Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Społeczeństwo

Woonerf przy Abrahama – budowa na ostatniej prostej

Pierwszy gdyński woonerf przy ulicy Abrahama

Pierwszy gdyński woonerf przy ulicy Abrahama

23.04.2019 r.

Na ostatnią prostą wchodzi właśnie budowa pierwszego gdyńskiego woonerfu, czyli miejskiej strefy współdzielonej dającej pieszym szczególne przywileje i komfort. Na odcinku ulicy Abrahama pomiędzy ulicami 10 Lutego i Batorego, zakończył się już etap uzbrajania terenu w nowe instalacje podziemne, na powierzchni widać zarysy przyszłych chodników i miejsc postojowych, zasadzono także 24 nowe drzewa. Wybrany gatunek robinii akacjowej będzie zdobić woonerf, a drzewka po zmroku będą klimatycznie podświetlane. Wyjątkowa będzie też nawierzchnia ulicy, wykonana z wysokiej jakości materiałów i zróżnicowana kolorystycznie. Wszystkie prace powinny zakończyć się w połowie czerwca.


 
- Pierwszy gdyński woonerf otworzymy już za dwa miesiące – zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Jestem przekonany, że mieszkańcy będą chętnie odwiedzać to miejsce, aby wypoczywać i spędzać tam wolny czas. Zachętą będzie z pewnością wyjątkowy urok architektoniczny tego miejsca. To dopiero początek budowy podobnych miejskich stref współdzielonych w Gdyni, takie miejsca będą też powstawały w innych gdyńskich dzielnicach.

- Dotychczas wymieniona została cała infrastruktura podziemna, która była już bardzo stara – wyjaśnia Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Nowe instalacje wodno – kanalizacyjne zapewnią długoletnią eksploatację. Obecnie prace wykonywane są już na powierzchni. Wzdłuż przebudowywanej ulicy Abrahama zostaną zainstalowane nowe latarnie, podświetlane będą także nowe drzewa – robinie akacjowe. Nawierzchnia ulicy będzie wykonana z wysokiej jakości materiałów, zróżnicowana kolorystycznie i pozbawiona progów. Brak architektonicznych barier będzie więc sprzyjał rodzinom z małymi dziećmi i osobom z ograniczoną sprawnością. Pozostawimy możliwość ograniczonego przejazdu ulicą Abrahama w jednym kierunku, od ulicy 10 lutego.

Na woonerfie będzie łącznie siedem miejsc postojowych, w tym jedno dla dostawców i jedno oznaczone na niebiesko dla osób z niepełnosprawnościami. Priorytetem jest komfort niezmotoryzowanych, aby czuli się wyjątkowo bezpiecznie i licznie odwiedzali nasz pierwszy gdyński woonerf.

Harmonogram prac w ocenie Zarządu Dróg i Zieleni nie jest zagrożony. Termin zakończenia przebudowy ulicy Abrahama na zapleczu domu handlowego „Batory” zaplanowano w połowie czerwca.

Przypomnijmy, że przebudowę odcinka ulicy Abrahama, pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą 10 Lutego i Batorego, zainicjowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Projekt utworzenia pierwszej gdyńskiej strefy współdzielonej w 2016 roku poparło rekordowo dużo, bo aż 1476 głosujących. Decyzję o tym jak ostatecznie miejska strefa współdzielona będzie wyglądać, konsultowano publicznie, a podpowiedziami były między innymi projekty młodych architektów, zgłaszane do konkursu na ten właśnie teren.

Kalkulacja w BO na projekt budowy woonerfu opiewała na sumę ok. 450 tysięcy złotych.  Kompleksowa inwestycja, po dofinansowaniu z budżetu miasta, zamknie się sumą 3,8 miliona złotych.