Społeczeństwo

Walentynki: mural zamiast róży

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Zbliżają się walentynki. Dzień, który niektórzy lubią, a inni nie znoszą. Z kolei nie wszyscy wiedzą, że w zakres patronackich obowiązków świętego Walentego wchodzą także osoby chorujące psychicznie. Akcja „Róża od św. Walentego" od lat zmienia stereotypowy sposób postrzegania takich osób.


Nie wszyscy wiedzą, że św. Walenty był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami, a z czasem stał się patronem zakochanych i osób chorujących psychicznie. Czy to przypadek? Nie wiadomo, ale z połączenia tych dwóch wątków powstała akcja „Róża od św. Walentego”.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na sytuację osób chorujących psychicznie. To czas miłości, zrozumienia, nadziei i okazywania solidarności tym, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi. Niezwykle istotny jest samopomocowy charakter inicjatywy. Osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą w każdej chwili dotknąć każdego z nas lub naszych najbliższych, dlatego tak ważna jest edukacja i dzielenie się doświadczeniami.

W tym roku - z powodu pandemii - akcja „Róża od św. Walentego” musiała zmienić formułę. W miejsce bezpośrednich spotkań zorganizowano warsztaty i webinary, a w niedzielę, 14 lutego koncert zespołu Blue May, wspierający Artystyczną Inicjatywę dla młodzieży doświadczającej kryzysów psychicznych w Luzinie.

PROGRAM



W ubiegłych latach za sprawą akcji „Róża od świętego Walentego” osoby doświadczające kryzysów psychicznych, razem z pracownikami i wolontariuszami, miały szansę wesprzeć symbolicznym gestem tych, którzy są w potrzebie. W 2020 roku w Gdyni rozdano z tej okazji blisko 1400 róż.

Koordynatorem gdyńskiej akcji „Róża od Świętego Walentego" jest Centrum Samopomocy w Gdyni. Inicjatywę wspierają także inne organizacje, w tym Centrum Integracji Społecznej.

Włącz się we wsparcie Artystycznej Inicjatywy


Co roku realizacja akcji „Róża od świętego Walentego” wymagała zakupu ponad 1000 róż, a koszt jednej to około 1 zł. W tym roku zamiast kwiatka można wesprzeć wyjątkowy projekt i sfinansować powstanie muralu oraz zajęcia klubowe dla młodzieży w Luzinie.

To będzie gest wolontariuszy wobec osób doświadczających kryzysów psychicznych, symbol tolerancji i akceptacji, pretekst do spotkania i rozmowy.

  • ikonaOpublikowano: 09.02.2021 10:34
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2021 16:25
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona