Społeczeństwo

Wodomierz ogrodowy – zadbaj o legalizację

Wodomierz ogrodowy. Źródło: PEWIK Gdynia

Wodomierz ogrodowy. Źródło: PEWIK Gdynia

23.11.2022 r.

Niczego nie da się używać w nieskończoność. Tak też jest z wodomierzami, które są własnością mieszkańców. Okres legalizacji wodomierza ogrodowego to 5 lat. Potem należy go wymienić na nowy. PEWIK Gdynia zwraca się do mieszkańców z apelem o sprawdzenie terminu legalizacji ich wodomierzy ogrodowych.


Dlaczego warto zadbać o legalizację wodomierza ogrodowego? Jak informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gdyni (PEWIK Gdynia), wiąże się to istotnymi korzyściami.


  • Jeśli wodomierz ogrodowy utracił cechy legalizacji, wówczas fakturowana ilość odprowadzonych ścieków jest równa ilości pobranej wody według wskazań wodomierza głównego.
  • Jeśli nie poinformowałeś PEWIK o wymianie wodomierza ogrodowego, to nie będziesz miał możliwości wstecznego rozliczenia ilości wody bezpowrotnie zużytej.
  • Nowy wodomierz ogrodowy kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych, kontrola jego montażu i rejestracja w systemie PEWIK jest bezpłatna.
  • PEWIK nie pobiera opłat za obsługę wniosków mieszkańców oraz plombowanie wodomierzy.

– Szanowny Usługobiorco! Sprawdź, czy Twój wodomierz ogrodowy ma ważny termin legalizacji i w razie potrzeby wymień go na nowy. Nie czekaj na ostatnią chwilę. Wodomierz, który utracił swoje cechy legalizacyjne nie będzie widoczny na Twoim koncie e-BOK i nie będzie możliwe jego rozliczanie. Zgłoszenie oplombowania jest proste i nic nie kosztuje – apeluje PEWIK.


Na stronie PEWIK znajdują się informacje, które ułatwią proces legalizacji wodomierzy ogrodowych: