Sport

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdyni

Metamorfoza placu przy ul. Zawiszy Czarnego z okazji ETZT / fot. Tomek Kaminski

Metamorfoza placu przy ul. Zawiszy Czarnego z okazji ETZT / fot. Tomek Kaminski

Za nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który trwał od 16 września. Gdynia była jednym z 2870 miast z 50 krajów aktywnie uczestniczących w tej inicjatywie.
  
Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu (ETZT) towarzyszyła seria wydarzeń, które miały na celu zwrócenie uwagi na kwestie transportu w mieście, pokazanie różnych sposób przemieszczania się, zachęcenie do zmiany nawyków oraz poprawienie jakości przestrzeni dla pieszych.

- Ideą Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest wprowadzanie w miejską przestrzeń zarówno pilotażowych, jak i trwałych działań. To także szansa na rozmowę o wymarzonym kształcie naszych miast – o gospodarowaniu przestrzeni oraz przemieszczaniu się po niej w taki sposób, by mieszkańcom żyło się przyjemniej i zdrowiej – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.



- Gdynia, podpisując „Kartę Uczestnika ETZT 2020”, zobowiązała się do: organizacji wydarzeń w myśl hasła „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”, wdrażania trwałych działań przyczyniających się do zmiany zachowań mobilnościowych na rzecz korzystania ze środków transportu przyjaznego środowisku oraz do zorganizowania „Dnia Bez Samochodu”, podczas którego zamykany dla ruchu jest minimum jeden rejon, na którym zwykle odbywa się ruch kołowy – tłumaczy Alicja Pawłowska, kierownik Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością.
 
19 września zmieniono przeznaczenie placu przy ul. Zawiszy Czarnego – zamiast funkcji parkingowej zorganizowano przestrzeń dla pieszych, na której pojawiła się wystawa czasowa uzupełniona o: zieleń, siedziska czy stoliki.
- Odmieniona okolica Muzeum Miasta Gdyni i Teatru Muzycznego udowadnia, że każdy metr kwadratowy wspólnej przestrzeni może służyć mieszkańcom, a więc nam wszystkim, w bezpieczny i przyjazny sposób jako miejsce odpoczynku i rekreacji – zauważa wiceprezydent Łucyk.
 
W ramach ETZT odbyło się także testowanie rowerów towarowych (dostępnych było 12 modeli), które skusiło kilkaset osób. Muzeum Miasta Gdyni prezentowało grę Monopoly Gdynia, gdyńska Biblioteka bawiła swoją wielkoformatową grą planszową, a Gdyńskie Centrum Sportu stworzyło strefę dla najmłodszych i szerzyło wiedzę o zdrowym rozwoju dzieci i młodzieży. Pieszym i rowerzystom wręczono 400 pysznych śniadań, a przy testowaniu rowerów można było otrzymać gadżety Mobilnej Gdyni oraz PEWIKu.

Podczas wizyty na placu przy ul. Zawiszy Czarnego mieszkańcy oraz odwiedzający Gdynię, mieli możliwość wypowiedzenia się na temat zaaranżowanej przestrzeni. Wyniki wskazują jednoznacznie, że aranżacja przestrzeni podoba się gdynianom i turystom. Szczegółowe wyniki ankiet przedstawione zostaną wkrótce.
 

 
Idea ETZT odzwierciedla ogólnoświatowe trendy, zwracające uwagę na mobilność w mieście i jakość przestrzeni dla mieszkańców. Ograniczanie liczby naziemnych miejsc postojowych w ścisłych centrach miast związane jest z udostępnianiem uspokojonej przestrzeni pieszym oraz rowerzystom, a funkcje parkingowe spełniają np. parkingi podziemne. W okolicy śródmiejskiej plaży dostępny jest m.in. parking podziemny pod Gdyńskim Centrum Filmowym na 180 miejsc, a w niedalekiej odległości inne parkingi dla osób, które decydują się wybrać do centrum miasta samochodem. W sumie w Śródmieściu znajduje się ponad 2300 miejsc na wydzielonych parkingach, w tym 790 miejsc podziemnych. Ponadto funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania z 2500 miejsc postojowych umiejscowionych wzdłuż ulic. Rejon Muzeum Miasta Gdyni obsługiwany jest przez sezonową linię 320, która cieszy się dużą popularnością, dowożąc pasażerów z Dworca PKP do plaży i na Molo Południowe.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także