Społeczeństwo

Wymiennikownia w finale konkursu na innowacyjne rozwiązania

We wrześniu w Wymiennikowni odbył się pierwszy międzynarodowy warsztat dla uczestników projekty SB YCGN, czyli przedstawicieli z Państw Południowego Bałtyku. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie oraz reprezentanci instytucji i organizacji pozarządowych z Litwy, Danii, Szwecji oraz Polski.

We wrześniu w Wymiennikowni odbył się pierwszy międzynarodowy warsztat dla uczestników projekty SB YCGN, czyli przedstawicieli z Państw Południowego Bałtyku. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie oraz reprezentanci instytucji i organizacji pozarządowych z Litwy, Danii, Szwecji oraz Polski.

Innovation in Politics to europejska nagroda przyznawana politykom za nowatorskie rozwiązania podnoszące jakość życia mieszkańców miast. Wśród 10 finalistów w kategorii „Społeczeństwo” jest także prezydent Wojciech Szczurek za realizację projektu gdyńskiej Wymiennikowni – Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Chyloni! Laureatów poznamy w połowie listopada.

Nagrody Innovation in Politics są przyznawane przez The Innovation in Politics Institute za najbardziej kreatywne projekty z państw członkowskich Rady Europy. Jak zaznaczają organizatorzy nagrody, wyróżniony projekt musi przede wszystkim prezentować innowacyjny charakter, przełamywać schematy, stawiając jednocześnie czoła wyzwaniom w sferze, w której jest realizowany. Innowacja nie musi należeć do „pierwszych na świecie”. Liczy się nowe podejście w kraju lub regionie, w którym projekt był realizowany i mądra adaptacja do lokalnej kultury czy potrzeb.

Konkurs podzielony jest na łącznie osiem kategorii: „Społeczeństwo”, „Jakość Życia”, „Dobrobyt”, „Miejsce Pracy”, „Ekologia”, „Demokracja”’, „Prawa Człowieka” i „Społeczność Lokalna”.  Gdyńska Wymiennikownia do finału zakwalifikowała się właśnie w tej pierwszej - obok projektów z m.in. Niemiec, Belgii, Bułgarii, Austrii. Gala finałowa konkursu odbędzie się 17 listopada w Wiedniu i wtedy też poznamy laureatów.

- Punktem wyjścia rozwoju Wymiennikowni jest testowanie przez samorząd miejsca stworzonego i zarządzanego przez uczestników. Istotą takich przestrzeni jest działanie w relacjach społecznych opartych na zasadach wzajemności i różnych sposobach „wymiany” kapitału społecznego - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W tym przypadku odbiorcami są młodzi ludzie dla których bycie aktywnym poza szkołą i pracą wpływa pozytywnie na kreatywność, pewność siebie, umiejętność pracy w grupie, uwalnia od stresu, zmusza do przekraczania własnych granic i dodaje energii do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Zajęcia, warsztaty i wydarzenia realizowane w Wymiennikowni przeprowadzane są w myśl zasady edukacji międzyrówieśniczej.

Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia zlokalizowane jest w Chyloni przy ul. Kartuskiej 20B. Początkowo był to projekt współfinansowany ze Szwajcarskiego Funduszu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej oraz budżetu miasta, a realizowany w ramach Działu Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Po zakończeniu szwajcarskiego projektu Miasto Gdynia zdecydowało się kontynuować działalność Wymiennikowni. W tym celu m.in. wyremontowano nieużytkowaną wymiennikownię ciepła, dzięki czemu młodzież otrzymała 300 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach, czyli nowoczesną i bezpieczną przestrzeń do rozwoju zainteresowań. Sama instytucja stała się natomiast ważną częścią Laboratorium Innowacji Społecznych, czyli wyodrębnionego i rozwiniętego Działu Innowacji Społecznych PPNT.

- Wymiennikownia to miejsce, którego główną misją jest wspieranie oddolnych inicjatyw młodzieży i pomoc w realizacji ich pomysłów, dzięki czemu wymieniają się zainteresowaniami, realizują pasje czy ciekawe spędzają wolny czas. Istotą tego miejsca jest to, iż uczestnicy mają realny wpływ na jego funkcjonowanie, gdyż sami decydują o tym w jakich zajęciach chcą brać udział i sami pomagają je współorganizować – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

I takie podejście sprawdza się w zupełności: - Obserwujemy, że oddanie młodzieży odpowiedzialności za to miejsce i program działań poskutkowało zbudowaniem oferty, która angażuje ich rówieśników z całego miasta i stale przyciąga nowych odbiorców – mówi Magda Dębna, animatorka Wymiennikowni - Kalendarz zajęć i warsztatów odbywających się w Wymiennikowni powstaje na bieżąco, na podstawie projektów zgłaszanych przez aktywnych, młodych gdynian. Ale można do nas także przyjść po prostu odrobić lekcje, spotkać się ze znajomymi czy posiedzieć przy herbacie.

Przyjdź do Wymiennikowni, czeka masa zajęć

Wymiennikownia w roku szkolnym czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-21.00, w soboty w godz. 14:00-19:00. Chętnych w najbliższym czasie czekają m.in. warsztaty improwizacji, tworzenia rapu, rysunek, lekcje i zawody tańca dancehall, rekrutacja do formacji K-POP, turnieje gier planszowych, czy nocki filmowe. Pełny kalendarz wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.wymiennikownia.org oraz na facebookowym profilu Wymiennikowni. Dołączyć może każdy zainteresowany w wieku 13-35 lat, a  zajęcia są bezpłatne.

Wymiennikownia prowadzi także zajęcia dla grup szkolnych w godzinach porannych. Już w czwartek, 11 października, odbędzie się prezentacja oferty nowego sezonu warsztatów dla uczniów. Spotkanie poprowadzą wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, wicedyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych Katarzyna Ziemann oraz reprezentantki Wymiennikowni: Magda Dębna i Martyna Winnicka.

- Podczas spotkania opowiemy także o nowej ofercie warsztatów dla szkół, projekcie South Baltic Youth Core Groups, który ma na celu zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu miasta oraz możliwościach, jakie stwarza młodzieży Wymiennikownia - zachęca Magda Dębna.

ikona