Sport i zdrowie

Gdyński szpital z nową metodą na raka

Sala operacyjna szpitala w Gdyni. Widoczny monitor i dwóch lekarzy w strojach ochronnych

Lekarze z gdyńskich szpitali mają za sobą już pierwszy tego typu zabieg - doprowadzili chemioterapię bezpośrednio do narządu zajętego nowotworem, fot. Szpitale Pomorskie

16.03.2022 r.

Nowa metoda leczenia nieoperacyjnych nowotworów sprawdziła się w praktyce w gdyńskim Szpitalu im. św. Wincentego a Paulo. Lekarze wprowadzili tzw. chemoembolizację, czyli wprowadzili chemioterapię bezpośrednio do organu z nowotworowym guzem. Udało się to zrobić dzięki połączeniu sił przez fachowców z dwóch szpitali w Gdyni.


O tym, że w gdyńskim szpitalu udało się już przeprowadzić premierowy zabieg tego typu, poinformowały Szpitale Pomorskie i opisujące zabieg Trójmiasto.pl. W Gdyni specjaliści po raz pierwszy wdrożyli tzw. chemoembolizację przy leczeniu pacjentki z redłowskiego Szpitala im. PCK. Aby było to możliwe, swoje siły połączyli lekarze z obu placówek w Gdyni, a sam zabieg przeprowadzono już bezpośrednio w Szpitalu im. św. Wincentego a Paulo.

- (…) Chirurdzy naczyniowi po raz pierwszy przeprowadzili zabieg chemoembolizacji - metody celowanego leczenia raka. Procedura została wykonana u pacjentki z nieoperacyjnym guzem wątroby, która była leczona wcześniej w Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala im. PCK w Redłowie. Nasi specjaliści obu oddziałów rozpoczęli współpracę w tym zakresie – poinformowały Szpitale Pomorskie.
Nowy rodzaj terapii to nowa szansa dla onkologicznych pacjentów z Gdyni – oznacza, że od teraz nawet nowotwory, które nie kwalifikują się do operacyjnego usunięcia mogą być skutecznie leczone inną metodą.

W ogromnym uproszczeniu polega ona na bezpośrednim podaniu chemioterapii przez układ naczyniowy do narządu, który walczy z rakiem – w tym przypadku chodziło o wątrobę, natomiast ta metoda może też dotyczyć innych narządów. Jedną z największych zalet tego rodzaju leczenia, co podkreślają sami lekarze, ma być podtrzymanie dobrego samopoczucia pacjentów i zmniejszenie skutków ubocznych.