Sport

Dbamy o dzieci – cykl seminariów tematycznych dla rodziców

Dbamy o dzieci – cykl seminariów tematycznych dla rodziców // fot. freeimages.com

Dbamy o dzieci – cykl seminariów tematycznych dla rodziców // fot. freeimages.com

Zaburzenia psychiczne i rozwojowe u dzieci objawiają się w każdym wieku. Ich konsekwencjami mogą być m. in.: agresja, odrzucenie przez grupę rówieśniczą czy trudności wychowawcze. Problemy te często mogą mieć swoje źródło w środowisku rodzinnym i wymagać współpracy specjalistów z rodzicami. Gdyńscy rodzice, dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Gminy Miasta Gdyni, będą mieli szansę uzyskać profesjonalną pomoc.

Projekt „Dbamy o dzieci – cykl seminariów tematycznych dla rodziców” zakłada zorganizowanie 10 spotkań na temat prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej. W spotkaniach będą mogli wziąć udział zarówno rodzice najmłodszych dzieci, jak również rodzice nastolatków, którzy chcą poszerzyć zakres swojej wiedzy w danym temacie. Seminaria poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin (psycholodzy, pedagodzy, lekarz, psychodietetyk), mający na co dzień do czynienia z problemami, które omówią podczas spotkań.

- Cykl seminariów będzie się odbywał w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni, przy ul. Władysława IV 54. Spotkania w formie warsztatowo-wykładowej, dla wygody rodziców będą odbywać się w godzinach popołudniowych, a każde ze spotkań potrwa około 3 godzin. Wiemy, że wychowanie dzieci to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego chcemy pomóc gdyńskim rodzicom i ich pociechom, aby znaleźli wspólny język i przezwyciężyli wszelkie trudności – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Oferta skierowana jest do mieszkańców Gdyni, których dzieci borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami zachowania czy trudnościami w relacjach społecznych. Przez uczestnictwo w spotkaniach będą mieli oni szansę poszerzyć swoje kompetencje wychowawcze, podnieść poziom swojej wiedzy, a także zdobyć nowe umiejętności.

- Seminaria „Dbamy o dzieci" to cykl 10 spotkań z rodzicami dotyczących tematów, które często ich nurtują. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin. Rodzice mogą uczestniczyć we wszystkich 10 seminariach lub też wybrać najbardziej interesujące ich tematy. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ w cyklu przewidziane są tematy dotyczące małych dzieci i jak i wychowania nastolatków – dodaje Anna Jarząbek, prezes Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej.

W jednym spotkaniu będzie mogło wziąć udział 25 osób. Na seminaria obowiązują zapisy.

Zainteresowane osoby mogą się zapisać:
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.profilaktykaspoleczna.pl.

Szczegółowy harmonogram seminariów:

  • 12.11.2019, wtorek:
- Jak chwalić, żeby wzmacniać i rozwijać potencjał oraz poczucie własnej wartości dziecka?
Prowadzenie Beata Podlasek, pedagog.

Seminarium skierowane do rodziców, którzy chcieliby poszerzyć swój warsztat oddziaływań wychowawczych o technikę pochwały opisowej, dzięki, której dziecko ma możliwość dowiedzenia się o swoich mocnych stronach, zasobach i co powinno zrobić, aby opanować nowe umiejętności. Rodzice dowiedzą o się również o tym, czego nasz mózg potrzebuje, aby chcieć się uczyć – co dziecku pomaga wzbudzić motywację do podejmowania wysiłku uczenia się, odkrywania, poznawania świata i praw nim rządzących.

  • 19.11.2019, wtorek
- Depresja u nastolatków,
Prowadzenie Aleksandra Jastrzębowska, lekarz medycyny.

Depresja jako choroba XXI wieku, dotyka także dzieci i młodzieży. Dorastanie jest okresem pełnym konfliktów i napięć, łatwo więc przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Jednak depresja jest poważną chorobą, nie zaś przejawem złego zachowania czy buntu.
Seminarium ma pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodych ludzi oraz właściwie na nią zareagować. Odwołując się do nauki i doświadczenia w pracy z młodzieżą prowadząca przedstawi jakie są objawy depresji, opowie jak ją rozpoznać, jakie pociąga za sobą skutki i gdzie szukać pomocy. Poruszony zostanie temat leczenia i terapii, które pozwalają na pokonanie choroby i powrót do pełni zdrowia.

  • 21.11.2019, czwartek
- „Internet pomoc czy zagrożenie? Czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”
Prowadzenie Andrzej Skorupski, pedagog.

Coraz częściej rodzice czują się zagubieni w cyfrowym świecie swoich dzieci. Zastanawiają się, czy Internet jest zagrożeniem, czy może być pomocą. Jak w takim razie korzystać z niego, żeby służył w rozwoju ich dzieci? Podczas seminarium rodzice dowiedzą się, jakie są odpowiednie dla wieku granice czasowe związane z korzystaniem z komputera przez dzieci, co robić zanim dojdzie do nadużywania Internetu, gier komputerowych, jakie są symptomy nadużywania Internetu, co to jest cyberprzemoc oraz jak dzieci mogą korzystać bezpiecznie z Internetu.

