Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Sport i zdrowie

Family Connections – warsztaty o relacjach

Grafika informująca o warsztatach Family Connections // materiały prasowe OPiTU

Grafika informująca o warsztatach Family Connections // materiały prasowe OPiTU

24.02.2022 r.

Relacje z bliskimi czasami bywają niełatwe. Zdarza się, że trudno jest zrozumieć zachowania i emocje innych. Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni chce to zmienić. Dlatego zaprasza na cykl warsztatów dla osób, których bliscy borykają się z chwiejnością emocjonalną lub zaburzeniami osobowości z pogranicza (borderline). Udział w nich jest bezpłatny, a zapisy trwają.


Chwiejność emocjonalna dotyczy wielu osób. Jak ją rozpoznać? Jest kilka charakterystycznych symptomów, na które trzeba zwrócić uwagę. To: zmienność emocjonalna (np. drażliwość, lęk, niepokój), wybuchy złości oraz trudności z kontrolowaniem gwałtownych zachowań, długotrwałe poczucie wewnętrznej pustki, powtarzające się sygnały autoagresji (np. groźby, że ktoś zrobi sobie krzywdę), zachowania impulsywne (wszelkiego rodzaju ryzykowne zachowania, np. hazard, niebezpieczna jazda samochodem, objadanie się, nadmierne wydawanie pieniędzy), angażowanie się w intensywne i niestabilne związki z innymi, próby uniknięcia realnego lub wyimaginowanego porzucenia przez innych, zaburzenie obrazu własnej osoby, wyobcowanie i nieobecność (poczucie, że danej osoby z nami nie ma).

Jeśli ktoś zauważył u osoby bliskiej przynajmniej 5 z tych sygnałów i chciałby dowiedzieć się, jak sobie radzić z jej niepokojącymi zachowaniami, powinien się zgłosić do Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.

OPiTU zaprasza wszystkich, których bliscy cierpią na chwiejność emocjonalną lub zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline), do udziału w bezpłatnych warsztatach Family Connections. W ich ramach zaplanowano 12 spotkań psychoedukacyjnych. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. lepiej przyjrzeć się swojej relacji z bliską osobą. Nauczą się także, jak rozpoznawać emocje pierwotne i wtórne oraz w jaki sposób zarządzać konfliktem w oparciu o współpracę.

Warsztaty rozpoczną się 31 marca. Będą się odbywać raz w tygodniu – zawsze w czwartki w godz. 8.30-10.30. Uczestnicy będą się spotykać przy ul. Świętojańskiej 1. Ostatnie zajęcia są planowane 23 czerwca.

W spotkaniach mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy Gdyni lub rodzice dzieci, które uczęszczają do gdyńskich szkół. Jak się zgłosić? Wystarczy wysłać e-mail na adres: mwozna@opitu.pl. W treści należy podać imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail).

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej zdrowagdynia.pl. Pytania można także kierować do Małgorzaty Woźnej z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, tel. 537-137-217.