Społeczeństwo

W mieszkaniach chronionych czują się dobrze i bezpiecznie

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, z wizytą w jednym z gdyńskich mieszkań chronionych u pań: Oli, Marzeny, Eli i Ani // fot. Aleksander Trafas

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, z wizytą w jednym z gdyńskich mieszkań chronionych u pań: Oli, Marzeny, Eli i Ani // fot. Aleksander Trafas

12.12.2019 r.

Gdy wiek czy stan zdrowia sprawiają, że potrzeba wzmożonej opieki, a nie ma konieczności korzystania z placówki całodobowej, rozwiązaniem jest zamieszkanie w mieszkaniu chronionym. 26 lokali z miejscami dla 94 osób z niepełnosprawnościami to bardzo ważny element gdyńskiego systemu wsparcia, w którym nacisk kładziony jest na samodzielność i integrację. - Super sprawa z tymi mieszkaniami dla takich osób jak ja i jeszcze z większymi problemami – mówi pan Darek. W tym tygodniu osoby, które w gdyńskich mieszkaniach chronionych odnalazły spokój i bezpieczeństwo, odwiedził Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji: - Pierwsze gdyńskie mieszkania chronione stworzyliśmy w 2006 roku. Doskonale wpisują się w realizację idei leżących u podstaw miejskiej polityki społecznej, czyli samodzielność i integrację. Bardzo nam zależy, by tak długo, jak tylko możliwe, osoby starsze czy chorujące przebywały w warunkach domowych lub do nich zbliżonych. W mieszkaniach chronionych z jednej strony mogą wieść dotychczasowe życie, z drugiej mają zapewnioną opiekę specjalistów. Gdy w roku 2018 pojawiła się możliwość pozyskania środków ministerialnych na zakup kolejnych lokali, przygotowaliśmy wniosek. Pozyskaliśmy rekordową w skali kraju blisko trzymilionową dotację na zakup i urządzenie mieszkań chronionych w ramach programu „Za życiem”. Taką samą sumę, jako wkład własny do projektu, przeznaczył gdyński samorząd. Dzięki temu gdyńskie mieszkalnictwo chronione wzbogaciło się o 13 mieszkań, dla 45 osób.

Nowe mieszkania powiększyły dotychczasową pulę – przed zakupem było w Gdyni 13 mieszkań chronionych z 49 miejscami. Obecnie to już 26 mieszkań dla 94 osób z niepełnosprawnościami.

Tu wszystko jest jak w domu, bo to jest dom. Gdy przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że ten dom jest niezwykły. Nie ma w nim progów, a drzwi – zarówno wejściowe, jak i do pokojów - są szerokie. W łazience zamontowano specjalny uchwyt i przysiadak. Półki i wieszaki znajdują się niżej, niż byśmy się tego spodziewali. W kompletnie wyposażonej kuchni nie znajdziemy trudnych w obsłudze urządzeń wielofunkcyjnych, nie ma też instalacji gazowej.

W tym tygodniu osoby mieszkające w gdyńskich mieszkaniach chronionych odwiedził Michał Guć, wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji. Był czas na rozmowę o codzienności, o tym jak panie odnalazły się w swoim nowym domu, o zbliżających się świętach.

- Podoba mi się tutaj – uśmiecha się pani Iwona, która od kwietnia razem z panią Mirką i panią Magdą mieszka w jednym z nowo kupionych gdyńskich mieszkań chronionych. Białe ściany, białe meble w kuchni, szare dodatki. Niemalże sterylna czystość, bo lokatorki dbają o swój nowy dom. Już go świątecznie udekorowały – we wspólnym pokoju stoi choinka, a na stole gwiazda betlejemska.Kilka godzin każdego dnia pani Iwona spędza na zajęciach w placówce. Pani Mirka zostaje w domu, ale już planuje uczestnictwo w zajęciach w pobliskim klubie seniora. - Sama sobie dobrze radzę – mówi zdecydowanie. -  Jak wymyślę coś do gotowania, gotuję dla siebie, Iwony i Magdy.

Choinka błyszczy też już u pań: Małgosi, Agnieszki i Moniki. Od drzwi wita zapach świeżego, domowego sernika. Upiekła go pani Magda specjalnie z okazji wizyty – i podzieliła się ze znajomymi. – Dopiero tu się poznałyśmy, ale dogadujemy się jak siostry – mówiła pani Agnieszka prezydentowi Guciowi. Panie mieszkają razem od ponad pół roku; pod okiem opiekunów w domu czy placówkach zdobywają umiejętności, które pozwolą im na większą samodzielność. Pani Monika ma nadzieję, że wkrótce rozpocznie pracę na pół etatu.O tym, jak sobie radzić, gdy cztery osoby wychodzą rano o tej samej godzinie i każda musi zdążyć ze swoimi przygotowaniami, jak dzielić się domowymi obowiązkami i wreszcie - jak ustalić, który program w telewizji będzie się oglądać, Michał Guć pytał panie: Olę, Marzenę, Elę i Anię. – Czasami się o to kłócimy – przyznały.

Pani Marzena należy do teatru Biuro Rzeczy Osobistych, działającego przy PSONI koło Gdynia, więc była okazja do krótkiej rozmowy na temat ostatniego spektaklu. Panie uczestniczące w Warsztacie Terapii Zajęciowej pochwaliły siuę natomiast, że robiły ostatnio kartki świątecznie.
- Dwa tysiące dwieście sztuk!
- A ja je potem muszę podpisać – odpowiedział wiceprezydent Guć. - Właśnie te kartki wysyłamy z życzeniami od Urzędu Miasta.Mieszkańcom wszystkich mieszkań chronionych zapewniona jest stała obecność wykwalifikowanych pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Ich rolą jest wspieranie lokatorów mieszkań chronionych w codziennych czynnościach, a nie wyręczanie w nich. Pomagają np. w umówieniu wizyty lekarskiej czy załatwieniu różnego rodzaju formalności.

