Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
Sport i zdrowie

Czyste powietrze? Rodzinna Olimpiada Energetyczna za nami

rodzina z dziećmi.Osoby są uśmiechnięte

Druga Rodzinna Olimpiada Energetyczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem

09.06.2021 r.

Druga edycja Rodzinnej Olimpiady Energetycznej to już historia. W rywalizacji o atrakcyjne nagrody trzeba było popisać się nie lada wiedzą na temat jakości czystego powietrza i dbania o klimat.

– Na wstępie chciałbym podziękować za tak liczny udział. To cieszy, że podczas pandemii ochrona powietrza i klimatu nie zeszły na drugi plan – zaznaczył na wstępie Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Powietrze nie zna granic i nie uznaje przerw w dbaniu o jego jakość, dlatego ważne, aby każdy był świadomy, że czystość to suma codziennych czynności. Nasi mieszkańcy, dzięki różnorodnym akcjom edukacyjnym i akceptacji lokalnej polityki klimatycznej, doskonale zdają sobie z tego sprawę. I z tego jestem niezwykle dumny – dodaje.

W ostatni weekend maja rodziny z województwa pomorskiego po raz drugi stanęły do rywalizacji o atrakcyjne nagrody, sprawdzając swoją wiedzę o energetyce. W ciągu dwóch dni ponad 200 osób wzięło udział w zabawie online przeprowadzonej za pośrednictwem platformy KAHOOT.

Celem było budowanie świadomości ekologicznej oraz nauka dotycząca zmian klimatycznych oraz sposobów dbania o jakość powietrza, wybierając ekologiczny transport czy energię odnawialną. Jaki przykład w tym aspekcie daje Gdynia?

– Nasza recepta to przede wszystkim stawianie na zeroemisyjny transport, wspieranie wymiany źródeł ogrzewania, czy dbanie o świadomość ekologiczną mieszkańców naszego miasta. Czyste powietrze to zdrowsze społeczeństwo, a to bezpośrednio przekłada się na jakość życia nie tylko w Gdyni, ale i na całym Pomorzu – tłumaczy wiceprezydent.

Quiz poprzedzony był blokiem naukowym: filmami edukacyjnymi, wykładem profesora Szymona Malinowskiego oraz pokazem wybuchowych eksperymentów. Pozwolił uporządkować wiedzę na temat efektywności energetycznej i sposobów ograniczania zużycia energii. Na uczestników czekały pytania dotyczące zarówno odnawialnych źródeł energii, niskoemisyjnego transportu, jak i ochrony powietrza i klimatu. Po emocjonującej rozgrywce, na podium stanęli:

  1. miejsce: Sawiccy z Gdyni, zdobywając nagrodę główną – hulajnogę elektryczną
  2. miejsce: Holewki z Gdyni – oczyszczacz powietrza i zestaw gier planszowych
  3. miejsce: Ryponowie z Gdańska – zestaw LEGO Creator

Każda z drużyn na podium otrzymała również voucher na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Dla wyróżnionych przewidziane zostały atrakcyjne zestawy upominków.

– Dla naszej rodziny była to udana zabawa i nie liczyliśmy na zajęcie miejsca na podium. Emocje rosły, gdy objęliśmy prowadzenie po piątym pytaniu. W wydarzeniu braliśmy udział już drugi raz, ale zeszłoroczna edycja nie była dla nas aż tak pomyślna – tym bardziej cieszymy się z wygranej. Najważniejsze jednak, że Olimpiada stała się dla nas świetną rozrywką i nauką – podsumowuje Dariusz Sawicki, kapitan zwycięskiej drużyny.

– Akcje, takie jak ta, utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto i należy działać. Dlatego  chciałbym podziękować PGE Energii Ciepła OPEC, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Samodzielnemu Referatowi Energetyki Urzędu Miasta za jej organizację. Jestem przekonany, że będziemy mogli przekazać następnym pokoleniom planetę, za którą nie będziemy się wstydzić – uzupełnia wiceprezydent Łucyk.
 
***
Partnerami wydarzenia byli: Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk. Olimpiada Energetyczna to projekt wspólnie realizowany przez Gdynię, PGE Energię Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.