903-1906. Bydgoski „Solanus” pokonał te przejście 100 lat później – w latach 2010-2011, z tym że od razu opłynął obie Ameryki dookoła. Załogi jachtu kilkakrotnie zdobywały za powyższe przejścia prestiżowe wyróżnienie „Rejs Roku”.

Jacht "Solanus", źródło:  www.facebook.com/solanusbydgoszcz

Ciekawa jest też historia powstania jednostki. Stalowy kadłub s/y Solanus – jachtu typu J-80, został wykonany nie w stoczni, a w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy dla Sekcji Żeglarskiej Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Bydgostia Bydgoszcz. Chrzest jachtu odbył się 2 maja 1992 roku w Górkach Zachodnich. Na świętowanie 30-lecia armator wybrał Gdynię.

– Chcieliśmy przede wszystkim zareklamować „Solanusa” i zaprezentować jego osiągnięcia. Mamy też nadzieję, że pozwoli to zgromadzić wokół niego więcej osób. W piątek „Solanus” zostanie przeprowadzony z Górek Zachodnich do Mariny Yacht Park w Gdyni. W sobotę o godzinie 12 zostanie udostępniony dla zwiedzających. Po godzinie 15 planujemy zaś krótkie rejsy dla członków klubu – mówi w wypowiedzi dla portalu zeglarski.info Włodzimierz Palmowski, komandor Sekcji Żeglarstwa Morskiego.

W niedzielę, od godziny 13.00 do około 15.30, przy jachcie odbędą się główne uroczystości urodzinowe - otwarte dla wszystkich mieszkańców. W planach jest m.in. koncert szant zespołu „Własny Port”, pływanie na ergometrach wioślarskich pod okiem złotej medalistki igrzysk olimpijskich Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej oraz inne atrakcje i niespodzianki.

Impreza urodzinowa jachtu będzie dla niego także uroczystym otwarciem sezonu żeglarskiego. W tym roku będzie żeglował po Bałtyku, ale w przyszłorocznych planach jest dłuższy i bardziej ambitny rejs, być może na Wyspy Zielonego Przylądka, Karaiby lub do Panamy.