Lokatorzy mieszkań, w których nie ma opiekuna cały czas na miejscu, utrzymują z nim kontakt telefoniczny. To daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa – mieszkańcy zawsze mogą się skonsultować, czy poprosić o pomoc, kiedy tego potrzeba.

 - Gdyńskie mieszkania chronione są przystosowane do wynikających z wieku czy stanu zdrowia szczególnych potrzeb osób w nich mieszkających – podkreśla Katarzyna Stec, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – To miejsca wyjątkowe i bardzo ważne. Zapewniamy warunki i opiekę (jeśli potrzeba - także w nocy) niezbędną do tego, by każdy mieszkaniec jak najdłużej zachował sprawność i samodzielność, by mógł pozostać w środowisku jak najbardziej zbliżonym do domowego, by czuł się tu po prostu dobrze i bezpiecznie. Współmieszkańcy dzielą się obowiązkami domowymi, zazwyczaj razem przygotowują posiłki. Niektóre czynności codzienne bywają trudne, są jednak opiekunowie, którzy nauczą tego, co niezbędne, a jeśli trzeba, będą o tym także przypominać. Ta ciągłość pełnienia ról społecznych jest bardzo ważna, ma duży wpływ między innymi na proces zdrowienia.

- Myśląc o osobach, które mogłyby wspólnie w takim miejscu zamieszkać staramy się brać pod uwagę ich wiek czy poziom funkcjonowania, co ma znaczenie np. przy organizowaniu wsparcia dla naszych mieszkańców – wyjaśnia Małgorzata Ustrzyńska, kierownik Zespołu ds. mieszkalnictwa wspieranego MOPS w Gdyni. Zespół działa od roku 2012 i zajmuje się sprawami związanymi ze skierowaniem osoby na miejsce w mieszkaniu chronionym oraz zapewnieniem odpowiedniego wsparcia. – Zdarza się, że osoba młodsza mieszka ze starszą, bo się dobrze dogadują, a osoba chorująca z osobą z niepełnosprawnością intelektualną, bo w codziennych czynnościach dobrze się uzupełniają. Całość musi być zorganizowana tak, by zagwarantować poziom wsparcia zapewniający funkcjonowanie w sytuacjach, które dla naszych mieszkańców mogą okazać się trudne.

I tak, panie Iwona i Mirka znają się, bo wcześniej, przez siedem lat, mieszkały w placówce. Sytuacja zdrowotno-rodzinna nie pozwoliła im jednak na dłuższe przebywanie w rodzinnym domu.

Znajomymi byli też panowie Darek i jego współlokator. - Bardzo dobrze nam się razem mieszka – mówi pan Darek. – Każdy z nas ma swój pokój, ale mamy też wspólny salon.
Wcześniej mieszkał z rodziną, ale jak przyznaje nie było mu tam dobrze. Teraz czuje się swobodny i – przede wszystkim – samodzielny. – Bardzo chciałem tu mieszkać – mówi zdecydowanie. - Nawet nie umiem powiedzieć jak bardzo dziękuję za to, że wybrano mnie jako kandydata na to mieszkanie. To ogromne szczęście, zaskoczenie, ogromna radość. Po prostu. Super sprawa z tymi mieszkaniami dla takich osób jak ja i jeszcze z większymi problemami.

Pan Darek od sześciu lat pracuje w Gdańsku. By zdążyć na szóstą, wstaje o czwartej. – Po pracy mam swoje obowiązki: muszę posprzątać, uprać, ugotować, coś zrobić dla domu – wylicza. – Ale też oglądam telewizję, gram na komputerze. Dwa razy w tygodniu przychodzą opiekunki. Sprawdzają czy wszystko w porządku, rozmawiamy.

Trudny może być sam fakt przeprowadzki do nowego miejsca, adaptacji do nowych warunków. Kluczowa jest więc rola opiekuna, który w pierwszym okresie staje się swojego rodzaju przewodnikiem po świecie, w którym od nowa trzeba poznawać drogę do sklepu, przychodni czy właśnie do domu.  Trudne może być zaakceptowanie… domowych warunków, w jakich przychodzi mieszkać osobom mającym za sobą np. pobyt w placówce. Osoby mieszkające w mieszkaniach chronionych objęte są stałym wsparciem pracowników zapewniających im np. asystę.

Każdy z mieszkańców objęty jest indywidualnym planem wsparcia. - Nasza rola polega na tym, by wyposażyć naszych mieszkańców w kompetencje umożliwiające wejście w określone role społeczne, dlatego każdą z osób staramy się jak najlepiej poznać – podkreśla Dorota Goldstrom – Matuszak, zastępca kierownika Zespołu ds. mieszkalnictwa wspieranego MOPS w Gdyni.

Wszystkie gdyńskie mieszkania chronione znajdują się w lokalach będących własnością gminy. Zlokalizowane są na niskich piętrach czy wręcz na parterach, by w jak największym stopniu ułatwić mieszkańcom dostęp do nich. Dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się dostosowano również wnętrza – można w nich poruszać się na wózku inwalidzkim, a dostęp do urządzeń sanitarnych czy kuchennych jest wygodny.
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych
 • fot. Laboratorium Innowacji Społecznych