Sport i zdrowie

Gdynia dba o zdrowie psychiczne najmłodszych mieszkańców

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

08.11.2019 r.

Coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemami natury psychicznej. W celu zapewnienia im jak najlepszej opieki oraz zwiększenia dostępności do specjalistycznej pomocy i wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego gdyński samorząd zakupił świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne dla dzieci i młodzieży.
 
Realizatorem zadania wyłonionym w drodze konkursu ofert zostało Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni. Działania będą prowadzone do 13 grudnia br.
 
- Zdrowie najmłodszych mieszkańców Gdyni jest dla nas niezwykle ważne. Zdajemy sobie sprawę z ograniczonej dostępności specjalistów i długiego czasu oczekiwania na wizytę. Zakupem świadczeń psychiatrycznych uzupełniamy lukę w systemie ochrony zdrowia, za którą nie odpowiadamy formalnie, ale chcemy, żeby nie miała ona negatywnego wpływu na stan zdrowia psychicznego młodych ludzi – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Zakres świadczeń dla dzieci i młodzieży:
  • porada lekarska diagnostyczna - porada rozpoczynająca lub weryfikująca proces diagnostyczno-terapeutyczny, który może wymagać od 1 do 3 porad diagnostycznych u jednego świadczeniobiorcy,
  • porada lekarska terapeutyczna - porada kontynuująca leczenie według planu terapeutycznego,
  • sesja wsparcia psychospołecznego - oddziaływanie psychospołeczne na jedną osobę lub grupę od 2 do 6 osób, kierowane do świadczeniobiorców, ich rodzin lub innych osób stanowiących dla nich oparcie społeczne.
Wystąpienie u dzieci objawów, których wcześniej nie obserwowano powinno być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i znakiem, że należy udać się do specjalisty. Może to być np. wycofanie, przez które dziecko przestaje realizować obowiązek szkolny i nie udziela się towarzysko. Wśród zachowań, które powinny zwrócić uwagę rodziców można również wymienić m.in. chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe, a także problemy z koncentracją lub pamięcią. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zwrócić się o profesjonalną pomoc.

- Zapraszamy mieszkańców Gdyni do skorzystania ze świadczeń psychiatrycznych ambulatoryjnych dla dzieci i młodzieży finansowanych przez Gminę Miasta Gdyni. Można to zrobić po wcześniejszej rejestracji osobistej lub telefonicznej  pod numerem 58 621 61 43, numer wewnętrzny 46 – mówi Wiesława Król, prezes Zarządu Centrum Zdrowia Psychicznego.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Zdrowia Psychicznego telefonicznie lub osobiście w placówce przy ul. Traugutta 9.
Warto nadmienić, że jest to kolejny przykład działania miasta w kierunku poprawy stanu zdrowia psychicznego mieszkańców. Gdyńscy rodzice, dzięki projektowi „Dbamy o dzieci – cykl seminariów tematycznych dla rodziców”, współfinansowanemu ze środków Gminy Miasta Gdyni, mają szansę uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, norm rozwojowych, a także budowania pozytywnej relacji z dzieckiem.