Sport

W Gdyni poznamy mistrzów świata w klasie 505

fot. www.facebook.com/505worlds2018/

fot. www.facebook.com/505worlds2018/

Gdynia - żeglarska stolica Polski - nie zwalnia tempa. Przedwczoraj zakończyły się regaty Volvo Gdynia Sailing Days, a dzień później w gdyńskiej marinie pojawili się zawodnicy klasy 505, uczestniczący w mistrzostwach świata SAP 505 World Championship 2018.

Na liście startowej znajdują się 134 załogi z 14 państw, w tym aktualni mistrzowie świata Mike Holt i Rob Woelfel ze Stanów Zjednoczonych. Dwuosobowe załogi będą walczyć o laur mistrza świata. Cechą charakterystyczną dla imprez klasy 505 z udziałem dużej ilości załóg, jest start z tzw. bramy. Pozwala to na sprawne wystartowanie dużej liczby uczestników bez ryzyka falstartów i kolizji.

Wszystko zaczyna się jednak od obowiązkowych pomiarów łodzi. Przy okazji mistrzostw świata pomiary są bardzo skrupulatne, łącznie z ważeniem łodzi i mierzeniem żagli. Trafiły się nam już pierwsze łódki, które są za lekkie. Zawodnicy zostali poinformowani co muszą zrobić, by je dociążyć  - mówi miernicy Jakub Bogdański.

W piątek 20 lipca - przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy - na akwenie regatowym zostaną rozegrane trzy wyścigi Pre Worlds. To zwyczajowy, swoisty trening pozwalający żeglarzom zapoznać się z warunkami na trasach mistrzostw. Z kolei dla wieloosobowej komisji regatowej to okazja, by się lepiej poznać oraz zgrać. W sobotę 21 lipca przy ORP Błyskawica o godz. 18.30 przy dźwiękach hymnów wszystkich 14 krajów obecnych na regatach odbędzie się ceremonia otwarcia SAP 5O5 Worlds Championships – Mistrzostw Świata Klasy 505 w Gdyni. W kolejnych dniach, aż do 27 lipca na Zatoce Gdańskiej będą rozgrywane zaplanowane wyścigi.



Historia 505-tek sięga lat 50. XX wieku. Zaprojektowana przez Johna Westella łódź z początku nazywała się Coronet i miała 18-stóp długości (blisko 5,5 m). Z czasem skrócono rufę oraz dziób. W ten sposób ograniczono jej długość do 505 cm. Kształt kadłuba i kształt żagli są ściśle kontrolowane, podczas gdy omasztowanie, płetwy oraz takielunek ruchomy pozostają dowolne.

W ostatnich latach mistrzostwa świata odbywały się w tak prestiżowych lokalizacjach jak: San Francisco, Palermo, La Rochelle czy Barbados. Przed rokiem najlepszych zawodników z całego świata gościło amerykańskie Annapolis. Prawo do organizacji mistrzostw świata Polska otrzymała dwa lata temu w Anglii. Wówczas w Weymouth, podczas walnego zgromadzenia światowej federacji klasy 505 większość zagłosowała za kandydaturą Gdyni. Doceniono wieloletnią pracę Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 i środowiska żeglarskiego. W ciągu ostatnich piętnastu lat została zbudowana duża, stabilna i aktywna flota 505. Doceniono także walory Gdyni, jako miasta, organizatora regat.

Oficjalnym organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Żeglarski. Współuczestniczy w tym przedsięwzięciu także Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Nieoceniony udział w działaniach organizacyjnych ma oczywiście miasto Gdynia.

Harmonogram regat:
18 lipca – pomiary sprzętu
19 lipca – pomiary sprzętu
20 lipca – Pre Worlds (regaty testowe) – 3 wyścigi
21 lipca – pomiary sprzętu, Uroczysta Ceremonia Otwarcia Regat
22 lipca – 2 wyścigi
23 lipca – 2 wyścigi 
24 lipca – 2 wyścigi
25 lipca – dzień przerwy 
26 lipca – 2 wyścigi 
27 lipca – 2 wyścigi, Zakończenie Regat

  • ikonaOpublikowano: 19.07.2018 12:51
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.07.2018 13:46
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także