  • 26.11.2019, wtorek
- Nastolatek – czyli kto?
Prowadzenie Dorota Zyskowska, pedagog.

Seminarium skierowane do rodziców, których dzieci wchodzą w okres dojrzewania. Jest to czas, w którym w życiu dziecka zachodzi bardzo wiele zmian m.in. biologicznych, społecznych i psychologicznych. Jest to bardzo trudny moment dla dzieci, w których te przemiany następują, ale również dla ich rodziców. Podczas seminarium omówiony zostanie okres adolescencji i potrzeby wynikające z tej fazy rozwoju.

  • 28.11.2019, czwartek
- Bierze czy eksperymentuje? – pierwszy kontakt nastolatka z alkoholem/ narkotykami- jak rozmawiać o tym z nastolatkiem.
Prowadząca Anna Rejkowska, pedagog, psychoterapeutka.

Co zrobić, kiedy dziecko pierwszy raz się upije lub odkryjemy, że miało kontakt z narkotykami? Jak rozpoznać osobę pod wpływem narkotyków oraz jak i kiedy rozmawiać z młodzieżą na ten temat? Dlaczego im młodszy użytkownik tym większe ryzyko uzależnienia? Celem spotkania będzie dostarczenie wiedzy na temat używania substancji psychoaktywnych przez współczesną młodzież oraz próba odpowiedzi w jaki sposób postawy rodziców wobec używek wpływają na postrzeganie i podejmowanie zachowań ryzykownych przez dzieci. Jak nie wpaść w panikę i wykorzystać własne zasoby i to wydarzenie do konstruktywnej rozmowy na temat ryzykownych zachowań i ich konsekwencji.

  • 3.12.2019, wtorek
- Jedno dziecko i dwa domy – dziecko w sytuacji rozwodu rodziców,
Prowadzenie Anna Jarząbek, psycholog.

Seminarium przeznaczone dla rodziców po rozwodzie, mające na celu uwrażliwienie rodziców na potrzeby dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji rozstania rodziców. Świadomość rodzica, w tym kryzysowym momencie, może uchronić dziecko przed dotkliwymi konsekwencjami. Rodzice dowiedzą się jak wesprzeć i pomóc swojemu dziecku.

  • 5.12.2019, czwartek
- Agresja u dzieci - przyczyny, zapobieganie i próby rozwiązywania konfliktów w rodzinie,
Prowadzenie Aleksandra Jastrzębowska, lekarz medycyny.

Agresja, nadruchliwość i zaburzenia koncentracji (diagnozowane jako ADHD) jako częsty problem, przede wszystkim u dzieci w wieku szkolnym. Agresja jako odpowiedź na ograniczenie wolności, frustracja potrzeb, odrzucenie przez rówieśników, problemy w domu. Kiedy agresja powoduje przemoc i jak temu zapobiegać. Jak rozmawiać z agresywnym dzieckiem nie używając przemocy?

  • 10.12.2019, wtorek
- Moje dziecko nie je – norma czy już zaburzenie?
Prowadzenie Agnieszka Nowak, psycholog, psychodietetyk.

Seminarium dotyczy charakterystyki i specyfiki problemu „niejadków”. Dzieci na pewnym etapie rozwojowym przejawiają postawy niechętne wobec jedzenia i często rodzice nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić, odczuwają niepokój i lęk o zdrowie dziecka. Podczas seminarium omówione zostanie znaczenie profilaktyczne przekonań i przyzwyczajeń rodziny co do sposobu odżywiania, prawidłowa więź rodzice–dziecko oraz poczucie kompetencji rodziców w relacji z dzieckiem. Rodzice dowiedzą się, jak rozpoznać czy zachowanie ich dziecka to normalne grymaszenie związane z wiekiem, czy też zaburzenie spowodowane czynnikami fizycznymi bądź psychologicznymi. Omówione zostaną sposoby leczenia i metody terapeutycznej pracy z dzieckiem z zaburzeniami jedzenia.

  • 12.12.2019, czwartek
- Budowanie dobrej relacji z dzieckiem. Jedno z najważniejszych zadań w procesie wychowawczym,
Prowadzenie Beata Podlasek, pedagog.

Seminarium skierowane do rodziców, którzy dążą do bliższej relacji ze swoim dzieckiem, jednak czasem stanowi to dla nich trudność. Podczas spotkania będzie możliwość przyjrzenia się różnym drogom nawiązywania bliskości, efektywnego spędzania wspólnego czasu, zabawy dającej satysfakcję obu stronom.

  • 17.12.2019, wtorek
- Profilaktyka zachowań ryzykownych w domu - czyli o trudnej sztuce rozmowy z nastolatkiem,
Prowadząca Anna Rejkowska, pedagog, psychoterapeutka.

Dlaczego młodzież nie chce rozmawiać z rodzicami i jakie to rodzi zagrożenia? Dlaczego dostęp do uważnego dorosłego jest głównym czynnikiem chroniącym wobec zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież? Podczas seminarium porozmawiamy o wychowaniu do wartości, modelowaniu zachowań prozdrowotnych, zasadach domowych, które muszą ewoluować i o obudowaniu koalicji z młodym człowiekiem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.10.2019 14:17
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.10.2019 14:42
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona