Społeczeństwo

„Wspólna Kaczka” i wręczenie nagród

Tegoroczni laureaci nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej // fot. Michał Puszczewicz

Tegoroczni laureaci nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej // fot. Michał Puszczewicz

„Wspólna Kaczka”, która jest uwieńczeniem Forum Gospodarki Morskiej, wróciła do frekwencji sprzed pandemii. 22. edycja spotkania biznesu morskiego odbyła się 14 października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni. W imprezie wzięło udział łącznie 2 060 gości zaproszonych przez 184 firmy szeroko rozumianej branży morskiej.

 
W piątkowy wieczór, przy 204 stołach „Wspólnej Kaczki”, spotkali się przedstawiciele wszystkich największych polskich firm branży morskiej: portów, przedsiębiorstw żeglugowych, firm spedycyjnych i logistycznych, stoczni, a także podmiotów z nimi współpracujących. Wśród nich pojawili się także agenci, maklerzy, brokerzy, rzeczoznawcy i ubezpieczyciele morscy.

Gośćmi byli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, reprezentanci władz samorządowych Gdańska oraz województwa pomorskiego, a także parlamentarzyści RP.

Tak liczna i reprezentatywna obecność podkreśla wagę i znaczenie spotkania, na którym pod jednym dachem zasiadają przyjaciele, współpracownicy i konkurenci. Tym razem w portowej scenerii – i jak zwykle w miłej atmosferze – mogli porozmawiać o interesach. Gościem specjalnym tegorocznej edycji „Wspólnej Kaczki” był Port Gdynia, który obchodzi swoje setne urodziny.

Na zdj. przemawia wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała // fot. Michał Puszczewicz
Na zdj. wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała // fot. Michał Puszczewicz

– „Wspólna kaczka" to idealne dopełnienie intensywnego dnia Forum Gospodarki Morskiej. Ten wspólny czas to nie tylko okazja, by miło spędzić czas. W przyszłości zaowocuje pomysłami na biznes, które wzmocnią znaczenie Gdyni na mapie gospodarczej nie tylko w kraju, ale i za granicą – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Bursztynowe nagrody


Podczas spotkania wręczono również Nagrody Honorowe Krajowej Izby Gospodarki Morskiej za najbardziej spektakularne osiągnięcia w tej dziedzinie gospodarki w 2021 roku.

Tym razem kapituła zdecydowała się nie przyznawać nagrody głównej, czyli „Bursztynowej Kaczki”.

Przyznano za to specjalną „Bursztynową Kaczkę”, która trafiła do jubilata – Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia z nagrodą specjalną „Bursztynowa Kaczka” // fot. Michał Puszczewicz
Na zdj. Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia // fot. Michał Puszczewicz

To jubileusz, którym może pochwalić się niewiele firm polskiej branży morskiej, ale także działających w całej gospodarce. Przez ostatnie sto lat gdyński port był jednym z filarów branży i okiem Polski na świat. Jest symbolem polskiej przedsiębiorczości, pracowitości i sukcesu. Rozwija się i z roku na rok poprawia swoje wyniki, osiągając rekordowe obroty i znaczące zyski finansowe.

Port od lat zaangażowany jest również w działalność społeczną m.in. promującą polską branżę morską oraz budując polski samorząd gospodarczy.

Z kolei wyróżnienia honorowe, czyli „Bursztynowe Jajko” otrzymali:

  • Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA:
za realizację projektu „Rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym”, będącego kluczową inwestycją dla dostępności do portu od strony lądu. Obejmowała ona budowę 10 km dróg, 7 km torów, 14 rozjazdów, 7 obiektów inżynierskich, w tym wiadukty drogowe i przepusty ochronne na rurociągach paliwowych oraz parking buforowy dla aut ciężarowych. To jeden z elementów największego, rozpoczętego w 2015 roku, programu inwestycyjnego w historii portu, zarówno pod względem jego zakresu, jak i nakładów. W jego skład wchodzi również projekt „Modernizacji toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku”, który obejmował przebudowę 5,8 km nabrzeży oraz pogłębienie kanału portowego do głębokości 12 m. Łączna wartość całego przedsięwzięcia to prawie 850 mln zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility).
 
  • Sunreef Yachts:
za zwodowanie pionierskiej jednostki, eko-katamaranu „Sunreef 80 Eco”, który jest pierwszym jachtem dalekomorskim z Polski zasilanym odnawialnymi źródłami energii. „Sunreef 80 Eco” został wyposażony w innowacyjny system paneli słonecznych - zaprojektowanych i skonstruowanych w 100% w stoczni - mogących wygenerować moc do 36kWp. Ponadto jednostka napędzana jest 2 silnikami elektrycznymi, o mocy 180 kW każdy. Zaawansowany napęd jachtu pozwala na generowanie mocy z obrotu śrub podczas żeglugi. Uzyskana energia jest wykorzystywana do zasilania zarówno napędu jak i urządzeń elektrycznych na pokładzie. System jest w stanie wygenerować 15 kWh podczas żeglugi z prędkością powyżej 7 w.
 
  • NET Marine Group:
za realizowanie nowatorskiego projektu innowacyjnego, mobilnego doku pływającego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Mobilny dok pływający umożliwi m.in. modernizację statków celem dostosowania ich do wymagań MEPC 76 oraz innych norm dotyczących redukcji emisji w żegludze, jak również znaczące zwiększenie poziomu ochrony środowiska naturalnego poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii związanych z eliminacją zapylenia występującego w trakcie prowadzeniem prac konserwacyjnych kadłuba statku.

„Bursztynowy Ster” przypadł w udziale Krzysztofowi Michnalowi // fot. Michał PuszczewiczNa zdj. Krzysztof Michnal // fot. Michał Puszczewicz

Natomiast „Bursztynowy Ster” przypadł w udziale Krzysztofowi Michnalowi, przewodniczącemu oddziału pomorskiego KIGM oraz prezesowi gdyńskiej Szkoły Morskiej. W uzasadnieniu kapituły czytamy:

– Za nieprzerwane od prawie 20 lat zaangażowanie w działania na rzecz polskiego morskiego samorządu gospodarczego m.in. w ramach KIGM, Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości i Rady Oświatowej. Od wielu lat toczy nieustającą batalię o jakość wykształcenia polskich kadr morskich oraz stanowionego w tym zakresie w Polsce prawa. Nie zaważając na przeciwności losu oraz legislacji i biurokracji, toczy zawzięty bój na polu jasnych i przejrzystych zasad kształcenia i egzaminowania z korzyścią dla poziomu edukacji morskiej oraz polskich kadr związanych z morzem. Jest też inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z kształceniem polskich kadr morskich, zaangażowanym w budowę tożsamości morskiej Polaków.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.10.2022 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.10.2022 11:39
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także