Sport i zdrowie

Ekstremalni lodowi pływacy popłyną #wGdyni w lutym

Temperatura wody wynosić będzie poniżej 3 stopni Celsjusza // fot. Wojciech Szymański

Temperatura wody wynosić będzie poniżej 3 stopni Celsjusza // fot. Wojciech Szymański

02.12.2022 r.

W dniach 4-5 lutego 2023 roku w gdyńskim porcie jachtowym odbędą się czwarte Międzynarodowe Zawody Pływania Zimowego – GWSC 2023 (Gdynia Winter Swimming Cup) BCT Series by Piotr Biankowski. Trwa rejestracja do imprezy i głosowanie w plebiscycie WOWSA.

Ekstremalne pływanie i pomaganie

Celem zawodów – poza popularyzacją zimowego pływania i promocją Gdyni – jest wspieranie podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda, dla których prowadzona będzie charytatywna zbiórka.

zawodnik w wodzie
– Piotr Biankowski od wielu lat udowadnia nam, że przy odpowiednim nastawieniu oraz wielkiej determinacji można dokonywać rzeczy niezwykłych. Przed nami czwarta edycja organizowanej przez niego imprezy, która, można powiedzieć żartobliwie, dosłownie mrozi krew w żyłach, ponieważ temperatura woda nie przekracza 3 stopni Celsjusza. Jestem przekonany, że po raz kolejny Gdynia Winter Swimming Cup okaże się sukcesem, a uczestnicy wywiozą z Gdyni nie tylko medale, ale również wspaniałe wspomnienia – mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.Lodowe bestie, morświnki i pływanie w przebraniach

W trakcie dwóch dni zmagań lodowi pływacy ścigać się będą na dystansach 25, 50, 100, 250 oraz 500 m. Dodatkowo dla najwytrwalszych zaplanowany jest dystans 1 km, który wyłoni najlepszego z najlepszych. Wszyscy, którzy ukończą to wyzwanie otrzymają honorowy tytuł "Baltic Cold Beast". Konkurencje rozgrywane będą w stylach dowolnym, klasycznym oraz motylkowym.

Do uczestnictwa zapraszane są również dzieci, które w asyście swoich rodziców przepłyną 25 metrów, zdobywając zaszczytny tytuł „Morświnka”. Zaplanowane jest także pływanie w przebraniach – 25 m „Swim For Fun”, pod honorowym patronatem sponsora głównego zawodów BCT Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego Gdynia. Nagrodzone zostaną najciekawsze stroje.

Zawody po raz kolejny rozgrywane będą na 25-metrowym basenie wybudowanym w Marinie Gdynia. To nietypowa impreza ze względu na wymagające warunki. Temperatura wody wynosić będzie poniżej 3 stopni Celsjusza. Podczas startu, uczestnicy mogą używać wyłącznie okularków, czepka oraz standardowych strojów kąpielowych (pływanie w piankach oraz strojach neoprenowych jest niezadowolone).

uczestnicy

Głosuj na GWSC

Ubiegłoroczne styczniowe zawody GWSC 2022 przyciągnęły do Gdyni ponad 450 najlepszych sportowców z Polski i z zagranicy. Sukces wydarzenia zaprocentował nominacją do 100 najlepszych imprez pływackich Open Water na świecie organizacji WOWSA (World Open Water Swimming Association). Głosy na GWSC można oddawać do końca grudnia (przy głosowaniu nie jest wymagana rejestracja).

Rejestracja do zawodów jest otwarta i odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie www.gwsc.pl. Zapisy potrwają do 16 stycznia 2023 roku lub do wyczerpania miejsc na poszczególnych dystansach. Zawody będą częścią Pucharu Ice Cup Poland.Patronat honorowy nad tegorocznymi zawodami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz organizacja WOWSA. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Baltic Cold Beast.