Sport i zdrowie

Dołącz do Cyklicznego Biegu Śledzia

Dołącz do Cyklicznego Biegu Śledzia, na zdjęciu biegacze podczas 200.tnego urodzinowego biegu w listopadzie br. fot. CBŚ

Dołącz do Cyklicznego Biegu Śledzia, na zdjęciu biegacze podczas 200.tnego urodzinowego biegu w listopadzie br. fot. CBŚ

23.11.2021 r.

Choć jesienna aura nas nie rozpieszcza i wybór aktywności na świeżym powietrzu wydawać się może dość trudny, jest to doskonały moment na podjęcia wyzwania, dołączenie do wspólnych biegów i złapanie endorfiny. Pomoże Wam w tym Cykliczny Bieg Śledzia czyli cotygodniowy, koleżeński i darmowy bieg na 10 km, który odbywa się w każdą środę o 19:30 na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.

- Sportowe oblicze Gdyni stale się rozwija. Niezmiennie cieszą mnie inicjatywy społeczne, takie właśnie jak Cykliczny Bieg Śledzia organizowane przez mieszkańców, jest to doskonała forma integracji, rywalizacji fair play, a przede wszystkim aktywności sportowej, która jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ta biegowa inicjatywa rozpoczęła się 29 września 2016 r. i ku zaskoczeniu organizatorów, już pierwsze zawody przyciągnęły prawie 40 biegaczy. Pierwotnie wydarzenie odbywało się w czwartki, jednak od 2017 roku, narodziła się nowa tradycja organizowania Biegu Śledzia w środy. Dla zachowania historycznego oraz humorystycznego skrótu (CBŚ), nazwa Czwartkowy Bieg Śledzia zmieniona została na Cykliczny Bieg Śledzia. Organizatorom zależało na pozostaniu przy dawnym skrócie, a w nazwie nie mogło zabraknąć śledzi, symbolu Gdyni i żartobliwej nazwy mieszkańców naszego miasta, ponadto w trakcie biegu zawodnicy mijają pomnik gdyńskich śledzi aż sześciokrotnie.  

- Początkowy cel Śledzia czyli zdobycie jak największej ilości punktów do Ligi Biegowej, szybko zmienił się pod wpływem uczestników, otwartych i wspaniałych ludzi z pasją. Cotygodniowe zawody stały się przede wszystkim świetną okazją do wspólnych spotkań, integracji z nutką współzawodnictwa, a przede wszystkim czasem dobrej aktywnej zabawy na świeżym powietrzu – mówi Mirka Augustyniak, współzałożycielka Cyklicznego Biegu Śledzia.

biegacze podczas CBŚ, fot. organizatorzy biegu biegacze z medalamiz okazji urodzinowego biegu, fot. organizatorzy

Miłość do biegania, zaangażowanie i chęć dzielenia się pasją z innymi, pozwalają z powodzeniem od pięciu lat kontynuować to nietuzinkowe biegowe wydarzenia i tak 3 listopada 2021 r. Cykliczny Bieg Śledzia obchodził swoje 200-tne urodziny.Przez ten czas, w zawodach wzięło udział kilka tysięcy biegaczy, a rekordy trasy są imponujące: 34 minuty wybiegał tu pan Adam Lewna, a 38:58 pani Małgorzata Tuwalska. Trasa Cyklicznego Biegu Śledzia to trzy pętle po bulwarze Nadmorskim, nawiązuje ona do trasy gdyńskiego parkrunu. Jedynym kryterium udziału w wydarzeniu jest chęć pokonania dystansu 10 km, w różnorodnych warunkach pogodowych, na mecie rezultaty są rzetelnie spisywane i zamieszczane w tabeli wyników, co pozwala na porównywanie swoich własnych czasów i bicie tzw. „życiówek”.

- Dla mnie CBŚ jest cotygodniową motywacją do przebiegnięcia dyszki, nie bacząc na warunki atmosferyczne i napięty grafik. Środa - dzień śledzia i kropka. Dzięki fantastycznej atmosferze, którą generują organizatorzy i współbiegacze, każdy może na tym biegu znaleźć to, czego szuka. Może to być konwersacyjna dyszka, można się pościgać, można pobiec ze słuchawkami na uszach, bądź z własnymi myślami, co kto lubi i czego w danym dniu potrzebuje  -  mówi Magda Kruszyńska, ambasadorka biegu - Dzięki temu, że bieg jest dość kameralny z każdym można się przywitać, pogadać, przychodzimy zawsze wcześniej, a start często jest nieco opóźniony, tak ważny jest dla nas walor integracyjny . Bierzemy także udział w charytatywnych zbiórkach, co zawsze pokazuje, że biegacze są wspaniałymi ludźmi, a razem możemy więcej. To najlepszy zorganizowany bieg na dyszkę! Wystarczy raz wpaść i się przekonać – podkreśla Magda.
 
Magdalena Kruszyńska i Tadeusz Orlikowski zostali wybrani ambasadorami CBŚ za ich niezmordowany udział, wsparcie i ogrom empatii w każdej edycji śledzia.
 
Cykliczny Bieg Śledzia gości na bulwarze Nadmorskim przez cały rok, nie powstrzymała go nawet pandemia, na czas której bieg przerodził się w formę hybrydową. Zawodnicy nie tylko z Gdyni i Trójmiasta, ale z Polski i różnych zakątków świata, w każdą środę przesyłali swoje wyniki wraz ze zdjęciami do organizatorów, ta forma oprócz tradycyjnej, kontynuowana jest do dzisiaj. Ponadto jest to nie tylko wydarzenie sportowe, ale też mnóstwo pozytywnej energii i niezliczona ilość dobrych serc. Wielokrotnie biegacze podejmowali środowe wyzwanie, któremu przyświecały zbiórki charytatywne dla potrzebujących m.in. dla Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni.

               logo Cyklicznego Biegu Śledzia, ślad buta a w niej ryba śledż, autorką jest E.Czop

           Logo CBŚ zostało stworzone przez Emilię Czop, jedną z uczestniczek biegu
 
Cykliczny Bieg Śledzia odbywa się w każdą środę o godz. 19.30 w okolicach bulwaru Nadmorskiego. Start zlokalizowany jest przy wiacie rowerowej obok restauracji Cafe Del Mar blisko Klubu Marynarki Wojennej Riwiera, przy wejściu na Plażę Miejską. Bieg jest rozgrywany na dystansie 10 km, po płaskim terenie, świetny do rozwijania prędkości i osiągania dobrych wyników. Zapraszamy serdecznie na moc energii, dobrej zabawy i cotygodniowe biegowe święto. Zachęcamy do przybycia parę minut wcześniej w celu wpisania na listę startową, szczegóły na fb. Organizatorami i koordynatorami CBŚ są Mirosława Augustyniak i Wojtek Czaykowski /na zdjęciu poniżej/. 

organizatorzy biegu Mirka Augustyniak i Wojtek Czaykowski, fot. CBŚ
  • biegacze podczas Cyklicnzego Biegu Śledzia, fot. W.Czaykowski
  • biegacze podczas urodzinowego Cyklicnzego Biegu Śledzia, fot. W.Czaykowski
  • biegacze podczas Cyklicnzego Biegu Śledzia, fot. W.Czaykowski