Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Sport i zdrowie

Drzewka posadzone – kampania „Odprowadzam Sam” zakończona

Zakończenie 8. edycji projektu

Zakończenie 8. edycji projektu "Odprowadzam Sam"

17.06.2021 r.

3881 dzieci z 38 placówek edukacyjnych wzięło udział w 8. edycji kampanii „Odprowadzam Sam”, która trwała od 6 kwietnia do 2 czerwca. Projekt promuje aktywność fizyczną i zwiększa świadomość ekologiczną najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Zachęca do tego, żeby dzieci docierały do swoich przedszkoli i szkół pieszo, rowerem, hulajnogą lub komunikacją miejską.


Regularne spacery czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływają na wzrost aktywności wśród dzieci. Dzięki temu w przyszłości uczniowie częściej i chętniej wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły.

– Kształtowanie dobrych nawyków, zwłaszcza w dziedzinie ekologii, to bardzo ważny aspekt. Jestem szczęśliwy, widząc dzieci, które na pytanie „po co to robimy?”, odpowiadają, że chodzi o ekologię – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – I doskonale rozumieją to pojęcie, bowiem wiedzą, że zmiana środków transportu na te przyjazne środowisku, pomaga dbać o nasz klimat. Akcja, jak ta – „Odprowadzam Sam”, tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto działać. Przekazujemy zatem tę pałeczkę młodszym pokoleniom, będąc spokojnym o przyszłość – dodaje.


Oficjalne wręczenie nagród z udziałem wiceprezydenta Marka Łucyka odbyło się w Szkole Podstawowej nr 48:

– Wszystkie placówki, których podopieczni i uczniowie byli aktywni i zaangażowali się w zabawę, otrzymały nagrody: sadzonki drzewa owocowego, certyfikaty uczestnictwa oraz worki Gdyni Sport – komentuje Paweł Brutel, wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Finałowa piątka otrzymała dodatkowo odblaskowe breloczki, sprzęt sportowy – piłki do nogi, siatkówki i zestaw do tenisa stołowego oraz warsztaty edukacyjne „KLIMATyczne miasto”.  Najlepsze zespoły to: „Biedronki” z Przedszkola nr 6, „Muchomorki” z Przedszkola nr 11,  „Biedronki” z Przedszkola nr 47, klasa 0 A ze Szkoły Podstawowej nr 35 oraz klasa 0 A ze Szkoły Podstawowej nr 48.

Dzieciom przypadło do gustu wspólne wyklejanie listkami plakatów–drzewek i sadzenie ich. Bardzo chętnie wykonywały także zadania w specjalnych projektowych zeszytach ćwiczeń.

Akcja przynosi efekty, co dostrzegają nauczyciele opiekujący się zaangażowanymi w program grupami:

– Dziękujemy za możliwość udziału w akcji i chętnie zapiszemy się do kolejnej edycji. Dzięki kampanii „Odprowadzam Sam” dzieci dużo się uczą. Widać to po tej grupie. Nauka poprzez aktywność daje największe efekty, a ta akcja to umożliwia. Jabłoń, którą otrzymaliśmy jako nagrodę, robi furorę. Uczniowie nie mogą się doczekać, żeby do niej zaglądać i ją pielęgnować – komentuje Aleksandra Łukowicz, wychowawca klasy 0 A.

Rejestracja do kolejnej edycji ruszy wiosną 2022 roku. Szczegóły będą publikowane na stronie www.gdyniasport.pl. Wszystkie prace zgłoszone na konkurs można obejrzeć tutaj.

W pozostałych placówkach zakończenie projektu także miało uroczysty charakter.
  • Zakończenie projektu "Odprowadzam Sam"
  • Zakończenie projektu "Odprowadzam Sam"
  • Zakończenie projektu "Odprowadzam Sam"
  • Zakończenie projektu "Odprowadzam Sam"