Społeczeństwo

Zdecyduj o rozwoju nadmorskich tras rowerowych

Element trasy EuroVelo 10 - droga rowerowa w parku Kolibki // fot. Jakub Furkal

Element trasy EuroVelo 10 - droga rowerowa w parku Kolibki // fot. Jakub Furkal

18.11.2019 r.

Jeszcze w listopadzie odbędą się konsultacje dotyczące dalszego kształtu trasy rowerowej EuroVelo 10 (dawniej R-10), która na terenie województwa pomorskiego wiedzie od Ustki przez Łebę, Władysławowo, Puck, Trójmiasto aż do granicy z Warmią i Mazurami. Jest to część międzynarodowego szlaku przebiegającego dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Spotkania konsultacyjne odbędą się w Gdańsku i Słupsku i będą dotyczyć oceny przeprowadzonych już prac oraz planów na przyszłość.

EuroVelo 10 to szlak rowerowy o długości ponad 8500 km. Polski odcinek ma niemal 600 km długości i przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Zaczyna się w Świnoujściu, a kończy w Gronowie. Znaczna część EuroVelo 10 przebiega przez województwo pomorskie, a na trasie prowadzone są prace, które mają ułatwić poruszanie się po trasie oraz uzyskanie certyfikatu jakości trasy międzynarodowej. Chodzi m.in. o budowanie nowych dróg, wymianę nawierzchni, stawianie nowych wiat i miejsc odpoczynku dla rowerzystów oraz jednolite oznakowanie tras.

W Gdyni łączna długość międzynarodowej trasy rowerowej R-10 wyniesie około 19 km.

Przebieg szlaku rowerowego EuroVelo 10 w województwie pomorskim. Źródło: pomorskie.eu

Przeprowadzane badania opinii społecznej są elementem projektu „Biking South Baltic! Promocja i rozwój Trasy Rowerowej Morza Bałtyckiego (EuroVelo 10) w Danii, Niemczech, Litwie, Polsce i Szwecji” i są realizowane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. W ich zakresie zakładane jest przeprowadzenie czterech spotkań oraz przygotowanie ankiety online, dedykowanej rowerzystom.
 
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Forularz rejestracyjny jest dostępny pod linkiem.
 
Swoje zdanie można wyrazić również w internetowej ankiecie. Dla pierwszych 100 osób, które wypełnią ankietę, przewidziano upominki.
 
Harmonogram spotkań:

Województwo pomorskie:
  • Gdańsk, 25 listopada (poniedziałek), Hotel Gryf, ul. Jana z Kolna 22/26 (Sala Klubowa, parter)
  • Słupsk, 28 listopada (czwartek), Hotel Staromiejski, ul. Jedności Narodowej 4-5 (sala konferencyjna na I piętrze).

W każdym z tych miejsc odbędą się dwa spotkania w godz. 13.00-14.30 i 17.00-18.30.