Sport i zdrowie

Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia!

W 2021 roku w Polsce odbędą się 4 wyścigi pod szyldem IRONMAN

W 2021 roku w Polsce odbędą się 4 wyścigi pod szyldem IRONMAN

29.07.2021 r.

Historyczna edycja pełnego dystansu Ironmana w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Do startu zawodów Enea Ironman Gdynia pozostały już niecałe dwa tygodnie. 8 sierpnia na plaży Śródmieście pierwsi triathloniści, przekraczając linię mety, usłyszą charakterystyczny okrzyk spikera: „You are an Ironman!”. W związku z zawodami są planowane zmiany w organizacji ruchu.


W niedzielę, 8 sierpnia o godz. 6:00 pierwsi zawodnicy rozpoczną triathlonową rywalizację. Czeka ich: 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km trasy biegowej. Zmagania uczestników zawodów Enea Ironman Gdynia potrwają do godz. 23:30, kiedy na mecie na plaży Śródmieście powinien się pojawić ostatni zawodnik.


 
W związku z rywalizacją triathlonistów mieszkańcy Gdyni oraz turyści mogą spodziewać się okresowych zmian komunikacyjnych. Organizacja tak ogromnego wydarzenia, w którym bierze udział prawie 3 tysiące uczestników, zawsze wiąże się z czasowym zamknięciem dróg. W przypadku zawodów Enea Ironman Gdynia będą one dotyczyć głównie al. Jana Pawła II, która zostanie częściowo lub całkowicie wyłączona z ruchu w dniach 2-10 sierpnia.

Pozostałe zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej są planowane w sobotę i niedzielę. Poszczególne odcinki będą sukcesywnie otwierane, kiedy opuści je ostatni uczestnik rywalizacji.

Kulminacyjnym punktem 9. edycji dorocznego święta triathlonu w Gdyni będzie niedziela. To wtedy odbędzie się rywalizacja na dwóch głównych dystansach: Enea Ironman Gdynia oraz Enea Ironman 70.3 Gdynia. Jednak zawodnicy pojawią się na ulicach Gdyni już w sobotę. Będą to sportowcy startujący w zawodach Sprint Triathlon Gdynia, najkrótszej rywalizacji. Dystans do pokonania to: 750 m wpław, 20 km trasy kolarskiej oraz 5 km biegu. Zwycięzcy zmagań sprinterskich odbiorą medale tego samego dnia na plaży Śródmieście – o godz. 12:30.

W piątek zaplanowano rywalizację najmłodszych sportowców. W Kids Aquathlon Gdynia wystartuje ponad 600 uczestników. Najlepsi zawodnicy po raz pierwszy otrzymają tytuły mistrzów Polski w aquathlonie, przyznawane przez Polski Związek Triathlonu. Rywalizacja dzieci i młodzieży rozpocznie się o godz. 14:00 na plaży Śrómieście. Ceremonia dekoracji mistrzów Polski w aquathlonie odbędzie się o godz. 19:00.


 
Najwięcej emocji czeka kibiców w niedzielę. Wtedy będą rywalizować profesjonalni triathloniści. Poznamy zwycięzców pierwszych w naszym kraju, historycznych zawodów na pełnym dystansie Ironmana. Pierwszy zawodnik zmagań Enea Ironman Gdynia jest spodziewany na mecie około godz. 15:30. Jednak nie tylko dlatego warto w tym czasie pojawić się na plaży Śródmieście. W oczekiwaniu na triumfatora najdłuższego dystansu kibice będą mogli podziwiać pokaz akrobatycznych ewolucji lotniczych w wykonaniu Łukasza Czepieli, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger.

Przez cały weekend na wszystkich kibiców oraz turystów czeka wiele atrakcji. Od piątku na plaży Śródmieście wystartuje strefa rodzinna Enei, w której najmłodsi miło spędzą czas, a dorośli będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „Twoje waty, Twoja pomoc”. Dzięki ćwiczeniom na ergometrze wioślarskim lub rowerze stacjonarnym każdy ma szansę pomóc w zbieraniu kilowatogodzin, które następnie zostaną przeliczone na pieniądze i przekazane instytucjom charytatywnym.
 
Najwytrwalsi kibice będą mogli również oklaskiwać ostatniego triathlonistę, który wbiegnie na metę zawodów Enea Ironman Gdynia. Ostatni zawodnik, który będzie finiszować i usłyszy legendarny okrzyk spikera: „You are an Ironman!”, jest spodziewany około godz. 23:30. W tym czasie większość ulic w Gdyni będzie już odblokowana i komunikacja zostanie przywrócona.


 
Szczegółowe informacje nt. planowanych godzin zamknięcia poszczególnych ulic i zmian w komunikacji miejskiej w czasie zawodów Enea Ironman Gdynia będzie można znaleźć na stronach:


Cała trasa zawodów zostanie zabezpieczona zgodnie z wymogami dotyczącymi organizacji imprez sportowych na świeżym powietrzu. Dodatkowo nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników będzie czuwać wykwalifikowana obsługa. Organizatorzy wydarzenia dołożą wszelkich starań, by rywalizacja triathlonistów była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców Gdyni oraz turystów. Wszystkie zmiany w organizacji ruchu będą uwzględnione oraz na bieżąco aktualizowane w popularnych aplikacjach do nawigacji GPS, takich jak Waze oraz Yanosik. Jednocześnie organizatorzyzawodów Enea Ironman Gdynia zachęcają wszystkich do kibicowania zawodnikom na trasie i wspierania ich podczas rywalizacji.
 
The Ironman Group, właściciel marek Ironman, Ironman 70.3 oraz 5150 Triathlon Series, to największy operator masowych imprez sportowych na świecie, obsługujący rocznie ponad 1 mln uczestników imprez ze swojego globalnego portfolio. W 2021 roku w Polsce odbędą się 4 wyścigi pod szyldem Ironmana:

  • Enea Ironman Gdynia – 8 sierpnia 2021;
  • Enea Ironman 70.3 Gdynia – 8 sierpnia 2021;
  • Citi Handlowy Ironman 70.3 Warsaw – 5 września 2021;
  • Citi Handlowy 5150 Warsaw – 5 września 2021.

Rejestracja na wszystkie zawody odbywa się na platformie SlotMarket.pl. Na listach startowych jest obecnie niemal 4,5 tysiąca zawodników.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ironmangdynia.pl.