Sport i zdrowie

Gdyńskie kąpieliska po przeglądzie dróg ewakuacyjnych

Łączna długość linii brzegowej, na której odbywał się patrol, to 6,5 km w jedną stronę.

Łączna długość linii brzegowej, na której odbywał się patrol, to 6,5 km w jedną stronę.

21.05.2021 r.

Gdyńscy ratownicy szykują się na przyjazd turystów, którzy lada moment zagoszczą na trójmiejskich plażach, w tym na kąpieliskach w Orłowie, Redłowie, Śródmieściu i na Babich Dołach. W sezonie letnim będą one działać codziennie od godz. 9.30 do godz. 17.30. W tym czasie nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać ratownicy.


– Od 1998 roku, czyli od początku działania gdyńskich kąpielisk pod egidą GCS, nie utonęła żadna osoba, co świadczy o profesjonalizmie ratowników zatrudnianych w Gdyni. W ubiegłym roku zanotowano 45 interwencji medycznych, w tym 7 z poszkodowanymi, których życie było zagrożone i zostali przekazani zespołom ratownictwa medycznego. Interwencji w wodzie, kiedy to zespoły ratownictwa wodnego musiały wypłynąć między innymi do samotnych pływaków poruszających się poza wyznaczonym terenem kąpieliska czy akcji technicznych, zanotowano 64 – podsumowuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.


Bardzo ważnym elementem jest przegląd tak zwanych dróg ewakuacyjnych, czyli miejsc, z których w razie wypadku można przetransportować osobę poszkodowaną do miejsca przyjazdu karetki. Jest on wykonywany przed sezonem letnim oraz w każdym przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych, takich jak sztorm lub porywiste wiatry. Wszystko po to, aby wykluczyć lub potwierdzić czy droga nie została podmyta przez fale lub nie blokuje jej drzewo.

Taki przegląd dróg ewakuacyjnych odbył się w ubiegłym tygodniu na południowych kąpieliskach - od plaży Śródmieście do wejścia numer 20 na granicy z Sopotem. Łączna długość linii brzegowej, którą patrolowano, to 6,5 km w jedną stronę.Wejścia nr 6, 7, 9, 10, 11, 13, 16, 18, 19 oraz zjazd techniczny przy przystani rybackiej w Orłowie przeszły pozytywną weryfikację i w razie niebezpieczeństwa właśnie tymi drogami można ewakuować poszkodowanych i przekazać ich zespołowi ratownictwa medycznego. Wejścia na plażę nr 8, 12, 14, 15 i 17 ze względu na rozwiązania urbanistyczne lub terenowe, jak schody czy wąwóz, nie są przejezdne dla pojazdu ATV, o czym będą musieli pamiętać gdyńscy ratownicy, którzy szlifują swoje umiejętności przed oficjalnym otwarciem kąpielisk.

– Gdyńscy ratownicy wodni nie tylko zajmują się patrolowaniem plaż i udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. To również utytułowany zespół, który regularnie i z powodzeniem bierze udział w ogólnopolskich zawodach, w tym tych najwyższej rangi - mistrzostwach Polski w ratownictwie wodnym, regularnie plasując się w nich na czołowych lokatach – dodaje zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

Otwarcie gdyńskich kąpielisk jest planowane na 25 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące warunków na nich panujących będzie można znaleźć na stronie www.plaze.gdyniasport.pl.