Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Sport i zdrowie

Blisko 5000 uczestników tegorocznego „Odprowadzam Sam”

W akcji weźmie udział blisko 5000 uczestników z 49 placówek

W akcji weźmie udział blisko 5000 uczestników z 49 placówek

11.03.2022 r.

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływają na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawiają też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają one ekologiczne metody przemieszczania się po mieście rezygnując z podróży samochodem. Ta przyszłość w Gdyni zapowiada się świetnie. Zapisy do dziewiątej edycji „Odprowadzam Sam” cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W akcji weźmie udział blisko 5000 uczestników z 49 placówek.
– Cieszy nas bardzo zainteresowanie projektem „Odprowadzam Sam” wśród najmłodszych i ich rodziców. Poprzez elementy zabaw edukacyjnych, m.in. wypełnianie ćwiczeń ze specjalnych zeszytów, które dostaje każdy uczestnik akcji, i wspólne wyklejanie plakatów-drzewek, uczymy zdrowych i ekologicznych nawyków transportowych. Zachęcam rodziców, którzy podwożą swoje dzieci samochodem, aby pozostawiali auto kilkaset metrów od przedszkola i choćby ten ostatni kawałek pokonali pieszo – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


„Odprowadzam Sam” to projekt skierowany do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać najmłodszych i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W ramach kampanii dzieci starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo.
– W ubiegłym roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 38 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 3881 dzieci z 160 grup. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 4802 dzieci z 49 gdyńskich przedszkoli i szkół, co świadczy o wielkiej popularności gdyńskiego projektu – mówi Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.
– „Odprowadzam Sam” to kampania, którą uwielbiają przedszkolaki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Z dwóch powodów: po pierwsze to wielka frajda wybrać się do przedszkola na hulajnodze, rowerem, albo gdyńskim trolejbusem, którym nie jeździ się na co dzień. Po drugie, można naklejać później naklejki na specjalnym drzewku, które symbolizuje wkład dzieci w ochronę środowiska. Z kolei dla rodziców to doskonały pretekst, aby zostawić samochód, skorzystać z bardziej ekologicznego transportu i pokazać dzieciom, że dbamy w ten sposób nie tylko o środowisko, ale także o zdrowie. W tej kampanii nagrodą są m.in. drzewka do posadzenia przez przedszkola. Dzięki temu nauczyciele mogą wykorzystać tę okazję do ciekawej lekcji przyrody w przedszkolnych ogródkach oraz nauki odpowiedzialności na naturę.


Na zakończenie najaktywniejsze grupy otrzymają atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje dotyczące „Odprowadzam Sam” można znaleźć na stronie www.gdyniasport.pl w zakładce projektu. Na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z kampanią odpowiada Pani Agnieszka Gruszka z Gdyńskiego Centrum Sportu (odprowadzamsam@gdyniasport.pl).