Sport i zdrowie

Gdyńscy rodzice niezwykłych dzieci

W Gdyni rozpoczyna się pilotażowy projekt Rodzice Rodzicom. Na zdjęciu Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia oraz inicjatorki pomysłu Beata Potocka, Agata Nikodem, Agata Wołek i Aneta Narloch oraz psycholog Katarzyna Wołodko // fot.  Aldona Klebowska

W Gdyni rozpoczyna się pilotażowy projekt Rodzice Rodzicom. Na zdjęciu Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia oraz inicjatorki pomysłu Beata Potocka, Agata Nikodem, Agata Wołek i Aneta Narloch oraz psycholog Katarzyna Wołodko // fot. Aldona Klebowska

23.11.2021 r.

Punkt konsultacyjny, specjalistyczne dyżury telefoniczne, nowy poradnik - #wGdyni rozpoczyna się pilotażowy projekt Rodzice Rodzicom. To kompleksowe wsparcie rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Dzisiaj zaprezentowano niezbędnik pt. „Gdyńscy Rodzice Niezwykłych Dzieci”.

- Gdynia to miasto otwarte. Bardzo zależy nam, aby każdy jego mieszkaniec znalazł tu swoje miejsce. Jako samorząd staramy się poprawić jakość życia także dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Dlatego w przedszkolach i szkołach działają programy terapeutyczne, likwidujemy bariery architektoniczne i wspieramy integrację. Cieszę się, że do działań włącza się coraz więcej organizacji, bo przecież razem możemy jeszcze więcej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Rodzice Rodzicom to niezwykle ważny i potrzebny projekt. Adresowany jest bowiem do wszystkich gdyńskich rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. I co ważne, tworzony jest z udziałem mam takich dzieci. Bo to one i ojcowie najlepiej wiedzą jakie działania w tym zakresie są najbardziej potrzebne.

Inicjatorkami pomysłu są cztery mamy dzieci z niepełnosprawnościami: Beata Potocka, Agata Nikodem, Agata Wołek i Aneta Narloch. Panie marzyły, by wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami docierało szerzej i dalej niż krótkie rozmowy rodziców lub wymiana wiedzy i doświadczeń w poczekalniach gabinetów i miejsc terapii. Chciały, by powstało miejsce, w którym można zacząć swoją indywidualną drogę wspierania swojego dziecka, w oparciu o informacje i doświadczenie innych rodziców, którzy już są lub byli na podobnej drodze. Swoim pomysłem podzieliły się z Gdyńskim Centrum Zdrowia, które przystąpiło do działania.- Gdyńskie Centrum Zdrowia spotyka się z organizacjami pozarządowymi i rozmawiamy o problemach, które są w mieście. Dzięki tym spotkaniom udało nam się dotrzeć do czterech cudownych pań, które są życiowo mamami dzieci z niepełnosprawnością. Każda z nich pracuje w innej organizacji i dzięki temu powstała niezwykła koalicja tych czterech organizacji. Rozmawialiśmy o tym, że bardzo ciężko uporać się z traumą, gdy rodzice dowiadują się, że dziecko, które się urodzi jest niepełnosprawne - mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia - Dzięki tej inicjatywie powstała książka, którą serdecznie państwu polecam, napisana przez te niezwykłe kobiety „Gdyńscy Rodzice Niezwykłych Dzieci”. Bo dzieci z niepełnosprawnością, na pewno możemy nazwać niezwykłymi dziećmi. To jest poradnik mam, napisany od serca. Zawiera wskazówki organizacyjne, ale również dane gdzie pójść, gdzie można się ubiegać o pomoc. To jest początek wielkiego programu. Chcemy zbudować społeczność gdyńską rodziców dzieci niepełnosprawnych. Gdzie będą mogli wymieniać się nie tylko doświadczeniami, ale będą mogli korzystać z porad ekspertów, a także uzyskać wsparcie psychologiczne w trudnych momentach.

W ramach projektu zostanie stworzona przestrzeń na wymianę wiedzy, informacji i wzajemne wsparcie w rodzicielstwie, dla wszystkich rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, bez względu na to jaki przymiotnik stoi przy słowie rodzice (biologiczni, zastępczy, adopcyjni), bez względu na wiek dzieci czy rodzaj niepełnosprawności.

- Na bazie doświadczeń, braku dostatecznej informacji, niedostatecznego wsparcia w rodzicielstwie, a często braku dostępnych terapii i rehabilitacji dla dziecka, napisałyśmy niezbędnik dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami pt. „Gdyńscy Rodzice Niezwykłych Dzieci”, który w najbliższych dniach będzie dystrybuowany w Gdyni. Jest to jedna z desek ratunku, dla wszystkich, którzy szukają wsparcia dla swojego dziecka i dla siebie, np. na etapie diagnozy dziecka – mówi Beata Potocka, jedna z inicjatorek projektu – Nasze działania opierają się na trzech filarach. Pierwszy to pomysł na poradnik. Powstała także myśl o tym, aby aktualizacje na temat ważnych informacji dla rodziców pojawiały się na stronie internetowej. Tam oczywiście ta wiedza jest bardziej obszerna i na bieżąco aktualizowana. I trzecim ważnym działaniem dla nas jest stworzenie takiego punktu konsultacyjnego, który na ten moment już działa. Nasze motto to stwórzmy niezwykłą społeczność i lepszy, bardziej dostępny świat. Dla naszych Dzieci.
 
Jednym z działań projektowych jest także profil w mediach społecznościowych: fb/Gdyńscy Rodzice Rodzicom, gdzie przekazywane są informacje o wszystkim, co dzieje się w Gdyni, o trwających projektach, dostępnych miejscach, terapiach i spotkaniach. To bank wiadomości, który będzie uzupełniany przez partnerskie organizacje i instytucje. Tam rodzic w jednym miejscu znajdzie wszystkie gdyńskie aktualności w tematach dotyczących niepełnosprawności dzieci czy rodzicielskich/ opiekuńczych wyzwań. Od 23 listopada przeprowadzone zostaną także webianaria dla rodziców z udziałem ekspertów.

Działa już również Punkt Konsultacyjny. W ramach punktu rodzice dzieci z różnymi niepełnosprawnościami pełnią dyżury telefoniczne, online oraz stacjonarne. Są gotowi na rozmowy dotyczące niepełnosprawności, terapii, leczenia, a także rodzicielstwa. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na profilu FB, o każdej porze można wysłać SMS na numer punktu: 735 198 778. Osoba pełniąca najbliższy dyżur oddzwoni.

W ramach pilotażu projektu Rodzice Rodzicom będzie budowana szeroka koalicja współpracy specjalistów, placówek edukacyjnych, organizacji pozarządowych, które działają na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin, w naszym mieście.

Dodajmy, że projekt prowadzi Fundacja Wielkie Rzeczy, a finansowanie jest ze środków PFRON.
 
Wersję elektroniczną poradnika można pobrać ze strony Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
  • Nowy niezbędnik Gdyńscy Rodzice Niezwykłych Dzieci // fot. GCZ