Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Społeczeństwo

„Wyjdź w świat” piechotą

Źródło: Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze

Źródło: Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze "Wyjdź w świat"

30.09.2022 r.

Na 153. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w świat” nie wypada nie przyjść piechotą. W taki bowiem sposób dotrą na nie bohaterowie wydarzenia – Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski. Tym samym podróżnicy zakończą swoją pieszą wyprawę dookoła Polski. Do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego dojdą w środę, 12 października o godz. 18.00.


Kolejne spotkanie w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w świat” zatytułowane „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” będzie dość nietypowe. Bohaterowie spotkania: Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski przyjdą na nie bowiem pieszo. Wprawdzie nie prosto z Ameryki, o której będą opowiadać, lecz kończąc swoją kolejną pieszą wyprawę – tym razem dookoła Polski, na którą wyruszyli 30 maja z Gdańska.

Na opowieści z obejścia naszego kraju przyjdzie pewnie czas. Ale póki co wędrowcy podzielą się z gdynianami wrażeniami z amerykańskiej włóczęgi, którą opisali już w książce „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” (Wydawnictwo Czarne, 2022). Wyprawa ta zdobyła szereg laurów: Nagrodę im. Tony’ego Halika, pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń, a National Geographic Traveler uznał ją za Podróż Roku 2020.

Czym sobie nasi podróżnicy zasłużyli na te wyróżnienia?

– Prawie 12 000 km przemierzonych pieszo, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go pieszo. Przeszedł Amerykę Centralną zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą dotarł pieszo aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami – piszą organizatorzy spotkania.

Jako że Arek zaczął wędrówkę samotnie, to on przebył owe 12 tys. km. Ola ma w nogach ponad 7 tys. amerykańskich kilometrów.

Podczas spotkania wędrowcy przedstawią, również na wielu fotografiach, złożony obraz Ameryk widzianych z pobocza drogi. Opowiedzą nie tylko o swoich przygodach z wędrówki, ale i o kulturowych fenomenach zaobserwowanych w różnych krajach, gdyż bardziej niż krajobrazów ciekawi byli ludzi i ich historii: mieszkańców mijanych wsi, lokalnych działaczy i ekscentryków, rolników i artystów, duchownych i przemytników, a także migrantów, którzy podążali tym samym szlakiem co oni, w stronę amerykańskiej granicy, lecz nie wszystkim z nich dane było do niej dotrzeć.

– „Wy to pewnie wiecie, jak wielki jest świat, co?” – zapytał nas gdzieś na bezdrożach centralnego Meksyku Saúl, kierowca ciężarówki. Do tej pory rzeczywiście tak było, świat był absolutnie mierzalny, googlowalny na przestrzał, przeorany przez człowieka, zdjęcia satelitarne i tłumy turystów. Ale kiedy zwolniliśmy, nagle zaczął się rozciągać. O te mikrokosmosy, które dla reszty ludzkości są jedynie kilkoma literami na mapie. O te historie, na które szkoda miejsca nawet w bilionach terabajtów internetu. O to wszystko, co na skraju pola widzenia, o to, co na poboczu Ameryk – opowiadają na łamach książki podróżnicy.

153. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat" odbędzie się w środę, 12 października w godzinach 18:00 – 20:00 w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (budynek II) w Gdyni.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsora nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack.

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze organizowane są przez Hufiec ZHP Gdynia i finansowane przez miasto Gdynia.

Ola Synowiec i Arek Winiatorski. Źródło: www.facebook.com/MexicoMagicoBlog
Ola Synowiec i Arek Winiatorski. Źródło: www.facebook.com/MexicoMagicoBlog